نویسنده: پوریا عباسی (منبع زومیت)


گام‌های ابتدایی برای تبدیل شدن به یک طراح خودرو

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که همواره رؤیای تبدیل‌شدن به یک طراح خودروی مطرح را در سر دارند، این مقاله را از دست ندهید.

بسیاری از علاقه‌مندان به دنیای خودرو، رؤیای طراحی خودرو در سر دارند. اگرچه این هدف دست‌یافتنی است اما، برای تبدیل‌شدن به یک طراح خودرو باید فردی پویا و خلاق باشید. در ادامه لیستی از گام‌های ابتدایی آورده شده است که به شما در دستیابی به این هدف کمک می‌کند ( لازم به ذکر است که گام‌های مطرح‌شده در لیست زیر ترتیب خاصی ندارند).

ببینید و بیاموزید:

یکی از مهم‌ترین مهارت‌های مربوط به طراحی خودرو، توانایی تمرکز بر جزئیات است. جزئیات هستند که طرح‌‌های بزرگ را از طرح‌های متوسط جدا می‌کنند. بسیار مهم است که علاوه بر مطالعه‌ی المان‌های هنری یک خودرو، به ویژگی‌های کاربردی آن‌ نیز توجه شود. اطمینان حاصل کنید که در طول پروسه‌ی «دیدن و آموختن» همه‌ی اجزای ناآشنا را تجزیه و تحلیل کرده‌اید و نکات جدیدی در مورد آن‌ها بیاموزید. برای نمونه، چندین سیستم تعلیق و محرکه‌ی مختلف را مورد آزمایش قرار دهید و با یکدیگر مقایسه کنید یا پارچه‌ها و روکش‌های مختلف را از لحاظ کاربرد و زیبایی بصری با هم مقایسه کنید.

طراحی خودرو

مطالعه‌ی تاریخ اتومبیل:

این کار را می‌توانید با جستجو و مطالعه‌ی پیشینه‌ی یک خودروی خاص که به آن علاقه‌ی شخصی دارید، آغاز کنید. در مورد روند توسعه‌ی آن، افراد درگیر برای تولید آن و پروسه‌هایی که برای تولید آن مدل خاص طی شده است، تحقیق کنید. در مورد رقبای آن خودرو مطالعه کنید و خلاصه مطمئن شوید در جریان تمام جزئیات روند طراحی و تولید خودروی مورد نظر قرار گرفته‌اید. به یاد داشته باشید که هرچه بیشتر در جریان جزئیات طراحی، افراد و پروسه‌های درگیر در تولید آن خودرو تحقیق کنید، درک روند طراحی برای شما ساده‌تر خواهد شد. همچنین، حتما زمانی را برای مطالعه و تحقیق درباره‌ی طراحان اسطوره‌ای خودرو نظیر ریموند لووی (Raymond Loewy)، لری شینودا (Larry Shinoda)، جورجتو جیوگیارو (Giorgetto Giugiaro)، تام ماتانو (Tom Matano)، بیل میچل (Bill Mitchel)، هارلی ارل (Harley Earl) و مارسلو گاندینی (Marcello Gandini) اختصاص دهید.

طراحی خودرو

با خودروهای مختلف رانندگی کنید و آن‌ها را آنالیز کنید:

هر خودرو ویژگی‌هایی دارد که رانندگی با آن را منحصربه‌فرد و خاص می‌کند. یکی از کارهای مهمی که باید انجام دهید؛ این است که پشت فرمان اتومبیل‌های مختلف از کلاس‌های متفاوت بنشینید و رانندگی با آن‌ها را تجربه کنید تا بتوانید در نهایت، از دید یک راننده شباهت‌ها و تفاوت‌های رانندگی با خودروهای گوناگون را تشخیص دهید. یک پیشنهاد مهم در این زمینه این است که سعی کنیددر شرایط جوی نامناسب خودروها را به چالش بکشید تا درک بهتری از تجربه‌ی رانندگی با آن‌ها به‌ دست آورید.

طراحی خودرو

تکنیک‌های طراحی را یاد بگیرید:

ارزش یک طراح خودرو به وسعت توانایی‌های او وابسته است. تا می‌توانید مهارت‌های خود را ارتقا دهید و به یاد داشته باشید که تنها در صورت تمرین و صرف زمان می‌توانید مهارت‌های خود را بهبود ببخشید. طراحی‌، رنگ‌آمیزی و مجسمه‌سازی را فرابگیرید و افق‌های دیدتان در دنیای طراحی را با یادگرفتن ترسیم اشکال مختلف و تصویرسازی دیجیتالی وسیع‌تر کنید. فراموش نکنید که طراحی خودرو ترکیبی از چندین شکل مختلف است، پس هر مهارت قابل تصوری در این راه به شما کمک خواهد کرد.

نکته‌ی مهم دیگر، یادگیری طراحی‌ گرافیکی است. طراحی گرافیکی یکی از ابزارهای لازم برای برقراری ارتباط با مدل‌های ارائه‌شده توسط دیگران است و به شما کمک می‌کند تا درک بهتری از فضای سه‌بعدی به دست آورید. خودروها از المان‌های بصری مختلفی تشکیل شده‌اند که با دقت در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند تا بتوانند در هماهنگی کامل با هم عمل کنند. در نتیجه، فراگیری مهارت تصویرسازی گرافیکی بسیار باارزش خواهد بود.

