شاسی‌بلند پرچمدار مرسدس بنز با ۴ تیپ مجهز به پیشرانه‌های ۶ سیلندر خطی و V8 تولید می‌شود. این خودرو در نسخه‌ی میباخ، یکی از لوکس‌ترین مدل‌های جهان خواهد بود.

اولین مرسدس GLS سال ۲۰۰۶ رونمایی شد و تعریف جدیدی از شاسی بلند لوکس آلمانی ارائه داد. این خودرو وارد رقابت با کادیلاک اسکالید، لینکلن نویگتور و رنجرور شد. در آن زمان، مرسدس GLS نسل اول تنها شاسی بلند ۷ نفره ساخت آلمان بود و رقبای هم‌وطن شامل آئودی، بی‌ام‌و و پورشه و فولکس واگن، محصول معادل GLS نداشتند.

از سال ۲۰۲۰ تا امروز، نسل سوم GLS روی خط تولید است. نسخه میباخ نیز تقریبا هم‌زمان با رونمایی نسل سوم، به سبد محصولات مرسدس بنز اضافه شد تا لوکس‌ترین شاسی بلند ساخت آلمان باشد. حال با رسیدن به سال ۲۰۲۳ مدیران شرکت سازنده از مدل جدید با تغییرچهره رونمایی کردند که البته، چندان عمیق و متفاوت نیست.

در نمای روبرو، تغییر خاصی برای چراغ‌ها دیده نمی‌شود. نسخه‌ی پایه، جلوپنجره ساده با خطوط سیاه افقی خواهد داشت و برای مدل AMG از طرح عمودی (پانامریکانا) استفاده خواهد شد. مطابق انتظار، GLS میباخ هم جلوپنجره‌ی سنتی را حفظ خواهد کرد.

دیگر تفاوت مهم GLS جدید و مدل ۲۰۲۰ به طراحی سپرها مربوط است. نسخه‌ی ۲۰۲۴ از شاسی بلند قدرتمند AMG GLS63 و GLS450 که ارزان‌ترین نمونه محسوب می‌شود؛ عملا سپر قدیمی را حفظ خواهند کرد اما مدل‌ میباخ تفاوت‌هایی خواهد داشت. این مورد با نگاهی دقیق به حفره‌های طرفین سپر آشکار می‌شود.

جالب‌تر اینکه نمای پشت برای انواع GLS جدید، تفاوت خاصی با نسخه فعلی ندارد. صرفا طرح LED داخل چراغ‌های عقب، تغییر کرده است. همچنین خریدار میباخ می‌تواند از فناوری جدید برای ساخت تصویر با نور چراغ‌های جلو استفاده کند.

کابین مرسدس بنز میباخ

مهندسان مرسدس بنز برای کابین GLS، سیستم سرگرمی و سه حالت گرافیکی نمایشگرها را به‌روزرسانی کرده‌اند. هفت حالت نورپردازی داخلی نیز وجود دارد. اگر راننده مود آفرود را فعال کند؛ تمام نمایشگرها و ساختار اطلاعات فنی، تغییر می‌کند تا تغییر زوایای مختلف خودرو از دیدگاه افقی و عمودی دیده شود. در این حالت دوربین‌های زیر بدنه و دید ۳۶۰ درجه فعال می‌شود. تزئنیات قابل سفارش برای انواع GLS افزایش تنوع خواهند داشت. چند نوع چرم و رنگ بندی داخلی به فهرست آپشن‌ها اضافه خواهد شد و برای مدل میباخ، ادوات چوب قابل سفارش خواهد بود.

نمای پشت مرسدس GLS

خریدار می‌تواند برای مدل‌های GLS580 و بالاتر، امکانات مخصوص آفرود سفارش دهد تا ضمن بهره‌گیری از توانایی‌های بیشتر برای رانندگی خارج جاده، امکان ۳ سانتی‌متر افزایش ارتفاع نیز داشته باشد. نسخه‌ی میباخ  GLS600 رینگ‌های ۲۳ اینچ و قابلیت تصویرسازی با نور چراغ‌های جلو خواهد داشت.

کیباخ نمای بالا

نمای پشت مرسدس GLS

مرسدس GLS میباخکیباخ نمای بالاکابین مرسدس بنز میباخ

مقایسه مرسدس بنز GLSمقایسه میباخ شاسی بلند

چهار مدل GLS جدید از اواخر سال ۲۰۲۳ وارد بازار جهانی می‌شوند. این خودروها به ترتیب قیمت، GLS450 4Matic و GLS580 4Matic و AMG GLS63 و Maybach GLS600 هستند. جدول انتهای مطلب، مهم‌ترین اطلاعات فنی خودروهای مذکور را نمایش می‌دهد. قیمت نوشته شده برای انواع GLS تخمینی و مشابه مدل ۲۰۲۲ است.


GLS450 4MaticGLS580 4MaticMercedes-Maybach GLS600Mercedes-AMG GLS63
پیشرانه۳ لیتر ۶ سیلندر خطی توربوشارژ۴ لیتر V8 توربوشارژ۴ لیتر V8 توربوشارژ۴ لیتر V8 توربوشارژ
قدرت (اسب بخار)۳۷۵۵۱۰۵۵۰۶۰۳
گشتاور (نیوتن متر)۵۰۰۷۳۰۷۳۰۹۸۴
زمان رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر برساعت (ثانیه)۵.۸۴.۷۴.۷۴.۱
نهایت سرعت (کیلومتر برساعت)۲۱۰۲۱۰۲۵۰ ۲۸۰
قیمت (دلار امریکا)۸۵ هزار۱۱۰ هزار۱۷۵ هزار۱۵۰ هزار

منبع: پدال