مطالعه‌ای در استرالیا نشان داده است که وجود دی‌لایت در خودروها به‌طور میانگین می‌تواند باعث کاهش ۸.۸ درصدی تصادفات شود.

مطالعه‌ای که اخیراً توسط مرکز تحقیقات تصادفات دانشگاه موناش در ملبورن استرالیا انجام شده نشان داده است که از لحاظ آماری احتمال تصادف خودروهایی که مجهز به دی‌لایت یا چراغ روز هستند کمتر است. این مطالعه از داده‌های پلیس استرالیا استفاده کرده است تا تخمین بزند که دی‌لایت‌ها تا چه اندازه خطر تصادفات در روز را کاهش می‌دهند. این مطالعه نشان داده است که از لحاظ آماری، دی‌لایت‌ها باعث کاهش ۸.۸ درصدی خطر تصادفات می‌شود. در سرعت‌های بالاتر و همین‌طور هنگام طلوع و غروب خورشید نیز میزان این کاهش بیشتر خواهد بود.

در این مطالعه از داده‌های تصادفاتی استفاده شده که از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۷ رخ داده و توسط پلیس گزارش شده است. علاوه بر این، به‌طور جداگانه اطلاعات خودروها هم بررسی شده تا مشخص شود کدام خودروها به دی‌لایت مجهز بوده‌اند. این مطالعه نشان داده است که در روشنایی کامل روز، دی‌لایت باعث کاهش ۷.۶ درصدی خطر تصادف می‌شود درحالی‌که در هنگام غروب یا طلوع خورشید خطر تصادف ۲۰.۳ درصد کاهش پیدا می‌کند. به‌طور میانگین نیز وجود دی‌لایت در خودروها ۸.۸ درصد خطر تصادف را کمتر می‌کند.

مطالعهٔ مذکور در انتها به این نتیجه رسیده است که تمام خودروهای جدید باید به‌اجبار به دی‌لایت مجهز شوند. البته دی‌لایت‌ها هم‌اکنون در بسیاری از نقاط جهان اجباری هستند و مطالعات مختلفی در اروپا و ایالات‌متحده برای اثبات تأثیر آن‌ها انجام شده است. با توجه به این مطالعه، قطعاً وجود دی‌لایت بهتر از نبودن آن است و خوشبختانه در استانداردهای ۸۵ گانه جدید کشورمان نیز وجود این ویژگی در خودروهای داخلی اجباری شده است.

منبع:پدال