نویسنده: محمد وارسته (منبع: زومیت)


۱۰ وسیله‌ی ضروری خودرو، در سفرهای طولانی

در این مطلب می‌خواهیم به معرفی ۱۰ وسیله‌ی جذاب بپردازیم که بودن آن‌ها در خودروها، می‌تواند برای افرادی که به سفرهای طولانی و طبیعت‌گردی می‌روند، بسیار مفید باشد.

برای علاقه‌مندان سفر، هیچ چیز مثل دل به جنگل زدن در یک مسیر خارج جاده‌ای با استفاده از یک خودروی چهارچرخ محرک مخصوص مسیرهای صعب العبور لذت بخش نیست. مخصوصاً هنگامی که در این موارد فارغ از هرگونه وسیله ارتباطی و شبکه‌های اجتماعی در دل طبیعت باشید و شب‌ها را زیر نور ماه و ستارگان بگذرانید.

گذراندن اوقات در طبیعت و مسیرهای دور از شهر به تنهایی نیازمند یک خودروی چهار چرخ محرک قدرتمند و مخصوص مسیرهای خارجی جاده‌ای نیست و مستلزم این است که شما با خود وسایل و ملزوماتی همراه داشته باشید. انتخاب وسایل به شما امکان می‌دهد در هنگام وقوع هر حادثه‌ی از پیش تعیین نشده و یا هر مورد دیگر، ایمن و راحت باشید تا بتوانید از سفر خود لذت ببرید.

 راهی برای تماس با خانه در مواقع اضطراری

جی پی اس

 بخش مهمی از سفرهای خارج جاده‌ای این است که شما می‌توانید به دور از تمام شبکه‌های ارتباط جمعی، ایمیل، شبکه‌های اجتماعی و تلفن همراه از طبیعت و سفر خود لذت ببرید. همچنین اگر به این دستگاه‌های هوشمند علاقه داشته باشید مشکل دیگر، نبود سرویس دهی و آنتن دهی در مناطق دوردست است. اما خود این موضوع موجب مشکلات بزرگ خواهد شد و در مواقع ضروری و اورژانسی ممکن است خطرآفرین شود.

برخی از افراد ترجیح می‌دهند تا با خود تلفن ماهواره‌ای حمل کنند. این تلفن‌ها به خودی خود بسیار گران قیمت بوده و نیاز به هزینه اشتراک ماهیانه دارند که خود هزینه گزافی را برروی دست خریدار خواهد گذاشت. راهکار پیشنهادی استفاده از وسیله‌ای به نام  SPOT Gen 3 Satellite Messenger است که می‌تواند گزینه‌ی خوبی برای جایگزینی با تلفن‌های ماهواره‌ای باشد.

این وسیله کوچک به شما اجازه می‌دهد تا بتوانید اطرافیان خود را از موقعیت که در آن قرار دارید با خبر کنید. همچنین می‌توانید با استفاده از این دستگاه پیامک کوتاه از پیش تعیین شده یا حتی تماس‌های اورژانسی را برقرار کنید. برای تهیه این کالا باید ۱۴۹ دلار هزینه کنید و هزینه سرویس ماهانه آن نیز ۵۰ دلار در سال است.

سیستم رهیاب دقیق برای مسیرهای خارج جاده‌ای

جی پی اس

هنگامی که در حال رانندگی در مسیرهای خارج از جاده‌ای هستید، استفاده از برنامه‌های رایج مسیریابی نمی‌تواند به شما کمک زیادی کند چرا که آن‌ها با تاخیر بسیار زیاد به روز می‌شوند و همچنین بیشتر راه‌های فرعی و بیراهه‌ها را نشان نمی‌دهند. همین عامل باعث می‌شود تا شما به یک سیستم جداگانه مسیریابی احتیاج داشته باشید و یکی از بهترین این سیستم‌ها Magellan eXplorist TRX7 است که برای دوستداران آفرود طراحی شده است.

این ابزار که از یک صفحه نمایش ۷ اینچی لمسی به همراه طراحی ضد ضربه بهره می‌برد، قابلیت این را دارد تا با چند روش مختلف در درون کابین جای گیرد و ثابت شود و از دیتابیس جداگانه‌ای برای شناسایی مسیرهای خارج جاده‌ای استفاده می‌کند. همچنین این قابلیت وجود دارد تا با دانلود کردن نقشه‌های بیشتر بتوان مسیر‌های بیشتری را در این نقشه مشاهده کرد و همچنین راه‌های جدیدی را که توسط شما کشف می‌شود یا رانندگان دیگر یافته‌اند با همدیگر به اشتراک بگذارید. قیمت این دستگاه نیز به ۶۵۰ دلار می رسد.

