بررسی مرسدس AMG GT 63 S

علی صفرپور: روی کاغذ، این مرسدس جدید خودروی بسیار محکمی است. در ظاهر AMG GT63 S چهار درب کوپه، یک نسخه مهاجم‌تر و اسپرت‌تر از سدان E63 S است؛ خودرویی که موتور 4 لیتری توئین توربوی V8، جعبه دنده 9 سرعته خودکار و سیستم چهارچرخ محرکش را با این نومتولد به اشتراک گذاشته است. با این حال و با وجود برچسب قیمتی 349 هزار دلاری (در استرالیا)، این خودرو از خواهر سدان خود به اندازهٔ 100 هزار دلار استرالیا، عزیزتر است و برای جبران، 20 کیلووات (27 اسب بخار) قدرت و 50 نیوتون متر گشتاور بیشتر را ارائه می‌دهد، به‌علاوه ظاهراً علاقه خاصی هم به بریدن 0.2 ثانیه از شتاب اولیه دارد.


کمی عمیق‌تر توجه کنید، GT63 محکم‌تر شده؛ این خودرو بر اساس همان معماری دیفرانسیل عقب که به بسیاری از مرسدس‌ها نیرو می‌بخشد بنا شده است ولی به مقدار بسیاری توسط AMG بازمهندسی شده است. ساختار قوی‌تر شده است تا بیشتر پاسخگو باشد و بتواند بارگذاری‌های بعدی را بهتر تحمل کند. بدنه خودرو 61 میلی‌متر بلندتر، 36 میلی‌متر باریک‌تر و 13 میلی‌متر کوتاه‌تر از E63 است، این خودرو همچنین 12 میلی‌متر فاصله محوری بیشتری را تجربه کرده. شما می‌توانید پیش خود بگویید که مرسدس در طراحی موفق بوده است؛ ظاهراً حقیقت دارد.


برخی از افراد ممکن است با پیشنهادهای شخصی سازی که توسط مرسدس ارائه شده شیفته این خودرو شوند. در این رده بازار، داشتن یک خودروی شخصی سازی شده دارایی قابل توجهی به شمار می‌آید؛ رنگ‌های متنوع، چرم و انتخاب نوع استایل باعث می‌شود که انتخاب‌های بسیاری پیش روی شما باشند. حتی آپشنی نیز برای شخصی سازی صندلی‌های عقب وجود دارد تا آنها را از حالت عادی‌شان به صندلی‌هایی با گرم‌کن‌های جدا و متعلقات راحتی بیشتر و صفحه نمایش مرکزی تبدیل کند. واقعاً که حیرت‌انگیز است؛ حتی نشستن در آن و استفاده است وسایل درون آن احساسی ویژه‌تر نسبت به E63 و اسپرت تر نسبت به S63 می‌دهد.


برای رانندگان حرفه‌ای که خودرو را به چالش می‌کشند، امکان داشتن سقف ثابت فیبر کربنی (5900 دلار اضافه)، ترمزهای فیبر کربنی (17900 دلار اضافه) و تایرهای میشلین Pilot Sport Cup 2 (1600 دلار اضافه) مهیا است و خودروی تمام آپشنال تست ما دو مورد آخر را دارا بود. اینها ممکن است برای یک خودروی لیموزین مانند به وزن 2045 کیلوگرم کمی عجیب باشد ولی این خودرو برای افرادی است که ترجیح می‌دهند در پیست 18 دور بزنند نه اینکه در شهر در 18 چاله بیافتند!


پس از SLS و GT کوپه، GT 4 درب (مدل مورد بحث) سومین خودرویی است که AMG به‌تنهایی آن را توسعه داده است و شباهت نام‌گذاری آن با برادر دو درش، یک تصادف نیست.


این GT63 S شاید پرقدرت‌ترین AMG عرضه شده نباشد ولی سریع‌ترین است. زیر آن کاپوت قوی هیکل، قدرتمندترین بازاستفاده از M117 V8 جا خوش کرده است که 630 اسب بخار و 900 نیوتن‌متر گشتاور را به واسطه یک جعبه دنده نه سرعته خودکار به هر چهار چرخ خودرو می‌فرستد. وقتی بحث مسابقه در میان باشد، این AMG در 3.16 ثانیه به 100 کیلومتر بر ساعت دست می‌یابد، بهتر است برای آن سطحی با کشش و چسبندگی کافی داشته باشید.


