هفته‌ی خودروی مونتری (Monterey Car Week) امسال هم میزبان مدل‌های کلاسیک گران‌قیمت و مدرن از سراسر جهان بود. در پایان این فستیوال، ۱۷۵ خودرو با مجموع قیمت ۴۷۰ میلیون دلار معامله شدند. شرکت‌های معتبر برگزارکننده‌ی حراجی، مثل بونهامز، RS ساتبی، مکوم و گودینگ اند کو (Gooding & Co) از این رویداد برای فروش خودرو استفاده کردند.

منطقه‌ی ساحلی مونتری در ایالت کالیفرنیا قرار دارد. ساحل مشهور این ناحیه پیبل بیچ (Pebble Beach) است که از سال ۱۹۵۰ رویدادهای متنوع مرتبط با خودروها ازجمله کانکورز دلیگانس (Pebble Beach Concours d’Elegance) را میزبانی می‌کند. کانکورز دلیگانس به مدل‌های کلاسیک اختصاص دارد و در روز پایانی هفته‌ی مونتری برگزار می‌شود.

اواخر مرداد ماه هرسال مصادف با اوایل آگوست در تقویم میلادی، زمان برگزاری هفته‌ی خودروی مونتری است. امسال علاوه‌بر خودروهای کلاسیک و کلکسیونی، ده‌ها مدل مدرن در کلاس ابرخودرو، سوپراسپرت، مدل مفهومی و تمام برقی هم در هفته‌ی خودروی مونتری ۲۰۲۲ رونمایی شدند؛ اما فراتر از اخباری که احتمالا در پدال خوانده‌اید، معاملات میلیون دلاری در حراج آخر هفته نیز وجود داشت.

باتوجه به علاقه‌‌‌ی کاربران پدال به خودروهای تاریخی و کلاسیک، در ادامه‌ی مطلب نگاهی ویژه به گران‌ترین مدل‌های معامله‌شده در هفته‌ی خودروی مونتری ۲۰۲۲ داشته‌ایم. امسال ۱۲ مدل فراری در گروه ۲۵ خودروی گران‌قیمت مونتری وجود داشتند. از میان ۱۱۰ مدل برتر با قیمت بیش از یک میلیون دلار، ۱۰ خودروی خاص از برندهای مختلف به انتخاب نگارنده در ادامه‌ی مطلب معرفی شده‌اند.

فراری ۴۱۰S اسپرت اسپایدر

تنها ۴ دستگاه فراری ۴۱۰S در دنیا وجود دارد. به همین دلیل، نسخه‌ی قرمز رنگ در مونتری ۲۰۲۲ به قیمت ۲۲ میلیون دلار فروخته شد تا گران‌ترین مدل معامله‌شده در این حراجی باشد.  در سال ۱۹۵۶، کارول شلبی بنیان‌گذاری شلبی امریکن، پشت فرمان فراری ۴۱۰S مذکور، به چند قهرمانی در مسابقات مختلف امریکا رسید.

فراری ferrari-410

فراری ۴۱۰S در سال ۱۹۵۵ توسط کاروتسریا اسکاگیلتی طراحی شد. این خودرو، ساختار موتور جلو میانی و دیفرانسیل عقب داشت. پیشرانه‌ی ۴۱۰S، دوازده سیلندر ۵ لیتر V شکل ۶۰ درجه از سری لامپریدی (Lampredi) با دو مدل ۳۴۰ و ۳۷۰ اسب بخار بود. این خودرو، وزن خالص ۱۲۰۰ کیلوگرم داشت و نهایت سرعت ۳۰۳ کیلومتر برساعت نیز ثبت کرد.

مرسدس بنز  ۵۴۰K اسپشیال رودستر

سری ۵۴۰K یکی از زیباترین خودروهای دوسرنشینه در تاریخ مرسدس بنز است. این مدل، پیش از جنگ جهانی دوم طراحی شد و از سال ۱۹۳۶ تا ۱۹۴۰ تولید داشت. مرسدس بنز  ۵۴۰K توسط فردریش گیگر، خالق ۳۰۰SL طراحی شد. این خودرو با بدنه‌ی چهار صندلی هم وجود دارد اما نسخه‌های دودر دوسرنشینه‌ی بدون سقف که با نام اسپشیال رودستر شناخته می‌شوند، بسیار گران‌تر هستند.