چادری برای خودرو

چادر

 افرادی که در مدت زیادی به  آفرود می‌پردازند و مسیرهای طولانی را انتخاب می‌کنند مجبور هستند مدت زیادی را در طبیعت بمانند و در این حین وجود یک چادر، یا سرپناه برای استراحت شبانه بسیار مفید خواهد بود. چادرهای بزرگ و هماهنگ با سایز خودرو، در این موارد راه‌گشا هستند.

 این چادرها به آسانی، نصب، راه اندازی و جمع می‌شوند. شرکت Tepui یکی از بهترین سازندگان پناهگاه‌های سقفی برای خودروهای مخصوص آفرود است که قیمت‌ چادر‌های ساخت این شرکت به سایز و ابعاد خودرو بستگی دارد.

 یک اجاق گاز مخصوص پخت و پز در سفر

اجاق سفری

 برای افرادی که با پای پیاده به دل طبیعت می‌زنند و با کوله پشتی وسایل خود را حمل می‌کنند، وزن ملزوماتی که حمل می‌کنند بسیار مهم است، اما افرادی که با خودروهای قدرتمند خود به بیراهه نوردی می‌پردازند وزن وسایلی که حمل می‌کنند زیاد مهم نیست و همچنین حمل یک اجاق گاز سیار و قدرتمند به آنها کمک می‌کند تا از مسافرت خود لذت بیشتری ببرند.

 Eureka's Spire camp cooking system یکی از بهترین نمونه‌های اجاق گاز سیار است که می‌توان چند عدد از آن‌ها را به هم وصل کرده و تنها با یک منبع گاز آنها را تغذیه کرد. در مورد ویژگی‌های این اجاق گاز نیز باید بگوییم که شعله اجاق گاز به سرعت روشن می شود و سوخت را سریعاً می سوزاند و به نحوی ساخته شده تا بتواند در شرایط سخت محیطی نیز به فعالیت خود ادامه دهد. این مدل اجاق گاز مخصوص در دو مدل، صد دلاری و یک مدل ارتقا یافته LX edition عرضه می‌شود که در مدل ارتقا یافته شاهد کنترل بهتری بر روی میزان دمای خروجی هستیم که ۱۵۰ دلار قیمت دارد.

 راهی برای فیلتر کردن آب در طبیعت برای نوشیدن

تصفیه آب

تجربه ثابت کرده است که در هنگام سفر هر چه میزان آب زیادی نیز با خود به همراه ببرید، باز هم سریع‌تر از آنچه که فکرش را می‌کنید آب را در هنگام سفر استفاده خواهید کرد. به همین دلیل، این نیاز احساس می‌شود تا دستگاهی داشته باشیم تا بتواند آب را در طبیعت برای ما تسویه کند.

یکی از این دستگاه‌های بسیار عالی  MSR's Guardian نام دارد و یکی از گزینه‌های مطرح در بازار است. جدای از این بحث که این دستگاه می‌تواند در هر دقیقه ۲.۵ لیتر آب را تصفیه کند باید به این موضوع نیز اشاره کنیم که سازنده ادعا کرده که این دستگاه می‌تواند ۹۹.۹۹ درصد از آلودگی‌ها و موجودات آسیب‌رسان از جمله باکتری‌ها، ویروس‌ها و تک یاختگان را توسط این دستگاه از آب حذف کرد و همچنین دستگاه کمک می‌کند تا رسوبات و دیگر املاح آب کمتر شود تا آب هرچه بهتر دیده شود و مزه بهتری بدهد. ضمن اینکه هزینه تهیه این دستگاه ۳۵۰ دلار است.

 ابزاری برای تهیه برق مورد نیاز در طول سفر

ژنراتور

 ژنراتورهای برقی قابل حمل این امکان را به شما می‌دهند تا بتوانید در طول سفر از این موضوع اطمینان داشته باشید که دستگاه‌های وابسته به برق و همچنین نور مورد نیاز برای کمپ کردن را به همراه خود دارید و همچنین می‌توانید یک یخچال قابل حمل را نیز توسط این ژنراتور به کار بیاندازید و در عین حال در کنار تمامی این موارد، صدای قابل توجهی نیز تولید نخواهد کرد.