پس از رسیدن به سرعت 100، قدرت گرفتن همچنان ادامه دارد؛ 160 کیلومتر بر ساعت تنها در 6.85 ثانیه مثل پرتوی کوچک از نور می‌گذرد و در ثانیه یازدهم شما از مرز 200 کیلومتر بر ساعت گذشته‌اید! گذر از مسافت 400 متر تنها 11.08 ثانیه به طول می‌انجامد آن هم با سرعت 203.43 کیلومتر بر ساعت. عدد آخر 0.2 ثانیه از بیشترین تلاش E63 بهتر است درحالی‌که سقف سرعت برابر است. مرسدس GT63 به خاطر این مورد دارای لاستیک‌های پهن‌تر و زمانی کمتر در پیست است که به آن برتری‌ای پیش از خط پایان می‌دهد، پیش از آنکه 165 کیلوگرم اضافه وزن E63 در سرعت‌های بالاتر با ایجاد پایداری، فاصله را جبران کند. اینها گفته شد ولی یک‌دهم این طرف و آن طرف تغییر خاصی را ایجاد نمی‌کند، به هرحال این خودرو به شدت سریع است. اعداد سه‌گانه‌ای که گفته شد (صفر تا 100، 160 و 200) با سرعت خیلی خوبی می‌رسند، ولی درعین‌حال امکان تصادف‌های اتوبانی را بیشتر می‌کند.


همان‌طور که از AMG انتظار می‌رود، صدا و آوایی که از این خودرو منتشر می‌شود فوق‌العاده است؛ یک غرش شیطانی از V8. بااین‌وجود کمی جلب توجه‌های GT-R مانند در حالت Race وجود دارد، این تلاش‌ها آن‌قدری که خودرو بر آن تمرکز می‌کند بی‌نقص نیست. توربوشارژرها نیز از تکنولوژی‌ای بهره‌مند هستند که با افزایش پاسخگویی هیچ لگی (کندی) در توربو باقی نمی‌گذارد. هر دستور با پدال بلافاصله پاسخ داده می‌شود.


گیربکس 9 سرعته MCT احساس تیز و هشیار بودن دارد. افزایش دنده‌ها سریع انجام می‌شوند ولی کاهش دنده کمی عصبی به نظر می‌رسد.
کاهش سرعت به وسیله ترمزهای کربن سرامیکی خیلی خوب انجام می‌شود؛ توقف از 100 کیلومتر بر ساعت تنها 33.84 متر نیاز دارد. تلاش‌های خوب ترمز به هرحال بی‌بها نیست و 20 هزار دلار خرج برمی‌دارد ولی همان‌طور که گفته شد عملکرد خوب آن را جبران می‌کند.


پس این شد که ما یک خودروی لوکس داریم که آپشن های فراوانی را ارائه می‌کند و در خط مستقیم مانند یک راکت جنگی است. چیزی نمانده که این خودرو یک استاندارد جدید برای خودروهای چهاردر تعریف کند. شوخی نیست که این خودرو با زمان 7:25.14 سریع‌ترین در نوع خود در پیست نوربرگرینگ است.


این خودرو همچنین ردپای بزرگی نیز دارد، با رینگ‌های 21 اینچی برای هر چهار چرخ و تایرهای 275/35 برای جلو و 315/30 برای عقب. لبه‌های بدنه نیز 20 و 90 میلی‌متر در جلو و عقب از E63 پهن‌تر هستند.


برگ برنده GT63 چرخش و فرمان‌پذیری چرخ‌های عقبش است که سطح خوبی از چابکی را فراهم می-آورد. با ورود به پیچ این حجم زیاد فلز سرعت می‌گیرد که بسیار مبارزه‌طلبانه است.


داشتن فرمان‌پذیری چرخ‌های عقب در جهت برعکس تا 100 کیلومتر بر ساعت (البته در موارد دیگر در جهت یکسانی می‌چرخند تا پایداری را افزایش دهند) به طرز عجیبی فشار را در چرخ‌های جلو کم می‌کند که ممکن است تصور کنید باعث کم فرمانی می‌شود ولی این طور نیست. خودرو بی‌نظیر پیچ‌ها را رد می‌کند، پیش از آن که حس کنید وارد پیچ شده‌اید. سیستم چهارچرخ محرک متغیر این خودرو تایرهای عقب را تا جایی که جا دارند پر از قدرت می‌سازد و بعد ناگهان چرخ‌های جلو. نتیجه این امر کشش کامل است با کمی ادویه از جنس بیش فرمانی و چهره‌ای نمایانگر سرگرم بودن در صورت راننده کامل می‌شود!


