خودروهای کانورتیبل دیگر مثل گذشته پرطرفدار نیستند اما هنوز هم تعدادی از خودروسازان برای دلجویی از افرادی که هوس آدرنالین در هوای آزاد دارند این مدل‌ها را تولید می‌کنند. زمانی مرسدس بنز SL معیار این کلاس محسوب می‌شد و طراحی زیبا، هندلینگ حرفه‌ای و پیشرانهٔ V8 قدرتمند، آن را به رودستر محبوبی در بین گروه خاصی از خریداران تبدیل کرده بود. هرچند نسل قبلی این خودرو از سبک سنتی خود فاصله گرفت اما AMG SL63 جدید مدل ۲۰۲۲ پیشرانهٔ V8 قدرتمند و طراحی چشمگیر را حفظ کرده و دو صندلی عقب را هم به آن افزوده است.

ممکن است این ماشین شبیه مدل‌های قدیمی SL نباشد اما مرسدس را به خاطر احیای این نام مشهور در دورانی که شاسی‌بلندها و خودروهای الکتریکی بازار را قبضه کرده‌اند تحسین می‌کنیم. در همین حال، پورشه ۹۱۱ کابریولت نیز یکی از قدیمی‌ترین خودروهای این دسته است. البته توربو S کابریولت با دو سیلندر کمتر، قدرت بیشتر، ساختار سنتی موتور عقب، طول کمتر و وزن سبک‌تر، تفاوت‌های قابل‌توجهی با SL دارد ولی ۹۱۱ را به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین خودروهای اسپرت روی زمین در برابر SL جدید قرار دادیم تا بفهمیم این دو ماشین اسپرت آلمانی در برابر هم چگونه عمل خواهند کرد.

روی جاده

ما سواری و هندلینگ این دو خودرو را در خیابان‌های شهری، آزادراه‌ها و بزرگراه آنجلس کرست ارزیابی کردیم. ترافیک، پیچ‌های تند و مسیرهای باز برای بررسی این کابریولت‌ها عالی بود و هرچند تفاوت آشکاری بین رفتار جاده‌ای آن‌ها احساس می‌شد اما هردو کاملاً قانع‌کننده بودند. در آنجلس کرست ما رفتار کلی پورشه را ترجیح دادیم ولی از مرسدس هم به خاطر ترکیب پیشرانهٔ قدرتمند و گیربکس لذت بردیم. موتور ۴ لیتری V8 توئین توربو با ۵۸۵ اسب بخار قدرت و ۸۰۰ نیوتن متر گشتاور، تجربهٔ سرگرم‌کننده‌ای را فراهم می‌کند و گیربکس ۹ سرعته اتوماتیک هم به‌سرعت و به‌موقع دنده‌ها را کم یا زیاد می‌دهد.

بااین‌حال، همان‌قدر که مرسدس سرحال و پرکشش احساس می‌شود، پورشه حس برتری دارد. پیشرانهٔ ۳.۸ لیتری شش سیلندر تخت توئین توربوی این ماشین که ۶۵۰ اسب بخار قدرت و گشتاوری هم‌اندازهٔ SL تولید می‌کند، روی جاده کاملاً قوی‌تر از AMG احساس می‌شود زیرا ۶۵ اسب بخار قدرت بیشتر و ۱۹۲ کیلوگرم وزن کمتری دارد. مثل اکثر پورشه‌ها، رقابت با پاسخگویی و دقت فرمان توربو S بسیار سخت است. همچنین رانندگی هم‌زمان با ۹۱۱ و SL نیز برتری تعلیق پورشه را نشان داد. روی مسیرهای ناهموار که SL آشفته احساس می‌شد، ۹۱۱ تجربه‌ای منحصربه‌فرد را ارائه می‌کرد. شاسی توربو S در جاده‌های پرپیچ‌وخم احساس پویایی و سرزندگی داشت درحالی‌که مرسدس چنین بازخورد یا احساسی را ارائه نمی‌کرد.

بااین‌حال، وقتی از چالش‌های آنجلس کرست فاصله گرفتیم، SL در خیابان‌ها و بزرگراه‌های شهری درخشید. عجیب اینکه روی جاده‌های نه‌چندان ناهموار، در حالت رانندگی راحت سواری خودرو سفت‌تر از چیزی که انتظار می‌رفت احساس می‌شد. دماغهٔ سنگین SL که ۵۴ درصد از وزن خودرو را بر دوش می‌کشد نیز تأثیر قابل‌توجهی روی عملکرد آن در آنجلس کرست داشت. در پیچ‌های سریع و نیمه سریع، هندلینگ خودرو خوب است اما در پیچ‌های تند به‌راحتی می‌توان با کم‌فرمانی، تعادل شاسی را برهم زد. بااین‌حال، معمولاً هنگام رانندگی در خیابان‌ها و بزرگراه‌های شهری متوجه این موضوع نخواهید شد.

از سوی دیگر، پوشه می‌تواند هر جاده‌ای را درنوردد. این موشکی در قالب گرند تورر با پرفورمنس دیوانه‌وار است. البته نسخه‌های سبک‌تری از ۹۱۱ با هندلینگ بهتر وجود دارند اما فقط زمانی این را احساس خواهید کرد که با آن نسخه‌ها رانندگی کرده باشید. اگر توربو S تنها تجربهٔ رانندگی شما با یک ۹۱۱ باشد، هیچ ایرادی در آن احساس نخواهید کرد. همان‌طور که اعداد نشان می‌دهند، توربو S از لحاظ پرفورمنس هم نسبت به SL63 در دنیای دیگری سیر می‌کند.

