مدت زیادی است که شاهد انتشار تصاویر جاسوسی نسل جدید مرسدس C63 AMG هستیم اما این خودرو هفتهٔ گذشته بی‌سروصدا در فستیوال سرعت گودوود برای اولین بار به نمایش عمومی درآمده است. البته این خودرو هنوز هم لباس‌های استتاری بر تن دارد اما این پوشش‌ها بسیار سبک‌تر از پروتوتایپ‌هایی است که قبلاً دیده‌ایم. آنچه در ظاهر C63 جدید که حالا پسوند E Performance را هم در نام خود دارد قابل‌مشاهده است همان چیزی است که انتظار داشتیم یعنی ورودی‌های هوای بزرگ‌تر، بدنهٔ عریض‌تر، رینگ‌های چند پره با ترمزهای بزرگ‌تر، چهار سر اگزوز مستطیلی و سپرهای تهاجمی‌تر.

بااین‌حال، بزرگ‌ترین خبر در مورد این خودرو چیزی است که طرفداران را بسیار نگران کرده است زیرا در C63 جدید پیشرانهٔ V8 کنونی با یک نمونهٔ چهار سیلندر توربوشارژ هیبریدی جایگزین خواهد شد. البته خروجی چشمگیر این قوای محرکهٔ جدید شاید کمی از نگرانی‌ها را کم کند زیرا طبق اعلام رسمی مرسدس، پرچم‌دار خانوادهٔ C کلاس ۶۸۰ اسب بخار قدرت و ۷۵۰ نیوتن متر گشتاور دارد که ۱۷۰ اسب بخار و ۵۰ نیوتن متر از موتور ۴ لیتری V8 توئین توربوی کنونی بیشتر است. از این نیرو، ۴۷۶ اسب بخار توسط پیشرانهٔ بنزینی تولید می‌شود که نسخه‌ای اصلاح‌شده از موتور M139 مدل‌های AMG 45 S است. در همین حال، ۲۰۴ اسب بخار قدرت هم توسط موتور الکتریکی که در عقب نصب شده ارائه می‌شود.

این نیرو از طریق یک گیربکس ۹ سرعتهٔ اتوماتیک و سامانه ۴Matic+ پرفورمنس AMG به هر چهارچرخ منتقل می‌شود. وزن این قوای محرکه چهار سیلندر نیز ۵۰ کیلوگرم از موتور V8 قدیمی کمتر است که این به بهبود هندلینگ خودرو کمک می‌کند. به‌طورکلی، این‌که موتور چهار سیلندر جدید به‌تنهایی قدرتی به‌اندازه C63 هشت سیلندر قبلی (نسخه غیر S) دارد به‌خودی‌خود شاهکار بزرگی است چه رسد به آن خروجی چشمگیری که با کمک سیستم هیبریدی تولید می‌شود؛ بنابراین، به نظر می‌رسد مرسدس قصد دارد با این اعداد بزرگ کمک کند تا طرفداران حذف چهار سیلندر از موتور C63 را فراموش کنند.

منبع: پدال