بی‌ام‌و کوپه M4 CSL را به‌عنوان جانشینی برای خانواده افسانه‌ای CSL خود تولید کرد تا نام این زیربرند همچنان در یادها بماند؛ بنابراین استفاده از این خودرو برای رسیدن به حداکثر سرعتش هدف بی‌ام‌و از خلق آن نبوده است. با این وجود، این خودرو توان دستیابی به حداکثر سرعت ۳۰۷ کیلومتر بر ساعت را دارد که از سرعت لازم برای گذراندن یک روز تفریحی عالی در یک پیست هم بیشتر است.

M4 CSL با ثبت زمان ۷ دقیقه و ۲۰.۲۰۷ ثانیه به‌عنوان سریع‌ترین محصول تولید انبوه بی‌ام‌و در جهنم سبز، پیست نوربرگرینگ، شناخته می‌شود. برخی از طرفداران به ثبت رکورد این کوپه اسپرت راضی نشدند پس کانال «AutoTopNL» برای دستیابی به سقف سرعت آن تلاش ویدئویی را تهیه کرد.

گردانندگان این کانال یوتیوبی به خودروهای به‌روزی دسترسی دارند و این‌بار موفق شدند تا بی‌ام‌و M4 CSL را آزمایش کنند. بی‌ام‌و تنها هزار دستگاه M4 CSL را در سراسر جهان توزیع کرده است. خودروی موردآزمایش به رنگ «خاکستری متالیک بروکلین» مزین شده که در تصاویر این خودرو از «فستیوال سرعت گودوود» نیز قابل مشاهده است. مشتریان درصورت تمایل می‌توانند آن را در دو رنگ «سفید آلپاین» و «سیاه سیر» سفارش دهند.

در این ویدئو، بی‌ام‌و M4 CSL با تمام قدرت و در بخش بدون محدودیت سرعت اتوبان رانده شده است. راننده موفق تا درعرض ۶.۸۴ ثانیه از ۱۰۰ به ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت برسد که از لحاظ تئوری با برادر بزرگ‌تر، قدرتمندتر و V8 این خودرو یعنی M8 گرن‌کوپه برابری می‌کند. در ادامه این کلیپ، راننده موفق به ثبت سرعت ۳۰۹ کیلومتر بر ساعت می‌شود که کمی بیشتر از رقم اعلام شده توسط کارخانه تولیدکننده است.

بی‌ام‌و مدعی شده که M4 CSL برای رسیدن به ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت تنها به ۳.۷ ثانیه زمان نیاز دارد و درعرض ۱۰.۷ ثانیه نیز به ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد؛ بنابراین این کوپه خاص از نمونه رایج‌تر M4 کامپتیشن حدود ۱.۸ ثانیه سریع‌تر است.

راننده (که خود یک دستگاه M3 G80 دارد) معتقد است که فنربندی این کوپه نسبت‌به M4 کامپتیشن کمی حس خشک‌تری دارد. او ترمزهای کربن‌سرامیکی M4 CSL را با نمونه‌های موجود در M5 CS مقایسه می‌کند. ترمزگیری خوب این کوپه لطف کاهش وزن ۱۰۰ کیلوگرمی و افزایش ۴۰ اسب بخاری قدرت آن میسر شده است.

بی‌ام‌و قصد دارد با فرارسیدن سال ۲۰۲۳ از یک یا دو کوپه دیگر با پسوند CS رونمایی کند که احتمالا در مقایسه با M4 CSL از فنربندی نرم‌تری سود خواهد برد. در ادامه می‌توانید ویدئوی موردبحث را تماشا کنید. نظر شما درباره M4 CSL چیست؟ آیا بی‌ام‌و جانشین مناسبی برای بتموبیل مشهور خود معرفی کرده است؟!

منبع:پدال