در یک ویدئوی دیدنی، کارشناس و مجری کانال یوتیوب Automan TV  با همراهی اندی والاس، بوگاتی شیرون سوپراسپرت را به جاده‌های خارج شهر بردند تا سرعت‌گیری ۱۰۰ تا ۲۰۰ کیلومتر برساعت این ابرخودرو را آزمایش کنند.

بوگاتی شیرون در سال ۲۰۱۶ رونمایی شد. این خودرو امسال، تیراژ تولید ۵۰۰ دستگاه را تکمیل و از سبد محصولات بوگاتی خداحافظی می‌کند. شیرون با نسخه‌های متنوع عرضه شد که البته همگی، پیشرانه‌ی W16 چهار توربوشارژ داشتند؛ اما مدل سوپراسپرت به دلایل مختلف، محبوبیت بیشتری کسب کرد.

بوگاتی شیرون سوپراسپرت

قیمت پایه برای شیرون، ۳/۳ میلیون دلار است اما خرید شیرون سوپراسپرت، به ۶۰۰ هزار دلار اضافه پرداخت نیاز دارد. این ابرخودروی ۱۹۶۰ کیلوگرمی، از موتور ۸ لیتری ۱۶ سیلندر، ۱۵۷۸ اسب بخار قدرت و ۱۶۰۰ نیوتن‌متر گشتاور می‌گیرد تا بتواند در زمان ۲/۳ ثانیه، از حالت سکون به سرعت صد کیلومتر برساعت برسد. شرکت سازنده، سرعت‌گیری صفر تا ۳۲۰ کیلومتر برساعت (صفر تا ۲۰۰ مایل‌برساعت) شیرون سوپراسپرت را ۱۴/۸ ثانیه اعلام کرده است.

بوگاتی شیرون سوپراسپرت

در ویدئوی منتشر شده توسط Automan TV، آزمایش نهایت سرعت انجام نمی‌شود. ظاهرا شیرون سوپراسپرت از موزه و دفتر مرکزی بوگاتی در مولشایم (شرق فرانسه) قرض گرفته شده است؛ چراکه اندی والاس نیز کنار راننده حضور دارد و اواخر فیلم، عمارت مشهور بوگاتی دیده می‌شود. علاوه‌بر خطرات رانندگی با نهایت سرعت شیرون، استهلاک و هزینه‌ی نگه‌داری این ابرخودروی میلیون دلاری نیز مطرح است.

در اتوبان‌های فرانسه برخلاف آلمان، رانندگان ملزم به رعایت محدودیت سرعت هستند. البته سال گذشته پلیس آلمان نیز شکایت‌نامه‌ای علیه راننده‌ی بوگاتی شیرون که سرعت ۴۱۴ کیلومتر برساعت در اتوبان عمومی داشت، تنظیم کرد. به هرصورت، ظاهرا رانندگی با نهایت سرعت ابرخودروها در جاده‌های عمومی و مجاور دیگر خودروها، ممنوع است.

کارشناس Automan TV  با بوگاتی شیرون سوپراسپرت، ابتدا تست صدا هنگام استارت پیشرانه را انجام می‌دهد و بعد آزمون سرعت‌گیری ۱۰۰ تا ۲۰۰ کیلومتر برساعت با ثبت زمان ۳/۵ ثانیه به پایان می‌رسد.

منبع:پدال