داستان طراحی و تولید نخستین G کلاس مرسدس بنز، بر کسی پوشیده نیست. این شاسی‌بلند تاریخ‌ساز، به سفارش ایران برای ارتش، درنظر گرفته شده بود و هنگام تولید انبوه، اصلا به کلاس لوکس تعلق نداشت.

مرسدس بنز G کلاس نسل اول
در سال ۱۹۷۹، زمانی‌که G کلاس رونمایی شد، تفاوتی واضح با دیگر خودروهای مرسدس بنز داشت. این شاسی‌بلند جعبه‌ای شکل، نه‌تنها پرشتاب و آیرودینامیک نبود؛ بلکه مشخصه‌های لوکس مرسوط در تولیدات شرکت سازنده را فراهم نمی‌کرد. برخلاف گذشته، G کلاس امروزی یکی از مهم‌ترین شاسی‌بلندهای لوکس دنیا محسوب می‌شود و آستانه قیمت ۱۴۰ هزار دلار دارد. همچنین قوی‌ترین مدل با کد G63، تنها در ۴ ثانیه به سرعت صد کیلومتر برساعت می‌رسد و به قیمت ۱۸۰ هزار دلار فروخته می‌شود.

رندر مرسدس بنز G کلاس نسل
به‌تازگی یک گرافیست آشنا به طراحی خودرو، G کلاس لوکس را براساس سبک محصولات مرسدس بنز در دهه‌ی ۷۰ میلادی، شبیه‌سازی کرده است. این مدل رویایی، نیازهای مربوط به یک خودروی نظامی در G کلاس واقعی را کنار گذاشته و ادوات لوکس کلاسیک با ابعادی مشابه لندرور را جایگزین کرده است.

تبلیغ نمادین مرسدس بنز G کلاس نسل اول

مرسدس بنز G کلاس نسل اولرندر مرسدس بنز G کلاس نسلتبلیغ نمادین مرسدس بنز G کلاس نسل اولمرسدس بنز G کلاس نسل اول

در نمای روبرو، علاوه‌بر جلوپنجره‌ی براق کروم، چراغ‌های دوقلو و مستطیلی با طرح عمودی دیده می‌شوند. این سبک، یادآور مرسدس بنز سری W108 است که با نام بنز ۲۸۰ مشهور بود. چرخ‌ها، آینه‌های بغل و دستگیره‌ها نیز، حس یک خودروی لوکس قدیمی را تداعی می‌کنند.

مرسدس G63
باگذشت ۴۳ سال از تولید G کلاس، سبک طراحی اصیل این خودرو حفظ شده است. از سویی دیگر، تجهیزات فنی به‌روزرسانی‌های مداوم داشته‌اند تا محصول امروزی، یکی از بهترین شاسی‌بلندهای دنیا برای سرعت‌گیری در خیابان یا گذر از مسیرهای سحت خارج جاده باشد. علاوه‌بر پیشرانه‌ی توئین‌توربوشارژ با قدرت ۴۱۵ تا ۵۸۰ اسب بخار، نسخه‌ی تمام برقی G کلاس به نام EQG نیز برای تولید در سال ۲۰۲۴، درحال ساخت است.

منبع:پدال