در اولین سال‌های قرن بیست‌ویک میلادی و قبل از همه‌گیری خودروهای برقی بود که بی‌ام‌و با ایده‌ای نوین وارد میدان شد. در واقع این برند آلمانی پیشرانه ۱۲ سیلندر ۷۶۰i را با سوخت هیدروژن بکار گرفت. به این ترتیب اولین خودروی پرفورمنس و لوکس هیدروژنی دنیا برای مصرف روزمره متولد شد اما هرگز راهی به خط تولید نیافت. آن زمان تنها ۱۰۰ دستگاه از این خودرو تولید شد. ایده تولید بی‌ام‌و هیبرید ۷ افزایش آگاهی درباره خودروهای هیدروژنی و نمایش توانایی‌های فنی این خودروساز بود.

پیشرانه 12 سیلندر

پیشرانه ۶ لیتری و حجیم بی‌ام‌و تنها ۲۶۰ اسب بخار قدرت و ۳۹۰ نیوتون متر گشتاور تولید می‌کرد تا بتواند بی‌ام‌و هیبرید ۷ را در عرض ۹.۵ ثانیه از سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت برساند و حداکثر سرعت ۲۳۰ کیلومتر در ساعت را ثبت کند. این ارقام در مقایسه با نسخه ۱۲ سیلندر بنزینی سری ۷ بسیار پایین‌تر بودند و مجری کانال Engineering Explained نیز می‌گوید دلیل آن تزریق پورت بوده است. با وجود باک ۷۴ لیتری پر از بنزین و تانک ۸ کیلوگرمی پر از هیدروژن، این سدان لوکس می‌توانست بیش از ۶۸۴ کیلومتر را بپیماید.

پیشرانه 12 سیلندر

کانال یاد شده به تازگی ویدئویی از پیچیدگی این پیشرانه ۱۲ سیلندر هیدروژنی را منتشر کرده است. بی‌ام‌و آن زمان گفته بود قدرت و گشتاور این نیروگاه بزرگ صرف‌نظر از استفاده از بنزین یا هیدروژن تغییری نمی‌کند. یک دکمه روی غربیلک فرمان وجود داشت که راننده با استفاده از آن می‌توانست نوع سوخت پیشرانه را تغییر دهد. زمانی که یکی از سوخت‌ها تمام می‌شد خودرو به‌صورت خودکار سوخت جایگزین را انتخاب می‌کرد.

پیشرانه 12 سیلندر

بدون دخالت راننده، خود سیستم ابتدا سوخت هیدروژن را برای مصرف انتخاب می‌کرد. در سرعت‌های کروز و ثابت بزرگراهی، این سری ۷ قادر بود تا ۲۰۱ کیلومتر را تنها با مصرف هیدروژن طی کند. ۴۸۳ کیلومتر باقی مانده را نیز راننده می‌توانست با سوخت بنزین بپیماید؛ اما حالا و در سال ۲۰۲۲ بی‌ام‌و هنوز هم ایده استفاده از هیدروژن را رها نکرده اما بجای استفاده از پیشرانه درون‌سوز به ویژه پیشرانه ۱۲ سیلندر از سلول سوخت استفاده می‌کند. اخیراً نمونه‌های پیش‌تولیدی iX5 هیدروژنی تولید شده‌اند که هدف از تولیدشان نمایش تعهد بی‌ام‌و به این تکنولوژی است. همچنین گفته شده تولید انبوه این خودروها نیز قبل از پایان دهه جاری میلادی شروع خواهد شد. ژرمن‌ها با تویوتا همکاری می‌کنند تا این تکنولوژی را توسعه دهند.

پیشرانه 12 سیلندر

منبع:پدال