طراحی نسل دوم بی‌ام‌و M2 مدل ۲۰۲۳ سروصدای زیادی به پا کرد اما این هیاهو روی طراحی نه‌چندادن دلچسب آن مترکز شده بود… البته که طراحی سری ۲ ۲۰۲۳ از طراحی M2 هم نچسب‌تر بود و بی‌ام‌و با تولید این مدل، قلب بسیاری از طرفداران یکی از زیباترین کوپه‌های بازار را آزرد. با وجود اینکه این برند آلمانی همچنان روی طراحی‌های عامه‌‎ناپسند و رادیکال خود در مدل‌های نیمه‌محبوبی چون سری ۲، سری ۷ و شاسی‌بلندهایی چون X7 اصرار دارد، برخی طراحان دیگر در دنیای وب بر این باورند که خودروهای کنونی این برند ظرفیت زیادی برای زیباتر شدن و بهبود دارند.

این بی‌ام‌و M2 که در تصاویر مشاهده می‌کنید، توسط یکی از طراحان ارشد برند برقی ریویان، «دیوید اشنایدر»، بازطراحی شده است. این طراح سابقه ۱۱ سال فعالیت در استارتاپ یادشده را دارد. صفحه اینستاگرام اشنایدر با طرح‌های متنوع و بی‌نظیری پر شده که بیشترشان مدل‌های کنونی شرکت‌های گوناگون هستند. او هر بار یک خودروی تولید انبوه را انتخاب کرده و نمای بیرونی آن را از آنچه که هست، زیباتر می‌کند.

اشنایدر در طراحی کلی بی‌ام‌و M2، چهره خودرو را به‌طور کلی به‌روزرسانی کرده و هدف، هارمونی و هماهنگی بیشتری را به آن بخشیده است. با این وجود، همچنان می‌توان به‌راحتی آن را به‌عنوان یک بی‌ام‌و شناسایی کرد.

نخستین تغییر در طراحی این خودرو که به چشم بیننده می‌آید، چراغ‌های باریک و متفاوت این خودرو هستند که تماما از نوع LEDهای روزتاب محسوب می‌شوند و از جلوپنجره‌های کیدنی تا طاق چرخ جلو کشیده شده‌اند. البته نوار LED روی چراغ با چراغ اصلی کمی تفاوت رنگی دارد؛ منظور اشنایدر از این کار، تفاوت نوع این دو چراغ است.

پس از آن به جلوپنجره کیدنی می‌رسیم که حال، باریک‌تر و هدفمندتر طراحی شده و همخوانی بیشتری با سایر بخش‌های خودرو دارد. سپر جلو نیز کاملا به‌روز شده اما همچنان از زبان طراحی بی‌ام‌و در سال‌های گذشته استفاده کرده است با این تفاوت که هر گوشه این سپر به یک نوار LED روزتاب تجهیز شده، استفاده از خطوط تیز و شکسته بیشتر شده و بخش میانی‌اش نیز از مدل‌های مفهومی بی‌ام‌و به عاریه گرفته شده است.

نمای جانبی M2 اشنایدر، همانند چهره آن بی‌تغییر نمانده و حال به برآمدگی‌ها و فرمپردازی پخته‌تری مجهز شده است که مانند سایر اجزای نمای روبه‌رو، هماهنگی بیشتری با طراحی کلی این خودرو دارد. اشنایدر برای افزایش جذابیت M2، یک بریدگی اسپرت را به قسمت پایینی در اضافه کرده است که در ادامه خروجی هوای پشت چرخ جلو قرار گرفته و نهایتا به محکم‌تر جلوه دادن M2 کمک شایانی می‌کند.

بی‌ام‌و M2 تنها مدل باواریایی نیست که اشنایدر آن را بازطراحی کرده است؛ یک اسکچ آبی‌رنگ از مدل پیشین Z4 نیز در صفحه او خودنمایی می‌کند. نسل گذشته Z4 به‌خودی‌خود خودرویی جذاب محسوب می‌شد و اشنایدر موفق شده با بازطراحی آن، جذابیت این مدل را یک سطح بالاتر ببرد. نظر شما درباره طراحی M2 اشنایدر چیست؟ آیا بی‌ام‌و باید دست طراحانش را در پوست گردو قرار دهد و به‌سراغ کسانی چون اشنایدر برود یا مسیر کنونی خود را ادامه دهد؟!

منبع:پدال