بی‌ام‌و ۲۰۰۲ توربو مدل ۱۹۷۴ پرچمدار خودروهای مجهز به توروبوشارژر در اروپا محسوب می‌شد؛ به این ترتیب موفق شد در آن دوران خود را به یکی از موفق‌ترین و محبوب‌ترین محصولات باواریا تبدیل کند.

در آن دوران اگر کسی می‌خواست یک خودروی خوب با موتور توربوشارژ بگیرید باید مبلغی بیش از ۱۰۰ هزار دلار را می‌پرداخت تا نهایتا بتواند در محدوده ۷ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت برسد. درست است که ۵۰ سال پیش رسیدن به این سرعت در ۷ ثانیه تحسین‌ برانگیز بود اما رسیدن به این سرعت به‌خاطر فناوری ضعیف سیستم‌های توربو، با تاخیر فراوان روبه‌رو می‌شد. این مشکل تا جایی پیش می‌رفت که برخی خودروسازان محصولاتشان را تنها با ۴ دنده راهی بازار می‌کردند.

امروزه اما داستان متفاوت است و به لطف موتور هوندا که روی این نمونه دست‌ساز پیاده‌شده است، می‌توان از همان بدنه انتظار عملکردی به‌مراتب بهتر داشت. این خودرو نخست در سال ۱۹۷۶ وارد انگلستان شد و سپس مالکش آن را به واید بادی بسیار زیبا مزین کرد.

با وجود اینکه تغییرات ظاهری این بی‌ام‌و چندان شاخص نیستند اما دگرگونی‌های درونی باعث شده‌اند تا با خودرویی کاملا متفاوت سروکار داشته باشیم. موتور ۱.۶ لیتری ۴ سیلندر خطی ۷۴ اسب بخاری این خودرو با موتور ۲ لیتری F20C هوندا S2000 جایگزین شده است و حال ۲۴۰ اسب بخار قدرت تولید می‌کند. این موتور می‌تواند تا ۹,۰۰۰rpm دور بردارد.

محور عقب این بی‌ام‌و نیز برای راندمان بهتر به دیفرانسیل لغزش محدود مجهز شده که نیروی خود را از یک جعبه‌دنده ۶ سرعتی متعلق به هوندا S2000 می‌گیرد. بی‌ام‌و موردبحث به لطف بهره‌وری از این موتور حتی از نمونه‌های واقعی بی‌ام‌و ۲۰۰۲ توربو (که ۱۶۸ اسب بخار قدرت داشت) نیز قدرتمندتر شده و مسلما صدای دلچسبی هم می‌دهد.

کابین این بی‌ام‌و مخلوطی از دنیای مدرن و کلاسیک به شمار می‌آید. صندلی‌های مسابقه‌ای ریکارو، نمایشگر دیجیتال ساده و فرمان جداشونده که به لطف سیستم اپل کورسا هم‌اکنون برقی شده است.

با توجه به اینکه قیمت یک نمونه اصلی بی‌ام‌و ۲۰۰۲ توربو حدود ۲۵ تا ۳۰ هزار دلار است، نرخ ۴۰ هزار دلاری این نمونه تازه‌نفس تقریبا قابل‌توجیه می‌شود چراکه امکانات به‌روزتر و موتور قدرتمندتری دارد. نظر شما درباره این خودرو چیست؟ آیا یک نمونه با اصالت را به نمونه قدرتمندتر ترجیح می‌دهید؟!

منبع:پدال