Generatr 1200 که از شرکت EnerPlex است یکی از بهترین انتخاب‌های موجود است و  ۱۲۳۱ وات ساعت انرژی برق را برای شما فراهم می کند و در ضمن این دستگاه تنها ۱۹ کیلوگرم وزن دارد و این مقدار دقیق نصف رقبای خود است. همچنین می‌توانید این ژنراتور سیار را توسط یک پنل نوری مجدداً شارژ کنید. نام دقیق این دستگاه  EnerPlex's Commander 45 solar panel  است.

به این موضوع توجه داشته باشید که همراه داشتن چنین ژنراتور متحرک و قدرتمندی برایتان ارزان تمام نخواهد شد و این ژنراتور دارای قیمت ۱۴۰۰ دلار است و همچنین برای تهیه صفحه خورشیدی شارژر نیز باید مبلغ اضافه ۴۰۰ دلار را پرداخت کنید.

 کیفی برای سازمان دادن به وسیله‌هایتان

کیف

 سفر کردن با یک خودروی چهارچرخ محرک به اندازه خود بسیار لذت بخش است و همچنین یکی از موضوعات مهم در مورد سفر کردن و سفر با خودروهای چهار چرخ محرک این است که بتوانید وسایل مورد نیاز خود را به دقت بسته‌بندی کنید تا دسترسی به آنها آسان شود. برای کمک کردن در این زمینه شرکت Tepui یک کیف مخصوص ساخته است. این بسته بندی‌ها که در سایز معقولی نیز ارائه می‌شود بسیار مستحکم ساخته شده است و جزو سری  Expedition Series Gear Container است. که فضایی حدود ۱۲۰ لیتر برای ذخیره سازی وسایل خود را دراختیار شما قرار می‌دهد. قیمت این کیف نیز به ۱۸۰ دلار می‌رسد.

مخزن سوخت اضافی

ظرف سوخت

 در مسیرهای خارج جاده ای معمولا پمپ بنزینی وجود ندارد تا بتوانید باک خودرو را پر کنید، از این رو کار بسیار عاقلانه ای است که با خود سوخت اضافه به همراه داشته باشید. شرکت Wavian USA که از بهترین تولید کنندگان ابزار آلات جهت حمل سوخت است یک مخزن سوخت اضافی را معرفی کرده است که مدل ۲۰ لیتری آن ۸۰ دلار قیمت دارد. همچنین قابلیت های جلوگیری از آتش‌سوزی و سرریز شدن نیز به سوختگیری هرچه سریعتر خودرو شما کمک می کند تا سریعتر به جاده باز گردید و به مسیر خود ادامه دهید. همچنین این موضوع را در نظر داشته باشید که در حالت رانندگی خارجی جاده ای از خودروی خود انتظار نداشته باشید تا بتواند مسیر طولانی را طی کند و همواره سوخت اضافی را به همراه خود داشته باشید.

یک جعبه کمک‌های اولیه بسیار عالی و کارآمد

کمک های اولیه

 سفر کردن در مسیر های خارجی جاده در کنار لذت‌های که دارد با خطرهایی نیز همراه است. پس این موضوع بسیار مهمی است تا همیشه در کنار خود یک جعبه کمک‌های اولیه به همراه داشته باشیم. یکی از بهترین نمونه‌های موجود بسته کمک های اولیه  RMI Remote First Aid Kit است که البته دارای قیمت ۵۵۵ دلاری است. این بسته‌ کمک‌ها اولیه تقریباً هر چیزی را که نیاز داشته باشید در خود دارد و سایز آن نیز بسیار عالی است و می‌توانید آن را در یک کوله پشتی قرار دهید.

بیل! یکی از بهترین دوستان آفرود بازان

بیل

بیل  از بهترین ابزارهایی است که در طول مسافرت‌های خارجی جاده‌ای به کار می‌آید. از کاربردهای مختلف بیل می‌توان از آن برای خارج کردن چرخ گیر کرده و حتی خاموش کردن آتش‌ استفاده کرد.  البته باید به این موضوع اشاره کنیم که وزن و ابعاد مناسب نیز یکی دیگر از موضوعاتی است که باید در این مورد رعایت شود. Gerber's E-Tool  نه تنها تمامی این نیازها را برطرف می‌کند بلکه در یک طرف خود دارای  دندانه‌هایی است که می‌تواند در برخی موارد کاربرد داشته باشند و از این بیل به عنوان اره نیز می‌توانید استفاده کنید. همچنین در حالت تا شده، طول این بیل به ۹.۲۵ اینچ می‌رسد و تنها یک کیلوگرم وزن دارد و تماماً از فولاد ساخته شده است و دارای قیمت ۱۱۸ دلاری است.


www.almanyadak.com