همه چیز در مورد سنسور میل سوپاپ

سنسور موقعیت میل سوپاپ

برگشتن خطای سنسور میل بادامک بعد تعویض | شاگرد شوفر

سنسور دور موتور و یا CMP یکی از کلیدی ترین موارد حفظ سلامت موتور می باشد.بد کار کردن این سنسور می تواند باعث خیلی از مشکلات موتور شود.

  1. سیگنال های این سنسور باعث عمل کردن انژکتور های سوخت و جرقه شمع می شود، بنابراین خرابی این سنسور باعث احتراق ناقص و شتاب پایین موتور می شود.
  2. روشن شدن چراغ موتور : چنانچه کامپیوتر خودرو وجود مشکل در این سنسور را شناسایی کند چراغ موتور را روشن می کند.
  3. از کار افتادن موتور : خرابی سنسور موقعیت می تواند باعث مختل شدن عملکرد شمع و قسمت های سوخت رسانی شود و در نتیجه موتور از کار می افتد .
  4. روشن نشدن موتور : در صورتی که کامپیوتر خودرو از سنسور موقعیت میل لنگ سیگنالی در یافت نکند ، انژکتور و سیستم احتراق را به کار نمی اندازد و در نتیجه موتور روشن نمی شود.

وظیفه سنسور موقعیت میل سوپاپ:

میل لنگ یکی از مهمترین شفت های درون خودرو می باشد. اولین وظیفه میل لنگ باز و بست کردن سوپاپ های موتور است که باعث گردش هوا و خارج شدن گاز های حاصل از احتراق می شود. بنا بر طراحی موتور خودرو یک یا دو میل لنگ وجود دارد.

باز و بسته شدن سوپاپ ها باید زمان بندی دقیقی بر اساس موقعیت و حرکت پیستون داشته باشند. زمان بندی اشتباه باعث افزایش میزان مصرف سوخت و کاهش عملکرد موتور می شود، به همین دلیل دیتای دریافتی از این سنسور برای کامپیوتر موتور حیاتی می باشد.

درصورت مشاهده هر یک از علائم بالا قبل از اقدام به تعویض این سنسور به مکانیک مراجعه کنید چراکه این علائم علل بسیار گوناگونی دارند. سنسور موقعیت در صورت خرابی باید تعویض گردد، سنسور موقعیت در مکان های مختلفی مانند بین موتور و سیستم انتقال قدرت ، بالا  و جلو موتور باشد.