خانه جراح «بونهامز» به‌زودی  میزبان مزایده‌ی خودروهای کلکسیونی در کشور بلژیک خواهد بود. این مراسم، یک دستگاه مرسدس مکلارن SLR 722S رودستر نیز خواهد داشت. تنها ۱۵۰ عدد از این سوپراسپرت ارزشمند تولید شده است.

مرسدس-مک‌لارن SLR با وجود سروصدا و محبوبیت زیادی که داشت (و هنوز هم دارد) از نظر تجاری به موفقیت کامل نرسید. مرسدس‎‌بنز در تلاش بود تا ۳۵۰۰ دستگاه از این خودرو را بین سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۰ به دست مشتریان برساند و سالی ۵۰۰ دستگاه SLR تولید کند؛ اما در نهایتا مشکلات سر راه تولید این خودرو منجر به عرضه‌ی ۲۱۵۷ دستگاه شد.

در میان کلکسیون‌داران خودروهای خاص، نسخه‌های تولیدمحدود SLR از قیمت و اهمیت بالاتری برخوردار هستند و گران‌تر به فروش می‌رسند. همین شرایط برای مرسدس ۳۰۰ SLR مک‌لارن ۷۲۲ S رودستر نیز صدق می‌کند.

مرسدس-مک‌لارن SLR به یک موتور ۵.۴ لیتری V8 سوپرشارژ مجهز شده است که در هر سیلندر خود ۳ سوپاپ دارد. سوپرشارژر مارپیچی این خودرو به موتور آن کمک می‌کرد تا (در میان دورهای ۳۲۵۰rpm تا ۵۰۰۰rpm) 617 اسب بخار قدرت و ۷۸۰ نیوتن متر گشتاور تولید کند. SLR 722 S رودستر به موتوری بهبودیافته مجهز شد بنابراین قدرت و گشتاور آن کمی افزایش یافت و به ۶۴۱ اسب بخار و ۸۲۰ نیوتن متر رسید.

این سوپراسپرت که در سال ۲۰۰۷ و در جریان نمایشگاه خودروی فرانکفورت رونمایی شد، از سال ۲۰۰۹ به دست مشتریان رسید و تنها ۱۵۰ دستگاه از آن از خط تولید خارج شدند. SLR 722 S رودستر درعرض ۳.۱ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسید که در دوره خود رقمی شگفت‌آور محسوب می‌شد. این خودرو قادر بود تا نهایتا به سرعت ۳۳۴ کیلومتر بر ساعت دست یابد.

نسخه ۷۲۲S همانند نمونه‌های عادی SLR رودستر به سیستم کنترل ترمز سنسوترونیک به‌همراه دیسک‌های سرامیکی ترمز مجهز شده بود.

خودرویی که در تصاویر مشاهده می‌کنید، تنها ۸۲ کیلومتر کارکرد دارد و برای مشتری این برند در سوئیس تولید شده بود؛ بنابراین نمونه‌ای بسیاری کم‌کار و تقریبا دست‌نخورده به شمار می‌آید. مرسدس‌بنز رنگ بدنه آن را «اوپال آتشی» می‌نامد که درکنار چرم موسوم‌به «پیکان نقره‌ای» درون کابین زیبایی‌اش را دوچندان می‌کند.

صندلی‌های فیبرکربنی این خودرو در اندازه XL و از نوع مسابقه‌ای هستند و با فضای داخلی مملو از فیبرکربن SLR 722S رودستر هماهنگی کامل دارند. سازنده برای ایجاد حس هماهنگی بیشتر، جای‌جای کابین این خودرو مانند فرمان و… را به دو رنگ مزین کرده است. رینگ‌های آن نیز از جنس آلیاژ آلومینیوم و ۱۹ اینچی هستند. قیمت پایه این خودرو در مزایده یادشده برابر ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار یورو اعلام شده است. به نظر شما آیا SLR 722 S رودستر خودرویی ناموفق محسوب می‌شود؟

منبع:پدال