مرسدس بنز  540K اسپشیال رودستر

خودروی معامله‌شده در مونتری ۲۰۲۲، بدنه‌ی قرمز رنگ با موتور ۸ سیلندر خطی ۵/۴ لیتر داشت.  مرسدس بنز  ۵۴۰K اسپشیال رودستر ۱۸۰ اسب بخار قدرت داشت و نهایت سرعت ۱۷۰ کیلومتر برساعت ارائه می‌کرد. این خودرو، با قیمت ۹/۹ میلیون دلار فروخته شد.

هیسپانو سوئزا H6C

خودروسازی هیسپانو سوئزا اسپانیا در سال ۱۹۰۴ شکل گرفت. حدود ۲۰ سال بعد، بخش بزرگی از سهام هیسپانو به سرمایه‌گذاران فرانسوی واگذار شد. طی جنگ‌های جهانی اول و دوم تا اواسط دهه‌ی ۱۹۴۰، هیسپانو سوئزا به تولید پیشرانه برای هواپیما پرداخت. درواقع، ساخت خودرو توسط این شرکت از سال ۱۹۳۸ متوقف شد.

هیسپانو سوئزا H6C

مدل H6 یکی از مشهورترین تولیدات هیسپانو سوئزا محسوب می‌شود. این خودرو توسط طراح سوئیسی، مارک بریکجت شکل گرفت. هیسپانو سوئزا H6 برای رقابت با رولزرویس ساخته شده بود و از پیشرانه‌های ۶ سیلندر خطی ۶/۵ و ۸ لیتر استفاده می‌کرد. حتی موتور ۱۲ سیلندر ۹/۵ لیتر روی H6 نصب شد.

نسخه‌ی حراج‌شده در مونتری ۲۰۲۲، به دلیل رنگ قهوه‌ای بسیار کمیاب، با نام Tulipwood یا لاله چوب شناخته می‌شود. خریدار برای این مدل، ۹/۲۴۵ میلیون دلار پرداخت کرد.

فراری ۵۰۰TRC اسپایدر

بین سال‌های ۱۹۵۳ تا ۱۹۵۷ خودروهای دوسرنشینه و اسپرت سبک‌وزن فراری به نامو مونزا تولید شدند. اکثر این خودروها، وزن خالص کمتر از ۷۶۰ کیلوگرم و پیشرانه‌ی ۴ سیلندر خطی با حجم دو تا ۳/۴ لیتر داشتند.

مدل ۵۰۰TRC اسپایدر با موتور ۲ لیتر و وزن ۶۸۰ کیلوگرم، سال ۱۹۵۷ عرضه شد. تنها ۱۹ دستگاه از این خودرو وجود دارد که بدلیل طرح خاص بدنه و حالت مواج گلگیرها مشهور است. فراری ۵۰۰TRC اسپایدر نیز توسط کاروتسریا اسکاگیلتی طراحی شد.

فراری 500TRC اسپایدر

نمونه‌ی موجود در حراجی مونتری ۲۰۲۲، به دلیل کسب ۱۲ قهرمانی در مسابقات مختلف و حضور در لمان ۲۴ ساعته ، دارای اهمیت تاریخی است. این مدل با رنگ‌آمیزی ترکیب شده از سیاه و قرمز، پیشرانه‌ی ۱۹۰  اسب بخار دارد و یکی از آخرین خودروهای تولیدشده توسط فراری با موتور ۴ سیلندر محسوب می‌شود. فراری ۵۰۰TRC اسپایدر در مونتری، به قیمت ۷/۸ میلیون دلار حراج شد.

فراری ۲۷۵GTB

از ۵ خودروی گران‌قیمت معامله شده در مونتری ۲۰۲۲، سه مدل فراری بودند. جالب‌تر اینکه هر سه فراری توسط کاروتسریا اسکاگیلتی طراحی شده‌اند.

