مراحل راه اندازی یک فروشگاه لوازم یدکی

نوشتار و عکس : مهندس محمد مهدی عمو

اگر میخواهید در حوضه لوازم یدکی خودرو فعالیت کنید با من همراه شوید

گام های اولیه جهت راه اندازی فروشگاه لوازم یدکی:

از همان ابتدا که تصمیم به راه اندازی این کسب و کار گرفته‌اید، باید بدانید که راز موفقیت هر شغلی در مستمر بودن آن است. بنا به این گفته، اگر می خواهید در هر حرفه‌ای موفق شوید باید تمام سختی‌ها و مشکلات آن کسب و کار را بپذیرید و تا زمانی که موفق نشدید، دست از تلاش نکشید. پس اگر هنوز برای راه ‌اندازی این شغل مطمئن نیستید، پیشنهاد می کنیم اصلاً به آن فکر نکنید و به فکر شغلی دیگر باشید.

نه تنها شغل لوازم یدکی بلکه اگر برای هر شغل دیگری نیز برنامه ریزی بلند مدت نداشته باشید در آن با شکست مواجه خواهید شد. از همین رو اگر می ‌خواهید به سود دهی برسید، کمی صبر و تحمل داشته باشید و زود ناامید نشوید. این همان راز موفقیت برای هر کسب و کاری است.

قدم اول کسب آموزش و تجربه:

فروش لوازم یدکی خودرو با توجه به تخصصی بودن و شاخه های مختلف و پیجیده این صنف، شما قبل از شروع به کار حتما باید آموزش دیده و تجربه لازم را بدست آورید

میتوان گفت بزرگترین سرمایه در صنف لوازم یدکی خودرو تجربه و مهارت آموزی شما خواهد بود، پس بنابر این باید با مراحل مختلف آموزش به صورت پله به پله آشنا شویم

1:آشنایی با نحوه عملکرد خودرو:

برای این کار ابتدا بهتر است نگاهی کلی به اتومبیل داشت و از مقاله های مختلف که به فراوانی در وب سایت آلمان یدک یافت میشود بهره برد، از موتور خودرو شروع کنید و ببینید که چگونه موتور خودرو انرژی فسیلی را تبدیل به انژری حرکتی میکند و در واقع پیستونها از چه طریق میل لنگ را به حرکت درآورده و سپس از طریق گیربکس به دفرنسیال و چرخها منتقل کرده و باعث به حرکت در آمدن خودرو میشود.

لازم به ذکر است اگر شما به صورت عمومی با نحوه عملکرد خودرو آشنا شوید به صورت کلی با کارکرد همه مدل خودرو آشنایی نسبی پیدا خواهید کرد، به جز در موارد خیلی خاص مانند مزدا RX7 که به جای حرکت پیستونها از نوعی میل لنگ تلفیق شده با پیستون بهره میبرد که به صورت بسیار محدود در جهان تولید شده و هرگز در ایران حضور نداشته است.

پس با خیال راحت مطالعه کنید، عکس و ویدئو ببینید و تجربه کسب کنید.

2:آشنایی با قطعات خودرو:

پس از آشنایی با نحوه عملکرد اتومبیل بهتر است با قطعات خودرو آشنا شوید، پیشنهاد اینجانت با توجه به تجربیات حضور بلند مدت در بازار لوازم یدکی خودرو برای آشنایی با قطعات یدکی بهتر است از موتور خودرو (ENGINE) شروع کنید، چرا که موتور خودرو باعث میشود شما با انواع سنسورهای مصرفی و عملرگرها و... آشنا شوید و شما در واقع با شناسایی قطعات موتور مراحل بعدی را آسانتر طی خواهید کرد.

قطعات تشکیل دهنده موتور خودرو به طور کلی به دو بخش تقسیم میشود،

الف_پوسته و قطعات داخلی:

درسوپاپ/واشر در سوپاپ/میل سوپاپ/واشر سر سیلندر/لاستیک ساق سوپاپ/سرسیلندر/سوپاپ ها/ اسبکهای سوپاپ/فنر سوپاپ/انگشتی/بلوکه موتور/پیستون/واشرها/کاسه نمدها/میل لنگ/یاتاقان/شاتون/اویل پمپ/زنجیر تایم/کاترل/دنده فرایویل/دنده میل سوپاپ و...


ب-قطعات خارجی و دورچین:

دینام/تسمه تایم/واتر پمپ/فیتر روغن/کوئل/دلکو/وایر شمع/پمپ هیدرولیک/سنسور میل لنگ/سنسور میل سوپاپ/سنسور مپ/سنسور اکسیژن/واشرها/استپر موتور/دریچه گاز/منی فول دود و هوا/پولی های بغل موتور/استارت و....

نکته:در لیست قطعات فول الذکر بعضی از قطعات مانند (دلکو) مربوط به خودروهای کاربراتوری میباشد.

