نویسنده: امین نقی زاده (منبع: زومیت)


طرح مفهومی بی ام و از هاچبک برقی آی ویژن سیرکولار معرفی شد

بی‌ام‌و در نمایشگاه IAA مونیخ از خودروی مفهومی و برقی آی ویژن سیرکولار رونمایی کرد. این خودرو با استفاده از چاپگر سه‌بعدی و مواد بازیافتی ساخته شده و تصویری تخیلی از سال ۲۰۴۰ است.

امسال بی‌ام‌و در نمایشگاه IAA مونیخ چندین خودرو را به نمایش گذاشته است. برخی از این خودروها مانند شاسی‌بلند برقی iX، سدان i4 و همچنین یک مدل مفهومی جدید به نام iX5 هیدروژنی را قبلاً دیده بودیم؛ اما در کنار خودروهای برقی و نمونه‌ی اولیه‌ی محصولات هیدروژنی بی‌ام‌و، طرح مفهومی آی ویژن سیرکولار (i Vision Circular) در کانون توجه بازدیدکنندگان نمایشگاه مونیخ قرار دارد و بسیار زیبا است.

مدل مفهومی بی‌ام‌و آی ویژن سیرکولار، خودرویی چهارنفره، جمع‌و‌جور و تخیلی از سال ۲۰۴۰ و با تمرکز بر ماندگاری و تجمل است و در طراحی آن ۱۰۰ درصد از مواد قابل بازیافت استفاده شده و این موضوع حتی شامل بسته باتری هم می‌شود. بی‌ام‌و باتری مزبور را با به‌کارگیری مواد موجود در چرخه‌ی بازیافت می‌سازد و می‌گوید در این باتری، بدون مصرف منابع ارزشمند، می‌توان به انرژی متراکم و بسیار زیادی دست یافت.

مفهوم آی ویژن سیرکولار از نظر ظاهری، رویکردی منحصربه‌فرد نسبت به زبان فعلی محصولات بی‌ام‌و دارد. جلوپنجره‌ی معروف بی‌ام‌و هنوز هم در این خودرو دیده می‌شود و چراغ‌های جلو در گوشه‌ی جلوپنجره قرار دارند و شاهد استفاده از لامپ‌های LED در بخش‌‌های مختلف جلوپنجره برای تزئین منحصر‌به‌فرد آن‌ هستیم. شیشه‌ی جلو و سقف یک شیشه‌ی یکپارچه را تشکیل می‌دهند که در طول خودرو امتداد یافته است. چرخ‌ها و پره‌های باریک آن‌ها با چراغ‌های جلو و جلوپنجره هماهنگ هستند و ظاهر قسمت عقب نیز با توجه به استفاده از لامپ‌های LED، طرحی مشابه سایر اجزاء این خودرو دارد.

در کابین شاهد مخلوطی از مواد منحصربه‌فرد هستیم و بی‌ام‌و در این قسمت از روشی با عنوان تکنیک‌های جدید اتصال استفاده می‌کند و به‌عنوان مثال، داشبورد با کمک چاپگر سه‌بعدی تولید می‌شود و این عمل باعث کاهش به‌کارگیری چسب خواهد شد و ترکیبی منحصر‌به‌فرد و یک‌تکه با مواد کریستالی ایجاد خواهد کرد. همچنین به جای نمایشگرهای سنتی موجود در مرکز داشبورد، اطلاعات بر بالای پنل ابزار داشبورد و در پایین شیشه‌ی جلو نمایش داده می‌شوند.

چهار صندلی راحت و خاص در درون کابین قرار دارند. بی‌ام‌و این صندلی‌های بنفش کمرنگ را با استفاده از پلاستیک‌های بازیافتی ساخته است و هر چهار صندلی یادشده را در قابی آلومینیومی و طلایی‌رنگ قرار داده و حتی فرمان را با به‌کارگیری گرد چوبی مخصوص و چاپگر سه‌بعدی ساخته است.

مفهوم آی ویژن سیرکولار حداقل به‌زودی‌ تولید نخواهد شد و شاید در سال ۲۰۴۰ شاهد چیزی شبیه به آن باشیم؛ اما انتظار می‌رود بی‌ام‌و از برخی تکنیک‌های بازیافت منحصر‌به‌فرد خود برای ساخت مدل‌های آینده استفاده کند.


WWW.ALMANYADAK.COM