فراری 275

فراری ۲۷۵ بین سال‌های ۱۹۶۴ تا ۱۹۶۷ تولید شد تا جای‌گزین خودروی بسیار موفق فراری ۲۵۰GTO باشد. طراحی این خودرو حاصل همکاری پینین فارینا و اسکاگیلتی محسوب می‌شود. فراری ۲۷۵ به عنوان یکی از زیباترین خودروهای اسپرت دهه‌ی ۶۰ میلادی در تاریخ خودروسازی دارای جایگاه ویژه است. این مدل ۱۳۰۰ کیلوگرمی با پیشرانه‌ی ۱۲ سیلندر V شکل ۳/۳ لیتری، ۲۵۰ اسب بخار قدرت ارائه می‌کرد و عملکرد فنی بسیار خوبی در زمان خود داشت.

فراری ۲۷۵GTB در حراجی مونتری ۲۰۲۲ به قیمت ۷/۵۹۵ میلیون دلار معامله شد. از این خودرو با طرح بدنه‌ی  GTB/C تنها ۱۰ دستگاه تولید شده است.

بوگاتی تایپ ۵۷SC آتلانته

پرداخت مبلغی بیش از ۵ میلیون دلار برای بوگاتی کلاسیک اصلا عجیب نیست. در سال ۲۰۲۱، یک بوگاتی تایپ ۵۹ ساخت ۱۹۳۴ به قیمت ۱۲/۶۶ میلیون دلار فروخته شد تا گران‌ترین بوگاتی جهان تا امروز باشد.

بوگاتی تایپ 57SC آتلانته

بوگاتی تایپ ۵۷ به تعداد ۷۱۰ دستگاه تولید شد و پرتیراژترین خودروی شرکت سازنده در قرن بیستم بود. حتی شاه ایران، بوگاتی تایپ ۵۷ از سفیر فرانسه هدیه گرفت و مدتی سوار بر این مدل دوسرنشینه بود. نسخه‌های مختلف بوگاتی تایپ ۵۷ از ۱۹۳۴ تا ۱۹۴۰ با ابعاد متفاوت تولید شدند اما همگی موتور ۸ سیلندر ۳/۳ لیتر ۲۰۰ اسب بخار داشتند. باتوجه به وزن بالای خودرو و ناکافی بودن قدرت برای بسیاری از مالکان تایپ ۵۷، سورپرشارژ نیز به صورت سفارشی توسط شرکت بوگاتی نصب شد تا قدرت ۱۷۵و ۲۰۰ اسب بخار فراهم شود.

در حراجی مونتری ۲۰۲۲، بوگاتی تایپ ۵۷ سیاه رنگ سقف فلزی، به قیمت ۸/۷۴۵ میلیون دلار فروخته شد. این خودرو با نام کامل ۵۷SC آتلانته، تولید ۱۹۳۷ است.

مرسدس بنز ۶۰۰LWB لاندولت

خودروهای لاندولت (Landaulet) ساخت مرسدس بنز، به سقف پارچه‌ای جمع‌شونده در عقب، اهمیت خاصی برای کلکسیونرها دارند. این سبک طراحی، بیش از ۱۰۰ سال پیش برای انواع خودرو و درشکه‌ اسبی استفاده می‌شد.

مرسدس بنز 600LWB لاندولت

مرسدس بنز ۶۰۰ با چراغ‌های عمودی در جلو، بین سال‌های ۱۹۶۳ تا ۱۹۸۱ تولید شد. فردریش گیگر یکی از طراحان اصلی این خودرو بود. مرسدس بنز ۶۰۰ پدرخوانده‌ی S کلاس محسوب می‌شود و یکی از معدود خودروهای شرکت سازنده با سابقه‌ی تولید بیش از ۱۸ سال است.

پرداخت مبلغ ۲/۴۲۵ میلیون دلار برای مرسدس بنز ۶۰۰ ساخت ۱۹۷۱ عجیب به نظر می‌رسد اما طرح بدنه‌ی لاندولت و تیراژ تولید بسیار محدود، ارزش این خودروی ۶در را توجیح می‌کند. تنها ۲۶ نمونه مرسدس بنز ۶۰۰LWB پولمن (۶در) تولید شده است و تعداد بسیار محدودی لاندولت هستند.