3:تعیین هدف و مسیر و مقصود:

رشته کاری لوازم یدکی دارای رسته بندی و زیرشاخهای متعددی است، زمانی که میخواهید وارد این دنیای بزرگ شوید باید هدفی برای خود در نظر بگیرید، مسیری را مشخص کنید.

بگذارید با مثالی شروع کنم، رزمی کاری را تصور کنید هزار حرکت را یک بار تمرین کرده و رزمی کاری دیگر 10 حرکت رزمی را هزار بار تمرین کرده، هر دو رزمی کار هستند اما سوال اینجاست که کدام یک تصلت بیشتری بر حرکات رزمی دارند، یک فروشنده لوازم یدکی بهتر است برای خود تعیین تکلیف کند چرا که نمیتوان به صورت موفق و اصولی و همزمان هم لوازم یدکی موتور سیکلت و هم لوازم یدکی کشتی باری و هم لوازم خودرو و لوازم لیفتراک فروخت، هر کدام از این وسایل نقلیه دارای پیجیدگی فنی و بازار هدف متفاوتی هستند، فارق از زمان آموزش و تجربه، بحث سرمایه نیز مطرح است پس بهتر است تکلیف خود را روشن کنیم.

تصور کنید تصمیم گرفته اید فروشنده لوازم یدکی خودروهای سبک شوید، حال سوال اینحاست کدام یک از خودروهای سبک؟ کدام برند خودرو سازی؟

من فروش لوازم یدکی مرسدس بنز سواری را انتخاب میکنم، به سوالات من پاسخ دهید:

آیا منطقی است یا من میتوانم تمامی خودروهای سواری تولید شده مرسدس بنز از سال 1900 تا به امروز را پوشش دهم؟

آیا هنوز خودروهای دیزل تاکسی مرسدس بنز 190 مانند سالهای قبل در کشور فراوان است؟

بهتر نیست من لوازم یدکی مرسدس بنز هایی را بفروشم که در کشور فروان است؟ مانند C کلاس و E کلاس؟

آیا من هم زمان با لوازم یدکی مرسدس میتوانم لوازم یدکی جرثیقیل را در انبار موجود کرده و به فروش برسانم؟

با پاسخی سطحی به سوالات فوق در خواهیم یافت نگرش یک فروشنده موفق لوازم یدکی در هنگام شروع کار بسیار مهم است.

با نگاه به بازار لوازم یدکی تهران محدوده خیابان ملت در خواهیم یافت هر فروشگاه به صورت تخصصی در حال ارائه نمونه خاصی از اجناس است، مثلا اگر از فروشگاهی که لوگوی رنو بر تابلوی خود حک کرده، بپرسیم آیا لوازم یدکی بنز s کلاس موجود دارید او پاسخ منفی خواهد داد، نکته جالب این است که از همین فروشنده ممکن است لوازم اکبند موتوری و جلوبندی و برقی بفروشد و اگر از او لوازم بدنه مثل کاپوت یا سپر بخواهید نتواند به شما ارائه کند و نکته جالب تر آنکه ایشان امکان ندارد همه ماشین های ساخت رنو را پوشش داده باشد چراکه برخی از این ماشین ها در ایران نیستند و بخش دیگری که در ایران حضور دارند مانند رنو تلیسمان فروشندگان مخصوص به خود را دارا میباشد و به صورت متعارف ایشان لوازم یدکی تندر 90 را بیشتر موجود دارد و اگر از لوازم یدکی تندر نود پیکاپ را طلب کنید مانند چراغ های عقب که با مدل 4 درب این خودرو متفاوت است احتمالا دوباره جواب منفی خواهید شنید.

نمیتوان فروشندگان استوک(اوراقی) را با فروشندگان عادی لوازم یدکی قیاس کرد، چرا که اوراقچی ها بیشتر موتور کامل و گیربکس کامل و قطعاتی از این قبیل را بفروش میرسانند و لوازم فروشان دیگر به لوازم مصرفی و نیمه مصرفی مثل سنسورها و اجزای تشکیل دهنده موتور و جلوبندی و.... بسنده میکنند

در واقع نمیتوان از فروشنده لوازم یدکی پراید و پژو نزدیک محل اقامتتان یک موتور 2jz دست دوم تویوتا سوپرا خریداری کنید اما میتوانید از وی لنت و وایر شمع و حتی قربیلک فرمان پژو و پراید را به براحتی خریداری کنید

طبق تجربه شخصی و حضور میدانی در این حوضه، فروشندگان لوازم یدکی بسیار معروفی را میشناسم که با سرمایه اندک درآمد خوبی داشته و به واسطه تخصصی بودن رسته کاری خود بسیار سرشناس شده اند،آنان اقلب یک مدل خودروی خاص از یک برند خاص را انتخاب کرده و تمام سعی خود را بران داشته اند تا تمام لوازم یدکی این نوع خودرو خاص را تامین کنند.