بررسی قیمت بنز c240 اتاق پلیسی

بررسی قیمت و بازار دست دوم مرسدس C کلاس اتاق پلیسی، ستاره بخت و اقبال


 نویسنده : آراد فلاح

گزارش بازار خودرو

اواخر سال 2000 بود که مرسدس بنز در پاسخ به عرضه نسل چهارم و جاودانه ب ام و سری سه E46، نسل دوم سی کلاس با کد فنی W203 را معرفی کرد که یکی از اولین خودروهای مدرن جهان با طراحی تمام کامپیوتری محسوب می شد و از بسیاری جهات یک تحول تمام عیار در صنعت خودروسازی به شمار می آمد. طبیعتا در آن سال ها با توجه به ممنوعیت واردات خودرو به کشورمان، امید چندانی برای دیدن این مدل درخشان مرسدس بنز در ایران وجود نداشت اما تنها دو سال بعد بود که در پی امضای قرارداد پلیس ایران با مرسدس بنز، تعداد قابل توجهی از این خودرو وارد ناوگان پلیس راهنمایی رانندگی و نیروی انتظامی ایران شد و آنچه در ادامه اتفاق افتاد البته روایتی تلخ و شیرین بود که همه کما بیش در جریانش هستیم.


بنز اتاق پلیسی

حالا اما بیش از 15 سال از آن دوران گذشته است و درصد بسیار بالایی از مرسدس بنز های پلیسی مذکور در قالب مزایده هایی به مصرف کنندگان حقیقی فروخته شده اند. بنابراین در بازار خودرو دست دوم با انبوهی از مرسدس بنز های بازنشسته و فرتوت پلیس مواجهیم که به دست مالکان شخصی افتاده اند تا بلکه با مخارج چند ده میلیونی، عمری دوباره یافته و بار دیگر بر خیابان ها و اتوبان های کشور حکم رانی کنند.

بنز اتاق پلیسی

بنز اتاق پلیسی

البته که با توجه به کارکرد چند صد هزار یا چند میلیون کیلومتری شماری از این خودروها که با بدترین شرایط ممکن نگهداری شده اند و بعضا تصادفاتی نسبتا سنگین را نیز تجربه کرده اند، در بسیاری موارد صرف هزینه تبدیل به آفتابه خرج لحیم می شود اما در این میان برخی از خودروها نیز جان سالم به در برده و ارزش سواری مجدد پیدا می کنند.

در واقع با توجه به تعداد زیاد این مرسدس بنز ها، حالا یافتن قطعات یدکی و تعمیرکار وارد به این خودروها به امری نسبتا آسان بدل شده است و این نکته حالا مزیتی برای معدود مدل های غیر پلیسی و شخصی به حساب می آید که ظرف سال های 2005 تا 2007 به کشورمان وارد شده اند و حالا با قیمت های بیش از 100 میلیون تومان خرید و فروش می شوند.

بنز اتاق پلیسی

بنز اتاق پلیسی

این در حالیست که قیمت مدل های اصطلاحا پلیسی از حدود 45 الی 50 میلیون شروع شده و با توجه به تمیزی خودرو و آپشن های نصب شده (نسبت به مدل های کاملا بدون آپشن پلیسی) تا حدود 85 میلیون تومان افزایش می یابد


مرسدس بنز سی 200

جالب تر آنکه در این میان نمونه های پلیسی که همگی سفید رنگ و از سری C240 با موتور شش سیلندر خطی 2.6 لیتری با قدرت 170 اسب بخار هستند، بعضا شاهد دریافت مجوز تغییر رنگ و نصب پیشرانه های قدرتمند تر، گیربکس اتوماتیک به جای نمونه دستی فابریک و حرکات تیونینگی از این دست هستیم که باعث خلق نسخه های اختصاصی مرسدس بنز C CLASS برای بازار ایران شده اند!

این درحالیست که نمونه های شخصی اکثرا از تیپ C200 با موتور 1.8 لیتری کمپرسور (سوپرچارجر) با قدرت 163 اسب بخار هستند و با آپشن های رفاهی بیشتر و مدل های بالاتر با قیمت بیشتری نیز خرید و فروش می شوند.


مرسدس بنز سی کلاس

بنابراین با توجه به بازار چینی زده و قیمت های گزاف خودروهایی چون مزدا 3، یافتن یک نمونه تمیز و سالم از چنین بنزهایی با قیمت مناسب در بازار دست دوم می تواند تک خالی برای نشستن لبخند بر صورت مشتریان باشد، هرچند که با در نظر گرفتن قیمت ارز، باید نیم نگاهی نیز به هزینه های گزاف خرید قطعات یدکی برای این خودروها کرد و از پذیریش ریسک های سنگین در این زمینه اجتناب نمود.