بررسی مرسدس بنز A45 S

تنها یک نقطه برای آغاز سخن گفتن درباره‌ی مرسدس-ای‌ام‌جی A45 S جدید وجود دارد و آن‌هم پیشرانه است. پیشرانه‌ی 4 سیلندر 2 لیتری توربو همچنان در این خودرو حفظ شده اما واژه‌ی کاملا جدید با آن همراه می‌شود و قدرت باورنکردنی 415 اسب بخاری و گشتاور 500 نیوتون متری دارد.


این نیروگاه کوچک عنوان قوی ترین پیشرانه‌ی 2 لیتری نصب شده در یک خودروی تولیدی را یدک کشیده و سنگ محکی در کلاس هاچبک های داغ محسوب می‌شود. چرا یک هاچبک خانوادگی باید چنین قدرتی داشته باشد؟ زیرا مهندسان مرسدس-ای‌ام‌جی با افتخار ادعا می‌کنند “زیرا ما می‌توانیم”.


اما وجود چنین پرفورمنسی باعث قربانی شدن برخی موارد دیگر همچون قابلیت استفاده، هندلینگ و درگیری می‌شود و سوالی که پیش می آید این است: آیا این هاچبک داغ هم چنین ویژگی‌هایی را قربانی پرفورمنس بالای خود کرده است؟


پاسخ کوتاه این است که نه! البته اولین چیزی که متوجه می‌شوید سطح راحتی نسبی خودرو است. A45 قبلی روی راحتی هم تمرکز داشت اما نسل جدید این خودرو بهبودهایی در سیستم تعلیق، شاسی و جذب‌کننده‌های شوک داشته و بنابراین A45 در سرعت‌های پایین بخشندگی بیشتری دارد. حداقل ما چنین حسی را در زمان تست خودرو در مادرید اسپانیا تجربه کردیم. البته با راندن این خودرو در جاده‌های پر از دست‌انداز بریتانیا می‌توانیم قضاوت نهایی درباره‌ی راحتی A45 S را داشته باشیم.


پیشرانه‌ی خودرو بدون هرگونه تعجبی نقطه‌ی برجسته‌ی A45 S است. شتاب گیری دیوانه وار با عملکرد بی نقص سیستم چهار چرخ محرکی همراه شده که می‌تواند 50 درصد قدرت پیشرانه را به اکسل عقب بفرستد و بنابراین ذره‌ای از توان پیشرانه تلف نشود. اندکی اشاره روی پدال گاز طوفانی به پا می‌کند و خودرو با سرعت زیاد به پیش می رود. مرسدس می‌گوید شتاب صفر تا 100 کیلومتر در ساعت A45 S برابر با 3.9 ثانیه است که آن را سریع‌تر از پرچم‌دار محصولات مرسدس یعنی AMG GT می‌کند. ما درباره‌ی یک هاچبک صحبت می‌کنیم!


حداکثر قدرت پیشرانه تا دور 6750 حاصل نمی‌شود بنابراین برای جذابیت بالا باید دور پیشرانه‌ی توربو را بالا ببرید. همچنین به لطف اگزوز اسپورت جدیدی که وجود دارد طنین گوش‌نوازی ایجاد می‌شود.


شما می توانید بخاطر سیستم چهار چرخ محرک برجسته‌ی مرسدس سرعت بالای خود را در پیچ ها حفظ کنید. لاستیک‌ها نیز همانند یک نوجوان که به گوشی خود چسبیده به سطح زمین چسبیده اند. بخشی از پایداری بالای خود به اکسل عقبی مربوط می‌شود که می‌تواند نیمی از قدرت دریافتی را بین دو چرخ عقب توزیع کند.


شاید نقطه ضعف این خودرو به فرمان آن مربوط باشد. فرمان A45 S کاملا سبک بوده و حس چندانی ندارد. گاهی اوقات مسیر چرخ ها را حس خواهید کرد اما چسبندگی خودرو بیشتر حاصل سیستم چهار چرخ محرک مرسدس است تا دقت خود فرمان.


