یک دستگاه بی‌ام‌و سری ۱ دیزلی در آمریکا رکورد جدیدی را ثبت کرد. اگر از هر فردی در آمریکا درباره خودروهای دیزلی سؤال کنید آن‌ها خواهند گفت پیشرانه‌های دیزلی مختص کامیون‌ها و خودروهای سنگین هستند؛ اما این پیشرانه‌ها در اروپا محبوبیت بیشتری دارند هرچند شرکت‌های تیونینگی وجود دارند که روی محصولات دیزلی و ارتقای قابل‌توجه آن‌ها کار می‌کنند. برخی از این پروژه‌ها به سطوح ترسناکی می‌رسند و حاصل کار آن‌ها یک هیولای درگ مشابه همین بی‌ام‌و سری ۱ خواهد بود. این سری ۱ دیزلی هم‌اکنون به‌صورت رسمی پرشتاب‌ترین و سریع‌ترین بی‌ام‌و دیزلی تاریخ محسوب می‌شود.

ما می‌گوییم به‌صورت رسمی چراکه اطلاعات به دست آمده از رکورد این هیولای دیزلی توسط خود بی‌ام‌و (شاخه رومانی بی‌ام‌و) منتشر شده‌اند. در بیانیه رسمی این شرکت آمده که دراگوس استاسچکو مالک خودرو توانسته چندین رکورد را در دور پایانی مسابقات قهرمانی درگ رومانی ثبت کند. این هاچبک قرمز رنگ و تا خرخره تیون شده در آغاز مسافت ۴۰۰ متر را در ۸.۳۱ ثانیه و با سرعت ۲۷۰ کیلومتر در ساعت طی کرده است. جالب‌تر آنکه بی‌ام‌و سری ۱ دیزلی توانسته در عرض ۱.۸۷ ثانیه از سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت برسد! این خودرو برای رسیدن از سکون به سرعت ۲۰۰ کیلومتر در ساعت نیز فقط به ۲.۸۴ ثانیه زمان نیاز داشته است. با گذشت ۲.۴۴ ثانیه دیگر، خودروی موردبحث سرعت ۲۵۰ کیلومتر در ساعت را رد می‌کند.

بی‌ام‌و با افتخار می گوید این خودرو از قطعات اصلی زیادی استفاده می‌کند و بر پایه مدل ۱۱۸d نسل E81 تولید شده است. البته سیستم چهار چرخ محرک خودرو از ۳۳۰d xDrive نسل E90 گرفته شده‌اند و پیشرانه ۶ سیلندر دیزلی نیز به مدل ۳۳۵d E90 تعلق دارد. به گزارش پدال و به نقل از موتور وان، گیربکس ۸ سرعته اتوماتیک نیز از بی‌ام‌و X6 قرض گرفته می‌شود. مالک خودرو می گوید حدود ۷۵ درصد قطعات پیشرانه و گیربکس از خود بی‌ام‌و تأمین شده‌اند. در نتیجه تغییرات اعمال شده، این خودروی دیزلی از قدرت ۱۰۲۰ اسب بخاری و گشتاور ۱۶۵۰ نیوتون متری سود می‌برد. بد نیست بدانید قدرت و گشتاور هیولای موردبحث نسبت به مدل استاندارد به ترتیب ۳۰۰ و ۲۰۰ درصد افزایش یافته‌اند و این در حالی است که همچنان قطعات استاندارد کارخانه زیادی در پیشرانه و گیربکس وجود دارند.

مدیر روابط عمومی بی‌ام‌و رومانی می گوید:


دراگوس عملکرد قابل‌توجهی را که در تاریخ ماندگار خواهد شد ثبت کرده است. ما افتخار می‌کنیم که این پروژه رومانیایی رکورد جهانی جدیدی را برای بی‌ام‌و بر جای می‌گذارد. چنین لحظاتی بسیار کمیاب هستند و ما آن را گرامی می‌داریم.

منبع:پدال