معرفی آپشن‌های بی ام و z4:

BMW Z4 E89 (2009-on): review, problems and specs

در زیر یک به یک به معرفی آپشن‌ها و امکانات رفاهی بی ام و z4 مدل E89 می‌پردازیم:


کنترل کروز(Cruise Control): این آپشن، سیستمی است که به‌طور خودکار سرعت یک خودرو را کنترل می‌کند. این سیستم سرویسی مکانیکی است که نیروی دریچه‌ی خودرو را برای حفظ سرعت ثابت همان‌طور که توسط راننده تعیین می‌شود را به عهده می‌گیرد. کنترل کروز، گاهی در برخی کشورهای دیگر با نام کنترل سرعت یا اتوکراس یا تمپومات نیز شناخته می‌شود.


پارک اتوماتیک(Automatic Parking): یکی دیگر از آپشن‌های بی ام و z4 پارک اتوماتیک است. این یک سیستم اتوماتیک است که به منظور پارک کردن خودرو به‌کار گرفته می‌شود. سیستم پارکینگ اتوماتیک با هدف بالا بردن راحتی و ایمنی راننده در محیط‌های محدود که در آن توجه و تجربه‌ی زیادی برای هدایت خودرو لازم است استفاده می‌شود.


فرمان گرم‌کن‌دار(Heated Steering Wheel): این قابلیت همان‌طور که از نامش پیدا است، باعث گرم شدن خودکار فرمان می‌شود. این ویژگی برای افرادی که درد آرتریت دارند و انگشتان‌شان در حین رانندگی سفت می‌شوند، بسیار عالی است. با‌ این‌حال فرمان گرم‌کن‌دار برای همه افراد مناسب است و احساس بسیار راحت و لذت‌بخشی را به آن‌ها منتقل می‌کند.


کنترل پایداری الکترونیکی(Electronic stability control): کنترل پایداری الکترونیکی یکی دیگر از آپشن‌های بی ام و z4 است که به آن به عنوان برنامه پایداری الکترونیکی یا کنترل پایداری پویا نیز گفته می‌شود. این فناوری کامپیوتری با شناسایی و کاهش لغزش‌ها، امنیت خودرو را بهبود می‌بخشد. هنگامی‌که راننده کنترل فرمان را از دست داد، کنترل پایداری به طور خودکار ترمزها را برای کمک به هدایت صحیح ماشین برعهده می‌گیرد.


BMW F89 Z4 sDrive 35is Roadster Interior Design #BMW #E89 #Z4 #Roadster #MPerformance #xDrive #SheerDrivingPleasure #Drift #Tuning #Ba… | Roadsters, Bmw, Gran coupe


مانتیور نقطه کور(Blind Spot Monitor): این آپشن، یک دستگاه سنسور مبتنی‌بر خودرو است که سایر وسایل نقلیه واقع در اطراف ماشین را(هشدار عبور و مرور ترافیک) ردیابی می‌کند. هشدارها می‌توانند بصری، شنیداری، ارتعاش یا لمسی باشند. مانیتور نقطه‌کور گزینه‌ای است که ممکن است نظارت و کنترل بر طرفین و عقب خودرو را برعهده داشته باشد.


سیستم ضد واژگونی(Rollover Protection System): یک سیستم یا ساختاری است که برای محافظت از سرنشینان و راننده در برابر صدمات ناشی از واژگون شدن و یا چرخیدن وسایل نقلیه درنظر گرفته شده‌است. این سیستم شامل میله‌های متصل شده به قاب است که در صورت چرخش و واژگونی، ترمز چرخ‌هایی که در سمت بیرون پیچ(پیچ جاده) قرار دارند را درگیر کرده و مانع از بلند شدن چرخ‌های داخل پیچ می‌شود.


سیستم کنترل کشش(Traction Control System): تنظیم لغزش درایوبا سیستم کنترل کشش یکی دیگر از انواع آپشن‌های بی ام و z4 است. معمولاً(اما نه لزوماً) یک عملکرد ثانویه برای کنترل پایداری الکترونیکی(ESC) طراحی شده‌است که برای جلوگیری از هرزگردی چرخ‌های خودرو(چرخش چرخ دور خودش به جای حرکت رو به جلو) کاربرد دارد. این قابلیت هنگامی که ورودی دریچه گاز و گشتاور موتور با شرایط سطح جاده ناسازگار باشد فعال می‌شود.


دستیار ترمز اضطراری(Emergency Brakes Assist): این آپشن اصطلاحی عام برای فناوری ترمز خودرو است که باعث افزایش فشار ترمز در مواقع اضطراری می‌شود. با تفسیر سرعت و نیرویی که با فشار به پدال ترمز وارد می‌شود، سیستم تشخیص می‌دهد که راننده در صورت تلاش برای متوقف کردن اضطراری است یا خیر! اگر پدال ترمز به طور کامل اعمال نشود، سیستم غلبه کرده و ترمزها را به طور کامل اعمال می‌کند.

