پمپ بنزین

پمپ بنزین

  اشکال در پمپ بنزین ممکن است باعث ایجاد بروز مجموعه گسترده ای از مشکلات و علائم در کارکرد موتور شود.

علائم خرابی پمپ بنزین:

 1. موتور روشن نمی شود :  موتور احتراق داخلی برای کار نیاز به شمع و بنزین و فشرده سازی سوخت دارند ، اشکال در پمپ بنزین منجر به نرسیدن سوخت به موتور و در نهایت روشن نشدن ماشین می شود.
 2. ضعیف شدن موتور : چنانچه بنزین به درستی و با فشار مناسب به موتور نرسد احتراق به درستی و کامل انجام نمی شود و موتور خودرو قدرت سابق را نخواهد داشت.
 3. احتراق ناقص خودرو : یک اختراق کامل نیازمند نسبت مناسبی از بنزین و هواست ، چنانچه بنزین به میزان کافی به موتور نرسد باعث می شود مقدار هوا بیشتری نسبت به بنزین وارد موتور شود که این امر باعث احتراق ناقص خواهد شد.
 4. دل زدن خودرو در سربالایی : زمانی که خودرو در سر بالایی در حال حرکت است ، بنزین بیشتری باید وارد موتور شود ، زمانی که این مقدار بنزین به خاطر ضعف پمپ بنزین تامین نگردد ، موتور خودرو نمی تواند به درستی کار کند.

پمپ بنزین چگونه کار می کند؟

پمپ بنزین یک موتور DC  است که وظیقه آن رساندن بنزین از باک به انژکتور است ، و انژکتور سوخت را در موتور می پاشد. دو نوع سیستم سوخت رسانی امروز استفاده می شود:

 1. سیستم برگشت بنزین به باک
  خودرو های قدیمی از سیستم برگشت بنزین به باک استفاده می کنند در این طراحی ، سوخت از باک توسط پمپ بنزین به ریل سوخت می رسد و انژکتور در داخل ریل سوخت تعبیه شده است، زمانی که پمپ بنزین مقداری بیشتر از نیاز موتور به داخل موتور پمپ می کند ، رگولاتور فشار ، فشار بنزین را کنترل می کند و بنزین اضافه به باک بر می گردد
 2. سیستم سوخت رسانی بدون برگشت بنزین به باک
  در خودرو های جدید ، بنزین به باک بر نمی گردد ، رگولاتور فشار خارج از باک وجود ندارد و فشار بنزین از داخل باک کنترل می شود ، رگولاتور فشار به صورت داخلی در داخل خود پمپ بنزین تعبیه شده است ، در این سیستم مقدار سوخت وارد شده دقیق تر کنترل می شود و تبخیر بنزین کاهش پیدا می کند.
  در این طراحی فشار بنزین ممکن است توسط کامپیوتر سیستم انتقال قدرت ( PCM)  و یا توسط ماژول داخلی پمپ بنزین ( FPCM ) کنترل شود.

عیب یابی پمپ بنزین

قبل از اقدام به تعویض پمپ بنزین لازم است تست های لازم به عمل آید. این تست در سیستم های برگشتی شامل اندازه گیری مکانیکی فشار بنزین و در سیستم های غیر برگشتی تست فشار توسط ابزار دیاگ می باشد.
علاوه بر تست فشار بنزین باید مقدار بنزین پمپ شده در یک بازه زمانی هم هم بررسی شود ، به این صورت که ریل سوخت را باز کرده و درون یک ظرف قرار دهید و پمپ را روشن کنید و مقدار بنزین خروجی را با دستور العمل سازنده خودرو مقایسه کنید.