خودروسازی آلمانی بی‌ام‌و در تلاش است تا هرچه زودتر تمام خودروهای خود را به محصولاتی هیدروژنی  و برقی تبدیل کند. در همین راستا، این شرکت با بهره‌وری از پلتفرم خودروهای برقی موسوم‌به «Neue Klasse» نسل بعدی خودروهایش را در سال ۲۰۲۵ معرفی کند. نخستین محصولی که بر پایه این پلتفرم توسعه خواهد یافت، سدان i30 NA0 خواهد بود که فصل جدیدی را از دفتر این برند ورق خواهد زد.

مدیر بخش مهندسی و توسعه‌وتحقیق بی‌ام‌و، «فرانک وبر»، درباره برقی‌شدن محصول زیربرند M و پتانسیل تولید خودروهای برقی بالارده می‌گوید:


موردتقاضاترین محصولی که در نظر داریم، یک خودروی بالارده با عملکرد بالا از زیربرند M است. یک محصول واقعا عملکرد بالا. آنچه ما از معماری Neue Klasse انتظار داریم تنها به انعطاف در باتری‌های ولتاژ بالا ختم نمی‌شود؛ با استفاده از آن می‌توان معماری یک موتور بسیار پربازده، معماری یک موتور دوگانه و معماری پیشرانه‌ای چهار موتوره تا ۱ مگاوات را تولید کرد.


۱ مگاوات برابر ۱۳۶۰ اسب بخار قدرت در یک خودرو می‌شود. با وجود سخنان وبر، هنوز اعلامیه‌ای رسمی مبنی‌بر ساخت چنین خودرویی وجود ندارد. براساس سخنان وبر، برخلاف برخی از شایعات و درصورتی که بی‌ام‌و یک ابرخودرو بسازد خبری از همکاری این برند با مک‌لارن نیست. مدیر بخش توسعه‌وتحقیق تاکید خود را روی اهمیت این پلتفرم برای برند و شکل‌دهی آینده بی‌ام‌و گذاشت. او می‌گوید که نیمی از محصولات بی‌ام‌و تا ۲۰۳۰ برقی خواهند شد.

بی‌ام‌و M1 هوماژ کانسپت

هواداران این برند آلمانی از زمان رونمایی مدل‌هایی چون «نزکا C2» مدل ۱۹۹۰ و «M1 هوماژ» در سال ۲۰۰۸، منتظر ساخته‌شدن یک سوپرخودروی باواریایی بوده‌اند اما با پیشرفت این شرکت و تولید کانپست‌های خارق‌العاده‌ای چون «ویژن M نکست ۲۰۱۹» نیز خبری از تولید این دسته از خودروها نشد چون تحلیل‌گران این برند آن را کاری پرخرج و ضررده برشمرده‌اند.

پلتفرم Neue Klasse در سال ۲۰۲۵ رونمایی و در یک سدان و یک شاسی‌بلند در ابعاد سدان سری ۳ (به‌دلیل فروش بالای این مدل) تولید خواهد شد. بی‌ام‌و در گذر زمان برای تمامی خودروهای احتراق‌داخلی خود یک نمونه برقی تولید خواهد کرد. برخی شایعات نیز به تولید مدل‌های کوچک i1 و i2 تا سال ۲۰۲۸ میلادی اشاره کرده‌اند. برندهای همکار و زیرمجموعه‌های بی‌ام‌و مانند رولزرویس و مینی هم تا دهه آینده به خودروسازانی کاملا برقی تبدیل خواهند شد. نظر شما درباره محصولات برقی بی‌ام‌و و راهی که این خودروساز در پیش گرفته است چیست؟! آیا بی‌ام‌و برای تولید یک ابرخودرو حاشیه امنیت را کنار خواهد گذاشت؟

منبع:پدال