به‌جرئت می‌توان بی‌ام‌و M3 GTR E46 را یکی از بهترین و جذاب‌ترین خودروهای باواریا دانست که تاکنون تولید شده است. بسیاری تصور می‌کنند که بی‌ام‌و M3 CSL E46 خاص‌ترین کوپه این خودروساز است اما اشتباه می‌کنند چراکه نسخه GTR در سطح بالاتری از آن قرار دارد. خاص‌بودن M3 GTR باعث شده تا اعضای گروه «بی‌ام‌و کلاسیک» یک ویدئو از آن تهیه کنند و در آن، به چزئیات این خودروی افسانه‌ای بپردازند.

BMW M3 GTRBMW M3 GTR

بی‌ام‌و M3 GTR E46 درحقیقت یک نمونه مسابقه بود که براساس M3 توسعه یافت. سازنده قصد داشت تا از آن در مسابقات لمان آمریکا استفاده کند. متاسفانه به دلیل تغییر مقررات ALMS (سری آمریکا لمان)، این مدل نتوانست در این رقابت‌ها عرض‌اندامی داشته باشد اما بی‌ام‌و در میان سال‌های ۲۰۰۱ و ۲۰۰۲ چند دستگاه قابل‌تردد در جاده را از آن تولید کرد تا با قوانین ALMS همخوانی داشته باشد. نکته جالب درباره ساخت این خودرو این است که بی‌ام‌و هیچگاه رقم رسمی تولید آن را اعلام نکرد؛ متاسفانه گروه بی‌ام‌و کلاسیک نیز از اعلام یک رقم خودداری می‌کند.

نمونه جاده‌ای بی‌ام‌و M3 GTR

براساس شایعات، تنها ۳ نسخه جاده‌ای از M3 GTR ساخته شد که همه آن‌ها به رنگ «خاکستری تیتانیومی متالیک» (تصویر بالا) مزین شدند. خودرویی که در ویدئو مشاهده می‌کنید، نسخه جاده‌ای یک اتوموبیل مسابقه‌ای محسوب می‌شود که با نمونه استاندارد M3 و حتی M3 CSL تفاوت‌های بسیاری داشته است. GTR به‌جای استفاده از موتور ۳.۲ لیتری ۶ سیلندر خطی S54 از یک واحد ۴ لیتری V8  با زاویه پیستون‌های ۹۰ درجه و سرسیلندر آلومینیومی سود می‌برد. گزارش‌ها حاکی از آن هستند که نسخه جاده‌ای M3 GTR حدود ۳۸۰ اسب بخار قدرت و ۳۸۶ نیوتن متر گشتاور تولید می‌کرد و آن‌ها را به‌ترتیب در دورهای ۷,۰۰۰ و ۴,۵۰۰ به راننده تحویل می‌داد.

نمونه جاده‌ای بی‌ام‌و M3 GTR

از لحاظ ظاهری، M3 GTR به سپرهای از جنس فیبرکربن و پلاستیک تقویت‌شده مجهز شده است که آن را از سایر نمونه‌های M3 متمایز می‌کند. سقف، بالچه پشتی و اسپویلر کوچک روی صندوق نیز از همین جنس ساخته شده‌‌اند. بی‌ام‌و برای خنک‌سازی بهتر موتور، کاپوت آلومینیومی این مدل را نیز به دو ورودی هوا مجهز کرده است. تغییرات ظاهری به بیرون ختم نشده‌اند و داخل این خودرو نیز شاهد دگروگونی‌های متعددی بوده که بهتر است خودتان در ویدئوی زیر به تماشای آن بنشینید. نظر شما درباره بی‌ام‌و M3 GTR E46 چیست؟ آیا می‌توان آن را خارق‌العاده‌ترین محصول بی‌ام‌و تاکنون دانست؟!

www.aparat.com/video/video/embed/videohash/Q3lDV/vt/frame?t=5

منبع:پدال