خرید یک خودرو تنها نیمی از راه پیموده شده به‌ حساب می‌آید و پس از آن است که باید با هزینه های مختلف روبرو شد. خودرو خراب می‌شود، نیازمند سرویس‌های منظم است و عدم توجه کافی به آن با هزینه های گزاف جبران خواهد شد. هرچقدر قیمت خودرو بالا باشد طبیعتاً هزینه های نگهداری و سرویس آن نیز بالا خواهد بود و این موضوع درباره بوگاتی شیرون ۳ میلیون دلاری نیز صدق می‌کند. در ویدئوی جدید منتشر شده توسط همیلتون کالکشن می‌خواهیم ببینیم شیرون در بازه زمانی ۱۰ ساله چه هزینه‌هایی خواهد داشت. اگرچه هزینه های مالکیت بوگاتی شیرون پایین نیست اما احتمالاً به اندازه‌ای که تصور می‌کنید هم وحشتناک نخواهد بود!

تعویض روغن شیرون

بوگاتی از همان درب کارخانه سرویس‌های نگهداری رایگان ۴ ساله را برای شیرون ارائه می‌کند. پس از آن اوضاع تغییر خواهد کرد. سرویس سالانه شیرون ۱۱۵۰۰ دلار هزینه داشته و شامل تعویض روغن و فیلتر روغن، تعویض باتری کلید، تعویض فیلترهای کابین و تعویض روغن ترمز است. سرویس اصلی و بزرگ این خودرو هر چهار سال یک‌بار خواهد بود که مالک باید یکی از آن‌ها را در ۱۰ سال اول مالکیت بپردازد. این سرویس مهم ۳۴ هزار دلار قیمت دارد.

تعویض لنت شیرون

در این سرویس اصلی شاهد تعویض روغن اکسل جلو و عقب، روغن قفل طولی جدید، روغن گیربکس و فیلتر، تعویض فیلتر هوای پیشرانه، تعویض تسمه تایم، شمع‌ها، روغن هیدرولیک و فیلتر آن و تعویض مایع خنک‌کننده خواهید بود. بوگاتی همچنین تعویض لاستیک‌ها در هر پنج سال را توصیه می‌کند که ۸۴۵۰ دلار دیگر برای مالک خرج در بر خواهد داشت. پس از گذشت چهار سال اول مالکیت به شش سال بعدی می‌رسیم که کل هزینه های آن به ۹۱۵۰۰ دلار می‌رسد. اگر دو جفت لاستیک را نیز حساب کنید این رقم به حدود ۱۰۰ هزار دلار خواهد رسید. البته این رقم شامل هزینه چیزهایی که تحت گارانتی نیست نخواهد بود. برای مثال تعویض کلید بوگاتی ۱۳۵۴۷ دلار قیمت دارد و برای ترمزها و روتورها باید ۴۷۴۰۰ دلار پرداخت کرد.

تعویض چرخ شیرون

این ویدئو همچنین به هزینه تعویض پیشرانه می‌پردازد زیرا شاید برخی مالکان پس از ۱۰ سال اول مالکیت مجبور به انجام آن باشند. قلب تپنده شیرون که از نوع ۱۶ سیلندر ۸ سیلندر کواد توربو است قیمت قابل‌توجه ۸۵۶,۴۰۶ دلار دارد و این رقم ۲۵۰ هزار دلار گران‌تر از پیشرانه ویرون است. تعویض گیربکس ۷ سرعته دوکلاچه اتوماتیک نیز ۱۸۵ هزار دلار هزینه در بر خواهد داشت. قطعاً این ارقام برای ما بسیار هنگفت هستند اما شیرون یک جادوی مهندسی بوده و بوگاتی هم آن را با هزینه های تعمیر کمتری طراحی کرده هرچند نباید آن را خودرویی با استهلاک و هزینه های پایین دانست، این‌طور نیست؟

منبع:پدال