با اینکه معمولاً رانندگان در سفرهای طولانی هر یک یا دوساعت از خودروی‌شان پیاده می‌شوند و کمی به بدن خود استراحت می‌دهند در پایان سفر دچار بدن‌درد می‌شوند و احساس خستگی بسیاری می‌کنند. شرکت‌های بزرگ خودروسازی حدود ۲ دهه قبل سعی کردند سیستمی را طراحی و تولید کنند تا راننده و سرنشینان در سفرهای طولانی احساس خستگی کمتری کنند.

آنچه در این مطلب می‌خوانید:
  • تاریخچه استفاده از ماساژور صندلی در خودروها
  • ماساژور صندلی چگونه کار می‌کند؟
  • چه خودروهایی مجهز به ماساژور صندلی هستند؟
  • آیا ماساژور صندلی به‌صورت افتر مارکت نیز قابل‌نصب است؟


ماساژور صندلی جزو گران‌ترین آپشن‌های خودرو محسوب می‌شود و تنها در خودروهای لوکس قابل‌مشاهده است. در این سری از مقالات آموزش مجله پدال سراغ بررسی تاریخچه نحوه عملکرد ماساژور صندلی (seat massager) رفته‌ایم. با پدال همراه باشید.

تاریخچه استفاده از ماساژور صندلی در خودروها:

حدوداً سال ۲۰۰۷ بود که کمپانی خودروسازی ولوو برای اولین‌بار ماساژور صندلی را ابداع و در برخی از خودروهایش به کار برد. رفته‌رفته طی سالیان بعد محصولات پرچم‌دار مرسدس بنز، بی ام و، لکسوس و… مجهز به این سیستم شدند.

البته در ابتدا فقط قسمتی از پشتی صندلی‌ها مجهز به ماساژور بودند. اما امروزه تقریباً تمام قسمت‌های صندلی اعم از نشیمنگاه، پشتی (از پایین کمر تا بالای شانه‌ها)، قسمت استراحت گردن و… مجهز به ماساژور هستند.

ماساژور صندلی چگونه کار می‌کند؟

داخل صندلی‌های مجهز به ماساژور چند بالشتک هوا قرار دارد. این بالشتک‌ها در زمان فعال‌شدن به‌واسطهٔ کمپرسور هوا پر و خالی می‌شوند. این عمل باعث می‌شود سرنشین خودرو حس کند شخصی در حال ماساژ دادن بدن اوست. در بیشتر خودروهای مجهز به این سیستم قابلیت انتخاب چند نوع ماساژ وجود دارد. الگوی متفاوت پر و خالی‌شدن بالشتک‌های هوا باعث می‌شود تا راننده امکان انتخاب چند نوع ماساژ مختلف را داشته باشد. ماساژ ژاپنی شیاتسو (Shiatsu) لکسوس ال اس معروف‌ترین نوع ماساژ در خودروهاست.

چه خودروهایی مجهز به ماساژور صندلی هستند؟

زمانی که می‌گوییم ماساژور صندلی تنها در خودروهای لوکس قابل مشاهده است منظورمان خودروهایی نظیر تیگو ۸ پرومکس، دیگینیتی پرستیژ، سوناتا ۲۰۱۸ یا حتی لکسوس GS2014 نیست؛ بلکه بی ام و سری ۷، مرسدس بنز اس کلاس یا محصولات بنتلی و رولز رویس هستند که لوکس و محسوب می‌شوند و از این آپشن بهره‌مندند!

البته کی ام سی K7 تنها خودروی چینی بازار ایران است که به آپشن ماساژور صندلی مجهز است. شاید کمی عجیب باشد که خودرویی در بازه قیمتی ۲.۴ تا ۲.۶ میلیارد تومان (فروردین ۱۴۰۱) مجهز به این سیستم باشد؛ اما درهرصورت می‌تواند آپشنی جذاب برای خریداران این خودرو باشد.

آیا ماساژور صندلی به‌صورت افتر مارکت نیز قابل‌نصب است؟

ازآنجاکه خرید خودرویی که مجهز به ماساژور باشد برای اکثر مردم تقریباً ناممکن است برخی از شرکت‌ها تصمیم گرفته‌اند امکان نصب این آپشن را به‌صورت افتر مارکت فراهم کنند. شما می‌توانید برای نصب این آپشن بر روی خودروی‌تان اقدام به خرید یک روکش صندلی دارای ماساژور کنید. نصب این نوع روکش‌ها بسیار ساده و در چند ثانیه صورت می‌پذیرد. برق کمپرسور هوا بالشتک‌ها نیز توسط برق فندکی خودرو تأمین می‌شود.

منبع:پدال