مرسدس بنز کمپر اسپرینتر رونمایی شد

نویسنده: محمد وارسته (برگرفته از زومیت)

Image result for بنز کمپر اسپرینتر هیدروژنی

مرسدس بنز از مدل کمپر اسپرینتر رونمایی کرده است که از قوای محرک سلول سوختی پلاگین هیبرید استفاده می‌کند.

مرسدس بنز تجربه‌ی زیادی در ساخت خودروهای ون دارد و امروزه نیز این کلاس از خودروها دارای محبوبیت بالایی هستند. به همین خاطر امسال این سازنده‌ی آلمانی تصمیم گرفته تا از یک ون جدید در نمایشگاه کاروان سالن در دوسلدورف آلمان رونمایی کند. یکی از این مدل‌ها، مدل مفهومی مارکوپولو است.

خودروی مفهومی مارکوپولو را باید نسخه‌ای هوشمند از مرسدس بنز V کلاس دانست که به امکانات خانه‌های هوشمند مجهز شده است. یکی از این امکانات، ماژول ارتباطی جدید با نام MBAC است که امکان کنترل بخش‌های مختلف خودرو را با استفاده از فرامین صوتی فراهم می‌کند. بخش‌هایی که می‌توان با استفاده از فرامین صوتی در این سیستم کنترل کرد شامل؛ سیستم تعلیق بادی، نورپردازی، سقف باز شونده و بسیاری تنظیمات دیگر هستند. احتمال زیادی نیز وجود دارد که در نسل آینده‌ی مرسدس بنز اسپرینتر بسیاری از این امکانات را به صورت استاندارد مشاهده کنیم.

Mercedes Concept Marco Polo

  نمایشگاه کاروان سالن ۲۰۱۸ شاهد رونمایی از یک مدل ویژه از اسپرینتر بود که با نام اسپرینتر کانکتد هوم به بازار معرفی شده است. مرسدس بنز، مدل اسپرینتر کانکتد هوم را نیز به سامانه‌ی ارتباطی MBAC مجهز کرده است. اسپرینتر کانکتد هوم (Connected Home) روی شاسی استاندارد نسخه‌ی تولیدی این ون ساخته شده است؛ بنابراین افرادی که نسل فعلی این خودرو را در اختیار دارند می‌توانند با اعمال تغییراتی محصول خود را به مدل Connected Home ارتقا دهند.

mercedes

بجز سیستم ارتباطی پیشرفته‌ی MBAC اسپرینتر Connected Home در بخش فنی نیز مشخصات قابل توجهی دارد. مرسدس بنز برای به حرکت درآوردن این کمپر مدرن از یک پیشرانه‌ی سلول سوختی با نام F3O استفاده کرده است که می‌تواند شعاع حرکتی معادل ۵۳۰ کیلومتر را فراهم کند. این مدل به ۴ مخزن هیدروژن مجهز است و موتور آن توانایی تولید ۱۴۷ اسب بخار قدرت و ۳۵۰ نیوتن متر گشتاور را دارد. انتقال نیرو نیز به محور عقب انجام می‌شود.

Image result for بنز کمپر اسپرینتر هیدروژنی

این مرسدس اسپرینتر همانند مرسدس بنز GLC F3O یک خودروی هیدروژنی پلاگین هیبریدی به شمار می‌رود و در حالت تمام برقی با کمک پک باتری کوچک خود می‌تواند تا ۳۰ کیلومتر مسافت طی کند. مدل مفهومی اسپرینتر را باید اولین کمپر مرسدس بنز دانست که روی شاسی اسپرینتر جدید ساخته می شود. زمان ورود به بازار و قیمت این خودرو هنوز مشخص نیست؛ اما احتمال تولید آن در آینده نزدیک، وجود دارد.


آلمان یدک زرگترین مرجع لوازم یدکی خودروهای آلمانی