2010 BMW E89 Z4 sDrive35is News and Information - .com

چراغ دید در روز خودرو(Daytime Running Lamp): چراغ دید در روز آپشنی برای روشنایی اتومبیل است که به طور خودکار در هنگام رانندگی خودرو روشن می‌شود و ممکن است دارای نور سفید، زرد یا کهربایی باشد. کار اصلی این چراغ کمک به راننده در دیدن جاده نیست! بلکه کمک به عابرین و افراد در جاده جهت دیدن وسیله نقلیه است.


برف‌پاک‌کن زمان‌دار(Intermittent Wipers): سنسور برف پاک کن‌های زمان‌دار بی ام و z4دارای سرعت کم، زیاد و همچنین تنظیمات متغیر است. این قابلیت زمانی شروع به کار می‌کند که خودرو آب باران یا برف را روی شیشه احساس کند. سوئیچ‌های مختلفی برای این خودرو وجود دارند که می‌توانند برحسب میزان بارش تنظیم و استفاده شوند.


دوربین دنده عقب ماشین(Back-Up Camera): این آپشن بی ام و z4 که به آن دوربین برگشتی یا دوربین دیدِ عقب نیز گفته می‌شود، نوع خاصی از دوربین فیلم‌برداری است که به منظور اتصال به قسمت عقب خودرو جهت کمک به راحتی راننده برای دیدن چشم انداز پشت و همچنین کاهش دید کور محیط عقب ارائه می‌شود.


قفل مرکزی(Power Door Locks): این ویژگی به راننده یا سرنشین جلو اجازه می‌دهد تا با فشار دادن یک دکمه یا چرخاندن سوئیچ، تمام درب‌های خودرو را همزمان قفل یا باز کند. در سرعت‌های بالا نیز این قابلیت درب‌های z4 را به طور خودکار قفل می‌کند. قفل مرکزی به شکل یک دکمه بر روی کنسول(داشبورد) و بر روی سوئیچ خود نیز تعبیه شده‌ است.


سامانه ناوبری خودرو(Navigation System): سیستم هدایتگر، ناوبری و یا راهبری از طریق نقشه موجود در حافظه خود، موقعیت جغرافیایی خودرو را به طور کاملاً دقیق مشخص می‎کند. این سامانه اطلاعات را توسط نمایشگری بزرگ در کنسول میانی بی ام و z4 به راننده نشان و او را از سریع‌ترین و نزدیک‌ترین مسیر آگاه می‌کند.


رادیو ماهواره‌ای(Satellite Radio): یکی دیگر از آپشن‌های بی ام و z4 رادیو ماهواره‌ای است. سیگنال‌های ماهواره در سراسر کشور پخش می‌شوند که در یک منطقه جغرافیایی بسیار گسترده‌تر از ایستگاه‌های رادیویی زمینی قرار دارند. با این قابلیت می‌توانید از محتوای صوتی رادیو(خبر، موسیقی و دیگر برنامه‌های رادیویی) در بالاترین کیفیت استفاده کنید.


هات اسپت وای‌فای(WiFi Hotspot): هات اسپات مسیری است که در آن افراد ممکن است از طریق یک شبکه محلی بی‌سیم(WLAN) با استفاده از روتر متصل به ارائه‌دهنده خدمات اینترنت، و به طور معمول از طریق وای‌فای به اینترنت دسترسی پیدا کنند. درواقع هات‌اسپات، مسیر هدایت و اتصال اینترنت به دستگاه‌های مختلف است.


یکپارچه‌سازی دستگاه‌های هوشمند(Smart Device Integration): این قابلیت باعث می‌شود استفاده از ویژگی‌های مختلف در وسیله نقلیه ایمن‌تر و راحت‌تر شود. به عنوان مثال رانندگان به راحتی می‌توانند با تلفن‌همراه یا تبلت به خودروی خود دسترسی داشته و آن را شخصی‌سازی و کنترل کنند. شارژ شدن موبایل و یا اتصال قوی به آنتن، از مشخصات اصلی در هنگام ادغام دستگاه‌‌های هوشمند در داخل خودرو هستند.


آپشن‌های bmw z4


سیستم تهویه مطبوع پیشرفته(Climate Control): آپشن کنترل آب و هوا، سیستمی پیچیده است که برای افزایش عملکرد و فصلی نیاز به نگهداری معمول دارد. سیستم کنترل آب و هوای بی ام و z4 از چندین سیستم کوچک‌تر تشکیل شده‌است که برای حفظ محیط راحت در کابین کار گذاشته می‌شود. این سیستم قادر است دمای داخلی ماشین را تحت تأثیر قرار داده و تنظیم کند. در شرایط آب و هوایی نامساعد، حفظ هوای مناسب کابین درواقع می‌تواند عامل ایمنی خودرو در نظر گرفته شود.


