چند هفته پیش، اوپل خبر از ایجاد زیربرند جدید GSe (مخفف گرند اسپرت الکتریک) برای محصولات اسپرت خود داد و حالا آسترا GSe به‌عنوان اولین محصول این زیربرند معرفی شده است. این خودرو که در دو نسخهٔ هاچ‌بک پنج‌در و استیشن ارائه می‌شود، قوی‌ترین و اسپرت‌ترین عضو خانوادهٔ نسل ششم آسترا محسوب می‌شود. برجسته‌ترین ویژگی‌های ظاهری این خودرو رینگ‌های ۱۸ اینچی سبک‌وزن منحصربه‌فرد است که از کانسپت مانتا GSe الهام گرفته است. باله‌ای مشکی‌رنگ در سپر جلو و صندلی‌های اسپرت با روکش آلکانترا در داخل هم از دیگر ویژگی‌های این هاچ‌بک اسپرت هستند.

آسترا GSe از قوای محرکهٔ پلاگین‌هیبریدی آشنای گروه استلانتیس استفاده می‌کند که آن را در خودروهای دیگری مثل پژو ۳۰۸ دیده‌ایم. این سیستم از یک پیشرانهٔ ۱.۶ لیتری توربو به همراه یک موتور الکتریکی با ۱۱۰ اسب بخار قدرت تشکیل شده است که مجموعاً ۲۲۵ اسب بخار قدرت و ۳۶۰ نیوتن متر گشتاور تولید می‌کند. این نیرو از طریق یک گیربکس هشت سرعتهٔ اتوماتیک به چرخ‌های جلو منتقل می‌شود. البته همین ترکیب قبلاً برای آسترا ارائه شده بود اما خروجی کمتری داشت.

۲۲۵ اسب بخار قدرت برای اینکه آسترا GSe را به رقیبی برای هاچ‌بک‌های داغ مدرن تبدیل کند کافی به نظر نمی‌رسد اما قطعاً می‌تواند آن را در بین هاچ‌بک‌های اسپرت قرار دهد. نکتهٔ مهم‌تر اینکه GSe از تنظیم اسپرت‌تر شاسی هم بهره می‌برد که برجسته‌ترین ویژگی محصولات زیربرند اسپرت جدید اوپل است و تعادلی بین راحتی و پویایی رانندگی برقرار می‌کند. کاهش ۱۰ میلی‌متری ارتفاع، کمک‌فنرهای منحصربه‌فرد Koni FSD، کالیبراسیون مجدد فرمان و تنظیمات متفاوت سیستم ESP از ویژگی‌های این شاسی هستند.

اوپل اعداد و ارقام پرفورمنس آسترا GSe را منتشر نکرده ولی گفته است که شتاب و حداکثر سرعت این خودرو هم‌سطح بهترین‌های این کلاس خواهد بود. این شرکت همچنین ادعا می‌کند هاچ‌بک اسپرت جدیدش هنگام ترمز گیری، پیچیدن و حرکت با سرعت‌های بالا پایداری بیشتری نسبت به رقبا خواهد داشت. اوپل احتمالاً به فولکس‌واگن گلف GTE، کوپرا لئون eHybrid و اشکودا اکتاویا RS iV به‌عنوان رقبای آسترا GSe اشاره دارد.

سازندهٔ آلمانی فعلاً قیمت این هاچ‌بک اسپرت را اعلام نکرده است اما قطعاً گران‌ترین عضو خانوادهٔ آسترا خواهد بود. این شرکت قصد دارد تا سال ۲۰۲۸ به برندی تمام الکتریکی تبدیل شود بنابراین احتمالاً مدل‌های آیندهٔ GSe تمام الکتریکی خواهند بود. در این رابطه شایعاتی هم در مورد ساخت یک هاچ‌بک داغ الکتریکی قوی‌تر بر اساس Astra-e آینده وجود دارد.

منبع:پدال