قیمتی هم برای این عملکرد خیره‌کننده وجود دارد، کمبود چسبندگی در تایرهای سرد به همان اندازه‌ای هشداردهنده است که چسبندگی تایرهای گرم جذاب هستند. رانندگی کلی خوب است ولی ماشین در سطوح صاف‌تر کمی متغیر و متلاطم می‌پیچد و تمام خودرو حس ناخوش بودن در فضای بسته و محدود را دارد. انتخاب‌های درست گیربکس و صدای جیغ از تایرها و دیفرانسیل عقب خودرو کمی متفاوت از تصویر یک خودروی پرمیوم است ولی بازطراحی و بازنگری‌ها نسبت به E63 بهتر است. صدای تایرها هم یک همراه همیشگی و دل‌چسب است.


اما چنین مواردی کاملاً قابل چشم‌پوشی‌اند هنگامی‌که شما چالشی را از خودرو طلب می‌کنید و آن هم در حد اعلا به شما پاسخ می‌دهد. E63 تا حد مشخصی شما را تحت تأثیر قرار خواهد داد تا جایی که ریشه‌های سدان لوکس بودنش نمایان می‌شوند درحالی‌که آخرین آفریده AMG عملکرد بالا را در DNA خود داراست. این خودرو گیراترین و بهترین گزینه‌ای است که برای انتخاب ارائه شده. کاغذ را فراموش کنید، پشت فرمان GT63 S متوجه می‌شوید که این خودرو معامله خوبی بوده است

.

وضعیت تامین لوازم یدکی مرسدس بنز AMG GT 63 S:

در مورد تامین لوازم یدکی این مدل مرسدس بنز با توجه به عدم واردات این اتاق به صورت رسمی در کشورمان باید گفت که تقریبا خرید قطعات بدنه این مدل مرسدس در ایران ناممکن است اما در مورد تعداد انگشت شماری موفق به دریافت پلاک گذر موقت و یا پلاک منطقه آزاد شوند این نوید را میتوان داد که با توجه به پیشینه حضور 80 ساله مرسدس در ایران و ساختار مشترک برخی از لوازم یدکی این مدل با سایر مدلهای موجود در کشور برای تامین قطعات مصرفی از قبیل لنت و تسمه و فیلتر روغن و فیلتر هوا و فیلتر اتاق و... مشکل چندانی در پیش روی مالکین احتمالی این مدل مرسدس بنز در ایران نخواهد بود.

سایر لوازم یدکی مرسدس بنز AMG GT به صورت ثبت سفارش از کشور سازنده یا نماینده مرجع در کشورهای حاشیه خلیج فارس طی زمان 15 روزه تا 2 ماه قابل تامین در فروشگاه آلمان یدک میباشد.

مشخصات فنی مرسدس AMG GT63 S 4Matic+ چهار درب کوپه

  • موتور: 3982cc V8, DOHC، توئین توربو
  • قدرت: 470kw در 5500 تا 6500
  • گشتاور: 900Nm در 2500 تا 4500
  • شتاب اولیه: 3.16 ثانیه (تست شده)
  • وزن و قیمت در استرالیا: 2045Kg و $ 349,900

نقاط قوت: عملکرد کم‌نظیر، دینامیک و تعادل فوق‌العاده، احساس خاص بودن

نقاط ضعف: بازنگری خودرو به‌عنوان خودرویی با سرعت حداکثری نه‌چندان خاص، قیمت بالا، تشنه سوخت

دشمن و رقیب؟

کوپهٔ چهاردر پورشه، هم بهتر بازنگری شده و هم با وجود نداشتن قدرت حمله GT63 راحت‌تر است و حقیقتاً ماشینی فوق‌العاده در نوع خود محسوب می‌شود. این خودرو واقعاً سرسخت است…

 مشخصات فنی پورشه پانامرا توربو:

  • موتور: 4 لیتری توئین توربو
  • قدرت/گشتاور: 770Nm/404Kw
  • شتاب اولیه و سیستم انتقال نیرو: 3.8 ثانیه و چهارچرخ محرک (AWD)
  • وزن و قیمت: 1995Kg و $384,100

منبع: Motor Australia, 2019 August
مترجم: علی صفرپور