کولر دوگانه(Dual zone): کولر دوگانه یا دوال، قابلیتی برای سیستم تهویه داخلی خودرو است که در یک زمان واحد به کاربر اجازه می‌دهد هم از باد گرم و هم از باد سرد استفاده کند. این ویژگی که از دیگر آپشن‌های بی ام و z4 است، قابل تنظیم بوده(مقدار دما) و می‌تواند به طور اتوماتیک برای مثال به راننده باد سرد تحویل دهد و به سرنشین کناری او باد گرم بدمد. در این سیستم فن‌ها به صورت جداگانه و به درخواست کاربر فعال می‌شوند.


سیستم نظارت بر باد تایر(Tire-Pressure Monitoring System): سیستمی الکترونیکی است که برای نظارت بر فشار باد لاستیک‌های خودرو تعبیه شده‌است. سیستم نظارت بر باد تایر یا TPMS اطلاعات فشار تایر را در زمان واقعی به صفحه نمایش جلوی کنسول یا از طریق یک چراغ هشداردهنده به راننده وسیله نقلیه گزارش می‌کند. هدف از این آپشن بی ام وz4 اجتناب از تصادفات، عدم افزایش مصرف سوخت و افزایش ساییدگی تایرها است.


آینه الکتروکرومیک(Electrochromic Mirror): آینه الکتروکرومتیک عملکرد بسیار ساده‌ای دارد. این آینه که به صورت الکترونیکی کار می‌کند، مشابه عینک‌هایی هستند که هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید به طور خودکار تیره می‌شوند. این ویژگی جلوی بازتاب نور چراغ خودروی پشت سر در آینه که باعث آزار چشم راننده می‌شود را می‌گیرد. تیره شدن آینه الکتروکرومیک به صورت اتوماتیک انجام می‌شود.


File:BMW Z4 (aka E89) sDrive 23i at St Trond.JPG - Wikimedia Commons


کامپیوتر سفری(Trip Computer): کامپیوتر مسافرتی در این خودرو دارای عملکردهای مختلفی است، اما هیچ یک از آن‌ها شما را به مقصد خود هدایت نمی‌کنند! آن‌ها می‌توانند مقدار مسافت طی شده، اندازه‌گیری میزان سرعت، زمان پیش‌بینی شده برای طی مسافت خاص، تأمین مصرف فوری سوخت، میانگین مصرف سوخت و سایر تغییرات در مورد این موضوع را تأمین کنند.


سامانه هاد(Heads-Up Display): صفحه نمایشی فرانما است که بدون نیاز به این‌که کاربران دید خود را به جای دیگر متمرکز کنند، داده‌ها را در جلوی دید آن‌ها قرار می‌دهد. منشأ اصلی این قابلیت از آنجا ناشی می‌شود كه خلبانان برای اینکه اطلاعات را به جای آنکه با زاویه‌دار کردن نگاه و یا حرکت سر به بالا ببینند، بتوانند روبه‌روی خود اطلاعات را مشاهده کنند.


حافظه صندلی(Seat Memory): این آپشن بی او و z4 در واقع امکان تنظیم برقی صندلی خودرو را با فشار یک دکمه برای تعیین موقعیت‌های از پیش تنظیم شده برقرار می‌کند. حافظه صندلی به راننده اجازه می‌دهد تا موقعیت و ارتفاع خود را در یک موقعیت راحت تنظیم کند، این چیزی است که کاربر در صورت به اشتراک گذاشتن خودرو با راننده دیگر مجبور به تنظیم مجدد آن می‌شود. به این معنا که مموری سیت، تنظیمات قبلی صندلی که توسط راننده قبلی انجام شده بود را در حافظه خود ذخیر می‌کند.


دیگر آپشن‌های بی ام و z4:

 • قابلیت پخش CD و MP3 به همراه دو تیونر
 • کلید استارت موتور
 • باز شدن خودکار قفل درب‌ها
 • روشن شدن چراغ خطر
 • ترمز دستی الکترونیکی
 • سیستم ضدسرقت خودرو
 • گرم‌کن صندلی جلو
 • سقف جمع‌شونده

2010 BMW Z4 (E89) 35i (306 Hp) sDrive | Technical specs, data, fuel consumption, Dimensions


جمع‌بندی بررسی آپشن‌های بی ام و z4

آپشن‌های بی ام و z4 را در بالا معرفی کردیم. حال به خوبی می‌دانیم که ممکن است دیگر صبرتان تمام شده باشد! و به سرعت به‎ سراغ این خودروی دو دربِ جذاب بروید. هر زمان که سوار بی ام و z4 شدید می‌توانید تک‌تک آپشن‌های آن را اجرا کنید و لذت نهایی یک سواری فراموش‌نشدنی را تجربه کنید. اما فراموش نکنید که هر یک از این آپشن‌ها در جهت لذت، رفاه و امنیت بیشتر سرنشینان طراحی شده‌است.


برای خرید لوازم یدکی BMW Z4 و یا اطلاع از مشخصات فنی و بررسی BMW Z4 میتوانید به دیگر بخش های وب سایت آلمان یدکی سر بزنید

WWW.ALMANYADAK.COM