ب‌ام‌و i7 M50، پورشه تایکان توربو S و مرسدس EQS53 AMG قوی‌ترین سدان‌های برقی حال حاضر آلمان هستند اما از بین آن‌ها کدام‌یک سریع‌تر خواهد بود؟

در ایالات‌متحده وقتی صحبت از قدرت و سرعت در خودروهای الکتریکی شود، قطعاً اولین نامی که به ذهن می‌آید تسلا مدل S پلد است. بااین‌حال، برندهای لوکس آلمانی هم در این زمینه خیلی عقب نمانده‌اند و با عرضه سدان‌های الکتریکی قدرتمندی به دنبال پیشی گرفتن از رقیب آمریکایی هستند؛ اما سؤال اینجا است که از بین قوی‌ترین سدان‌های برقی آلمانی کدام‌یک سریع‌ترین است؟

برای مشخص شدن پاسخ این سؤال، کارواو سه خودروی ب‌ام‌و i7 M50 xDrive، پورشه تایکان توربو S و مرسدس EQS53 AMG برای برگزاری مسابقهٔ درگ به‌صف کرده است. البته ماه گذشته ب‌ام‌و مدل قوی‌تر i7 M70 xDrive را هم معرفی کرد ولی این خودرو هنوز به بازار عرضه نشده است. بیایید ابتدا اعداد و ارقام را باهم مقایسه کنیم. دو موتور الکتریکی مرسدس مجموعاً ۶۵۸ اسب بخار قدرت و ۹۵۰ نیوتن متر گشتاور تولید می‌کنند اما با سفارش پکیج AMG داینامیک پلاس این ارقام به ۷۶۱ اسب بخار و ۱۰۲۰ نیوتن متر افزایش پیدا می‌کند. بااین‌حال، EQS53 با وزن ۲۵۸۰ کیلوگرم، بسیار سنگین است.

پورشه تایکان توربو S اما با وزن ۲۲۹۵ کیلوگرم کمی سبک‌تر بوده و درعین‌حال از ۷۶۱ اسب بخار قدرت و ۱۰۵۰ نیوتن متر گشتاور برخوردار است که آن را به یک سدان پرفورمنس جدی تبدیل می‌کند. درنهایت به ضعیف‌ترین عضو گروه یعنی i7 M50 با تنها ۵۴۴ اسب بخار قدرت و ۷۴۵ نیوتن متر گشتاور می‌رسیم. این سدان باواریایی همچنین با ۲۶۴۰ کیلوگرم وزن، سنگین‌ترین عضو این جمع هم محسوب می‌شود. البته نباید به ب‌ام‌و خرده گرفت زیرا مدل جدید M70 که به‌تازگی معرفی شده با ۶۶۰ اسب بخار قدرت و ۱۰۱۵ نیوتن متر گشتاور در صدر خانوادهٔ سری ۷ قرار خواهد گرفت.

 با توجه به این اعداد و ارقام، به نظر شما کدام‌یک از این سه سدان الکتریکی قدرتمند آلمانی در ۴۰۰ متر سریع‌تر خواهد بود؟ 

پاسخ این سؤال را در ویدئوی زیر با دوبلهٔ فارسی ببینید:

www.aparat.com/video/video/embed/videohash/3ISDJ/vt/frame?t=1

منبع:پدال