کلید دیجیتال بی ام و چگونه کار می‌کند؟

نویسنده: پوریا عباسی(برگرفته شده از سایت زومیت)

کلید دیجیتال بی ام و چگونه کار می‌کند؟

بی‌ام‌و به‌تازگی سرویس جدیدی تحت عنوان کلید دیجیتال معرفی کرده است که تلفن همراه را به کلید خودرو تبدیل می‌کند.


چندی پیش که بی‌ام‌و از کلید دیجیتالی خود رونمایی کرد، مالکان خودروهای این برند آلمانی از این ایده که با استفاده از تلفن هوشمند قادر به باز و بسته کردن درها و همچنین روشن کردن خودرو هستند، بسیار استقبال کردند. اگرچه این تکنولوژی به تنهایی نویدبخش پیشرفت‌های امنیتی در این زمینه محسوب می‌شود؛ اما مهم‌تر از این نکته، گام برداشتن در جهت حذف کلیدهای اضافی و پایان دادن به احتمال فراموش کردن آن‌ها است. افراد معمولا کلید خانه، محل کار و خودروی شخصی‌شان را با خود به همراه می‌برند که این امر در مواردی می‌تواند آزاردهنده باشد. با توجه به اینکه در دنیای امروز، تلفن‌های هوشمند به همراهی جدایی‌ناپذیر برای افراد تبدیل شده‌اند، بی‌ام‌و به فکر استفاده از این موقعیت و افزودن قابلیت‌های کلید خودرو به تلفن‌های هوشمند افتاد.

بی ام و

با استفاده از کلید دیجیتال بی‌ام‌و می‌توان بدون نیاز به کلید فیزیکی، قفل درها را بازو بسته و پیشرانه را روشن کرد. به‌علاوه، با استفاده از قابلیت اشتراک‌گذاری پیش‌بینی‌شده می‌توان بدون ترک تلفن همراه، کلید خودرو را با ۵ نفر دیگر از اعضای خانواده یا دوستان و آشنایان به اشتراک گذاشت. کلید دیجیتال مبتنی بر فناوری ان‌اف‌سی (NFC) یا فناوری حوزه نزدیک است. این فناوری که در پرداخت از طریق تلفن همراه نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد، امنیت بالایی دارد.

کلید دیجیتال بی‌ام‌و

با اینکه شاید تصور شود فعال‌سازی این قابلیت هیجان‌انگیز ساده است، اما حقیقت این است که کلید دیجیتال بی‌ام‌و پس از گذراندن مراحلی نه‌چندان ساده در اختیار مالکان قرار می‌گیرد. به‌طور خلاصه؛ برای فعال‌سازی کلید دیجیتال، خودرو باید به آپشن کامفورت اکسس مجهز باشد، سپس باید اپلیکیشن BMW ConnectedDrive روی تلفن هوشمند نصب شود و یک حساب کاربری در آن تهیه شود. برای فعال‌سازی این قابلیت باید ابتدا به نزدیک‌ترین نمایندگی مجاز بی‌ام‌و مراجعه شود، اسناد مالکیت و هویت مالک جهت تأیید تحویل شود. این روند برای آن است که جلوی سو استفاده‌ی دیگران و مخاطرات ناشی از به‌سرقت‌رفتن کلید دیجیتال گرفته شود. به‌محض تأیید اطلاعات مالک، کلید دیجیتال روی تلفن همراه هوشمند او نصب می‌شود. در جریان روند نصب کلید دیجیتال، یک کد چهار رقمی دلخواه توسط مالک تعیین می‌شود. این کد برای به‌اشتراک‌گذاری کلید دیجیتال با افراد خانواده و دوستان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

bmw

پس از طی این مراحل و نصب کلید دیجیتال روی تلفن همراه، می‌توان به کمک این کلید، درهای خودرو را باز کرد؛ اما هنوز مرحله‌ی همگام‌سازی کلید با خودرو جهت روشن کردن پیشرانه توسط تلفن همراه باقی مانده است. برای این منظور باید کلید فیزیکی خودرو همراه راننده باشد، تلفن همراه را روی قسمت شارژ بی‌سیم قرار دهد و منتظر باشد تا کلید دیجیتال توسط خودرو شناسایی شود. پس از شناسایی باید کلید دیجیتال از طریق نمایشگر خودرو، قفل‌گشایی شود تا روند فعال‌سازی کلید دیجیتال به‌طور کامل به انجام برسد.

بی‌ام‌و سری 5

برای به‌اشتراک‌گذاشتن کلید دیجیتال، باید از طریق فروشگاه ConnectedDrive، گزینه‌ی Digital Key For5 انتخاب شود. با انتخاب این گزینه، ۵ کلید دیجیتال برای به‌اشتراک‌گذاری با افراد خانواده و دوستان ساخته می‌شود. فردی که قرار است کلید دیجیتال اشتراکی را دریافت کند، باید روی تلفن هوشمند خود اپلیکیشن ConnectedDrive را نصب و یک حساب کاربری در آن ایجاد نماید. سپس، مالک خودرو با استفاده از اپلیکیشن تلفن همراه خود، نام کاربری طرف مقابل را وارد می‌نماید و برنامه یک کد چهار رقمی در اختیار او قرار می‌دهد تا از طریق تلفن یا راه‌های ارتباطی دیگر در اختیار طرف مقابل قرار گیرد. هم‌زمان، یک پیام دعوت روی تلفن همراه فرد مقابل ارسال می‌شود که با پذیرش آن باید کد چهار رقمی جهت نصب کلید دیجیتال وارد شود. پس از این مرحله و نصب کلید، فرد می‌تواند در خودرو رو باز کند. سپس، باید تلفن همراه خود را روی شارژر بی‌سیم قرار دهد و از طریق نمایشگر خودرو، کد چهاررقمی را برای روشن کردن پیشرانه وارد کند.

بی‌ام‌و برای ارتقاء امنیت و آسایش، علاوه‌بر کلید دیجیتال، یک کلید کارتی نیز در نظر گرفته که نحوه‌ی فعال‌سازی آن مانند کلید دیجیتال و قرار دادن تلفن همراه روی قسمت شارژ بی‌سیم است.