لوتک C1000 سوپرکار تک نمونه متعلق به دههٔ  ۹۰ میلادی است که با هزینهٔ ۳.۴ میلیون دلاری ساخته شد و مدعی دستیابی به حداکثر سرعت ۴۳۰ کیلومتر بر ساعت بود.

خودرویی که در اینجا می‌بینید سوپرکاری تک ساخت بنام لوتک C1000 متعلق به دههٔ ۹۰ میلادی است که هرچند شاید تاکنون نامش را نشنیده باشید اما خودروی بسیار خاصی بوده و حالا برای حراج گذاشته شده است. لوتک یک شرکت آلمانی بود که به ساخت خودروهای مسابقه‌ای گروه C می‌پرداخت. در سال ۱۹۹۰ یک سرمایه‌دار نفتی از امارات از این شرکت ساخت سریع‌ترین خودروی جهان را خواست و این باعث تولد C1000 شد.

زیرساخت C1000 یک شاسی فیبر کربنی است که با پانل‌های بدنهٔ فیبر کربنی سبک‌وزن ترکیب شده و وزن تنها ۱۰۸۰ کیلوگرمی را فراهم کرده است. لوتک برای این خودرو از پیشرانهٔ ۵.۶ لیتری V8 مرسدس بنز استفاده کرد اما این موتور به دو توربوشارژر گرت مجهز شد که قدرت را به رقم چشمگیر ۱۰۰۰ اسب بخار رساند. تمام این نیروی عظیم توسط یک گیربکس پنج سرعتهٔ مسابقه‌ای به چرخ‌های عقب منتقل می‌شد.

پس از چهار سال توسعه و ساخت، C1000 در سال ۱۹۹۵ تکمیل شد. ظاهراً ساخت این خودرو در آن زمان ۳.۴ میلیون دلار هزینه داشته است. لوتک با جسارت اعلام کرد که C1000 می‌تواند به سرعت ۴۳۰ کیلومتر بر ساعت دست پیدا کند. این رقم برای خودرویی که سه سال قبل از مک‌لارن F1 با حداکثر سرعت ۳۸۶ کیلومتر بر ساعت ساخته شده بسیار چشمگیر به نظر می‌رسد ولی حداکثر سرعت C1000 هیچ‌گاه تأیید نشد.

بااین‌حال، ظاهراً این سوپرکار تک ساخت ظرف ۳.۲ ثانیه از صفر به سرعت صد کیلومتر بر ساعت و در ۸ ثانیه به دویست کیلومتر بر ساعت می‌رسد. حال این سوپراسپرت منحصربه‌فرد در میامی برای فروش گذاشته شده و به نظر می‌رسد تاکنون تنها ۴۱۴۵ کیلومتر کار کرده است.

منبع:پدال