ارزش در برابر قیمت

همیشه صحبت در مورد ارزش قیمتی خودروهای نزدیک به ۲۰۰ هزار دلاری دشوار است اما این همواره بخش مهمی از مقایسه‌ها ما بوده و برای خوانندگان اهمیت دارد. قیمت پایهٔ SL63 از ۱۸۲,۲۵۰ دلار آغاز می‌شود که این رقم در نمونهٔ آزمایشی ما با تقریباً تمام آپشن‌های قابل سفارش به ۲۰۸,۰۸۵ دلار رسیده است. از سوی دیگر، قیمت پایهٔ ۹۱۱ توربو S کابریولت از ۲۳۱,۳۵۰ دلار آغاز می‌شود درحالی‌که نمونهٔ آزمایشی ما با بیش از ۲۰ هزار دلار آپشن، ۲۵۲,۹۴۰ دلار قیمت دارد. آیا ۹۱۱ توربو S کابریولت نزدیک به ۴۵ هزار دلار از مرسدس AMG SL63 بهتر است؟ پس از رانندگی هم‌زمان با دو خودرو به سمت پاسخ مثبت تمایل پیدا کردیم.

اختلاف قیمت دو خودرو آن‌قدر زیاد هست که خریداران را به فکر انتخاب مدل ارزان‌تر بیندازد اما بعید است که این اختلاف ۴۵ هزار دلاری نظر اکثر افرادی که بیش از ۲۰۰ هزار دلار را صرف خرید یک کابریولت دودر می‌کنند تغییر دهد زیرا وقتی پشت فرمان بنشینید و به سمت جاده‌ای پرپیچ‌وخم حرکت کنید، از تجربهٔ رانندگی پویا و احساس بهتر پورشه نسبت به مرسدس لذت خواهید برد. ۹۱۱ از مرسدس سریع‌تر، جذاب‌تر و راحت‌تر است. علیرغم کابین پرزرق‌وبرق و تکنولوژی‌های بیشتر SL63، به‌راحتی می‌توان متوجه شد که پورشه بیشتر وقت و هزینهٔ خود را روی توسعهٔ شاسی و هندلینگ ۹۱۱ صرف کرده است. اینجا است که تفاوت ۴۵ هزار دلاری خود را نشان می‌دهد. این اختلاف در جایی نیست که بتوان دید یا لمس کرد بلکه فقط پشت فرمان آن را احساس خواهید کرد و لذت خواهید برد.

نتیجه‌گیری

۹۱۱ به‌طورکلی به خاطر هیجان و پویایی در جاده‌های چالش‌برانگیز و درعین‌حال راحتی به‌عنوان خودروی روزمره شناخته می‌شود و تجربهٔ ما نشان داد که توربو S کابریولت همچنان به این سنت ادامه داده است. مهم نیست کجا پشت فرمان آن بنشینیم. این خودرویی است که لبخند را روی لبان راننده می‌نشاند، چه در پیچ‌های تند آنجلس کرست و چه در یک آزادراه مستقیم. مرسدس AMG SL63 نیز یک گرند تورر شیک و توانمند است که بسیاری از خریداران را راضی خواهد کرد اما پویایی و چابک چندانی ندارد. این خودرو برای استفاده‌های روزمره راحت‌تر است و با توجه به فاصلهٔ محوری بیشتر و صندلی‌های عقب نسبتاً بزرگ‌تر، برای استفاده‌های روزمره کمی کاربردی‌تر از پورشه خواهد بود اما وزن سنگین و فاصلهٔ محوری کشیده‌تر، پرفورمنس و هندلینگ آن را تحت‌الشعاع قرار داده‌اند.

بنابراین، هرچند هردو خودرو توانمند هستند و به شیوه‌های مختلفی در این سگمنت حاضر شده‌اند اما ۹۱۱ توربو S کابریولت برندهٔ واضح این رقابت است. طراحی زیبا، توانایی فوق‌العاده در پیچ‌ها و احساس بی‌واسطه از اصلی‌ترین نقاط قوت این ماشین هستند. AMG SL63 نیز هرچند جذابیت SL قدیمی را بازگردانده است اما محدودیت‌های رانندگی آن باعث شد در این رقابت در پس پورشه قرار گیرد.

مقام دوم: مرسدس AMG SL63

نقاط قوت: پیشرانهٔ عالی، کابین شیک، سواری ساکت

نقاط ضعف: فاقد ظرافتی که نسل‌های قبلی SL به آن شهرت داشتند، سواری و هندلینگی که نه خیلی راحت و نه خیلی چابک است

مقام اول: پورشه ۹۱۱ توربو S کابریولت

نقاط قوت: فرمان و هندلینگ دقیق، قدرت فراوان، گیربکس عالی

نقاط ضعف: فضای داخلی محدود، کابین احساس لوکس مرسدس را ندارد، قیمتی که حتی از AMG هم گران‌تر است

منبع:پدال