پورشه RS اسپایدر EVO

باتوجه به اینکه خودروهای پورشه، از گذشته تا امروز معمولا تیراژ تولید بسیار بالا داشته‌اند، به‌ندرت با قیمت بیش از ۵ میلیون دلار در حراجی‌ها معامله می‌شوند. به همین دلیل، پورشه RS اسپایدر EVO ساخت ۲۰۰۷ که به قیمت ۵/۶ میلیون دلار در مونتری ۲۰۲۲ خریداری شد، نمونه‌ای استثنائی است.

پورشه RS اسپایدر EVO

پورشه سابقه‌ای درخشان در مسابقات سرعت سراسر جهان دارد. این شرکت پرافتخار، به دلایل مختلف از جمله بحران مالی و کاهش فروش، بین سال‌های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۵ در مسابقات لمان ۲۴ ساعته شرکت نکرد. رونمایی از مدل RS اسپایدر در سال ۲۰۰۵ آغازگر فصل جدیدی از موفقیت‌های پورشه در کلاس پروتوتایپ بود و به مدت ۵ سال برای مسابقات مختلف استفاده شد. این خودرو در سال ۲۰۰۸ به قهرمانی لمان ۲۴ ساعته رسید.

تنها ۱۷ دستگاه پورشه RS اسپایدر ساخته شد. نمونه‌ی حراج‌شده در مونتری ۲۰۲۲، موتور V8 با حجم ۳/۴ لیتر و قدرت ۵۰۰ اسب بخار دارد.

 

استون مارتین DB5

ارزش DB5 سالم و کم‌کار در بازار کلاسیک، بیش از یک میلیون دلار است. این خودرو با حضور در ۸ فیلم از مجموعه‌ی جیمزباند به شهرت جهانی رسید و البته افزایش ارزش کلکسیونی را تجربه کرد. نسخه‌ی معامله‌شده در مونتری ۲۰۲۲ با قیمت ۲/۴۵۴ میلیون دلار نیز، یکی از نمونه‌های استفاده شده توسط نقش اول فیلم‌های کلاسیک جیمزباند، شان کانری فقید است.

استون مارتین DB5

از سال ۱۹۶۳ تا ۱۹۶۵ تعداد ۱۰۵۹ استون مارتین DB5 تولید شد. این خودروها با پیشرانه‌ی ۶ سیلندر خطی ۴ لیتر، ۲۸۲ تا ۳۲۵ اسب بخار قدرت داشتند و اکثرا با گیربکس ZF آلمانی تولید شدند. استون مارتین DB5 می‌توانست در زمان ۸ ثانیه به سرعت صد کیلومتر برساعت برسد و نهایت سرعت ۲۳۳ کیلومتر برساعت فراهم کند.

لامبورگینی میورا P400 S

قیمت خودروهای کلاسیک لامبورگینی هم مشابه پورشه، معمولا کمتر از ۵ میلیون دلار است. امسال در مونتری، یک دستگاه میورا P400 S سبزرنگ ساخت ۱۹۶۹ با قیمت ۱/۹۵۷ میلیون دلار معامله شد تا بار دیگر، فاصله‌ی قیمتی مدل‌های کلاسیک لامبورگینی با فراری مشخص شود.

لامبورگینی میورا

میورا از سال ۱۹۶۶ تا  ۱۹۷۳ به تعداد ۷۶۴ دستگاه تولید داشت. این خودرو با ساختار موتور عقب میانی و پیشرانه‌ی ۱۲ سیلندر ۴ لیتر ۳۵۰ اسب بخار، آغاز موفقیت‌های لامبورگینی در کلاس سوپراسپرت محسوب می‌شود. میورا توسط مارچل گاندینی در استودیو برتونه طراحی شد و سرعت‌گیری صفر تا صد کیلومتر برساعت ۶/۷ ثانیه با نهایت سرعت ۲۷۶ کیلومتر برساعت داشت.

منبع:پدال