وقتی که همه چیز آرام شد و از هیجان رانندگی کم کردید نوبت به سواری در داخل شهر و ترافیک می رسد. مرسدس در کابین این خودرو محیط کاملا راحت و لذت بخشی را تدارک دیده است. A45 S همچنان هسته‌ی اصلی A کلاس را حفظ کرده و از کابینی کاربردی و منعطف سود می‌برد. محفظه بار 370 لیتری این خودرو برای کلاس خود قابل توجه بوده اما فضای عقب آن را نمی‌توان خیلی جادار دانست.


بی شک A45 S بازی در کلاس هاچبک های داغ را به مرحله‌ی بعد برده و رقابت با پرفورمنس ناب مرسدس کاملا سخت است؛ اما همه چیز هاچبک ها به سرعت خلاصه نمی‌شود. آیا در هوندا سیویک تایپ R لذت کمتری خواهید داشت؟ فکر نمی‌کنیم.


و حالا به فاکتور قیمت می‌رسیم. هنوز هم قیمت این خودرو تایید نشده اما A45 در بریتانیا فراتر از 50 هزار پوند قیمت خواهد خورد. اضافه کردن برخی آپشن ها نیز می تواند بهای خودرو را تا 60 هزار پوند هم بالا ببرد. این قیمتی بسیار زیاد برای یک هاچبک داغ صرف نظر از میزان خوب بودن آن است.

مرسدس-ای‌ام‌جی وحشی‌گری یک خودروی پرفورمنس را با تمدن یک هاچبک خانوادگی کوچک ترکیب کرده و حاصل کار A45 S جدید شده است. این خودرو پرفورمنس فوق‌العاده را بدون تاثیر منفی روی فاکتورهایی همچون فضای بار ارائه می‌کند. شکی وجود ندارد که A45 S خودرویی فوق‌العاده سریع و پایدار است اما آیا این خودرو درگیر کننده‌تر از سنگ محک کنونی یعنی هوندا سیویک تایپ R می‌باشد؟ شاید نه؛ و اینجاست که موضوع قیمت 50 هزار پوندی هم مطرح می‌شود…

نگهداری و تامین لوازم یدکی بنز A کلاس مدل AMG A45 S:

در مورد تامین لوازم یدکی این مدل مرسدس بنز بنز(A کلاس مدل AMG A45 S) با توجه به عدم واردات این اتاق به صورت رسمی در کشورمان باید گفت که تقریبا خرید قطعات بدنه این مدل مرسدس در ایران ناممکن است اما در مورد تعداد انگشت شماری موفق به دریافت پلاک گذر موقت و یا پلاک منطقه آزاد شوند این نوید را میتوان داد که با توجه به پیشینه حضور رسمی 80 ساله مرسدس در ایران و ساختار مشترک برخی از لوازم یدکی این مدل با سایر مدلهای موجود در کشور برای تامین قطعات مصرفی از قبیل لنت و تسمه و فیلتر روغن و فیلتر هوا و فیلتر اتاق و... مشکل چندانی در پیش روی مالکین احتمالی این مدل مرسدس بنز در ایران نخواهد بود.

سایر لوازم یدکی مرسدس بنز بنز (A کلاس مدل AMG A45 S) به صورت ثبت سفارش از کشور سازنده یا نماینده مرجع در کشورهای حاشیه خلیج فارس طی زمان 15 روزه تا 2 ماه قابل تامین در فروشگاه آلمان یدک میباشد.

 مشخصات مرسدس-AMG A45 S:

  • قیمت: 50 هزار پوند (تخمینی)
  • پیشرانه: 4 سیلندر 2 لیتری توربوی بنزینی
  • قدرت/گشتاور: 415 اسب بخار/500 نیوتون متر
  • گیربکس: 8 سرعته اتوماتیک، چهار چرخ محرک
  • شتاب صفر تا 100 کیلومتر در ساعت: 3.9 ثانیه
  • حداکثر سرعت: 250 کیلومتر در ساعت
  • مصرف سوخت: 8.3 لیتر در هر صد کیلومتر

منبع: autoexpress