طراحی خودرو

بشویید، رنگ کنید و پولیش کنید:

با اینکه ممکن است این کار بسیار ساده به نظر برسد اما، باید نگاهی موشکافانه‌تر به این موضوع داشته باشید. تشخیص تغییرات ساده‌ترین سطوح در خودروها برای چشم‌های بی‌تجربه کار آسانی نیست. این بار در هنگام شست‌و‌شوی اتومبیل خود، منحنی‌های موجود روی بدنه را لمس و بر فرم سطوح تمرکز کنید تا بتوانید تغییرات سطوح را درک کنید. گاهی حتی یک دستگیره‌ی در که به‌ظاهر صاف به نظر می‌رسد، از چندین منحنی مرکب تشکیل شده است.

طراحی خودرو

به نحوه‌ی انعکاس نور روی بدنه دقت کنید:

همان‌طور که در قسمت قبلی توضیح داده شد، چشم‌های بی‌تجربه توانایی درک همه‌ی جزئیات را ندارند، از این‌رو، توجه به نحوه‌ی انعکاس نور از روی بدنه‌ی خودروها می‌تواند تغییرات شگفت‌آور سطوح را برای شما روشن کند. برای درک تغییراتی که شاید در نگاه اول به چشمتان نیامده باشد، می‌توانید به نحوه‌ی اعوجاج نور در برخورد با سطوح مختلف بدنه‌ی خودرو دقت کنید.

طراحی خودرو

از تکنولوژی‌های حاضر کمک بگیرید:

پیشرفت تکنولوژی باعث شده است ابزارهای حرفه‌ای برای طراحی و مهندسی، بیش از پیش در دسترس قرار بگیرند. برای نمونه می‌‌توانید با پرداخت مبلغی معقول، از نرم‌افزار AutoCAD 360 استفاده نمایید و از منابع آموزشی رایگان بی‌شماری که در سراسر اینترنت موجود است استفاده نمایید. اگرچه خودروسازان برای طراحی سطوح از نرم‌افزار گران‌قیمتی با نام Alias استفاده می‌کنند؛ اما شما به‌عنوان یک تازه‌کار می‌توانید از نرم‌افزار Rhino 3D برای تقویت مهارت خود در زمینه‌ی طراحی سطوح استفاده نمایید. برای فراگیری مهارت‌های لازم در کار با نرم‌افزارهای مختلف می‌توانید از منابع رایگان و یا ارزان‌قیمت مانند آموزش‌های موجود در وب‌سایت یوتیوب و دوره‌های آنلاین Gnomon استفاده کنید. در حال حاضر ابزارهای آموزشی در سطوح غیرقابل باوری ارائه می‌شوند؛ تا حدی که مسئولیت برگزاری کارگاه‌های آنلاین Gnomon بر عهده‌ی اساتید درخشان دانشکده‌ی هنر و طراحی است.

طراحی خودرو

تکنیک‌های ساخت را یاد بگیرید:

در گاراژ منزل خود زمانی برای ساخت یک کنسول مرکزی خودرو و یا تولید یک سپر فیبر کربنی صرف کنید. به خاطر داشته باشید که فراگیری هر مهارتی می‌تواند در بهبود طراحی‌های شما اثرگذار باشد. در حقیقت باید اعتراف کنیم سرعت پیشرفت کار یک خوره‌ی طراحی در گاراژ خانه‌ی خود؛ بسیار بیشتر از یک شرکت تولیدکننده است. یک شرکت سازنده ممکن است چندین سال صرف بازطراحی یک قطعه کند تا بتواند آن را با استانداردها و معیارهای قانونی، مالی و ابزاری هماهنگ سازد درحالی‌که، یک فرد عاشق طراحی می‌تواند در مدت‌زمانی بسیار کمتر، طرح‌های خلاقانه‌ای تولید کند. باید بدانید تلاش توأم با خلاقیت در کنار یادگیری مهارت‌های نظیر جوشکاری، نجاری و یا حتی کار با کامپوزیت‌ها شما را به یک طراح قابل بدل خواهد کرد و به‌نوعی این موارد مکمل یکدیگر هستند. برای فراگیری این مهارت‌ها کافی است سری به کلاس‌ها و کارگاه‌های آموزشی که در سطح شهر برگزار می‌شوند، بزنید یا حتی از دانشگاه‌های محل زندگی خود کمک بگیرید.

طراحی خودرو

ورای تمام مهارت‌هایی که در بالا به آن‌ها اشاره شد، باید بدانید صنعت خودروسازی نیز مانند دیگر صنایع، با موارد سیاسی، جاه‌طلبانه، قانونی و مالی آمیخته است و برای موفقیت در آن باید تلاش زیادی کرد. با این‌همه، برداشتن گامی به‌سوی خواسته‌های درونی خود و کشف حس رضایت درونی باارزش است. به یاد داشته باشید که هیچ موفقیتی به‌آسانی به دست نمی‌آید اما امروز می‌تواند آغاز راه موفقیت شما باشد.