سال گذشته ب‌ام‌و مدل کاملاً جدید X7 را به‌عنوان بزرگ‌ترین شاسی‌بلند و پرچم‌دار بلندقامتان خود معرفی نمود. در آن زمان رقیب مستقیم X7 یعنی مرسدس بنز GLS در نسل دوم خود قرار داشت که با نام GL در سال ۲۰۱۲ معرفی شده بود؛ بنابراین در زمان معرفی X7، نمایندهٔ اشتوتگارتی‌ها در این کلاس، خودرویی سالخورده محسوب می‌شد و به همین دلیل امکان انجام مقایسهٔ عادلانه‌ای بین این دو کراس‌اوور سه ردیفهٔ لوکس آلمانی وجود نداشت اما حالا به‌تازگی در نمایشگاه نیویورک مرسدس بنز نسل کاملاً جدید GLS را معرفی کرده که در همهٔ قسمت‌ها بروز شده و می‌توان آن‌را یک S کلاس شاسی‌بلند دانست.

بنابراین حالا می‌توان مقایسهٔ درست و عادلانه‌ای بین X7 و GLS انجام داد. با توجه به آزمایش‌هایی که با پرچم‌دار شاسی‌بلندهای باواریایی‌ها انجام شده، این یک کراس‌اوور سه ردیفهٔ واقعاً عالی است. X7 خودرویی راحت و سرگرم‌کننده‌ای است که می‌تواند تهدیدی جدی برای رقبا باشد اما حالا GLS هم باقدرت به میدان آمده است. نسل کاملاً جدید و بهبودیافتهٔ این بلندقامت اشتوتگارتی نه‌تنها از نسل قبلی خود بهتر است بلکه بزرگ‌تر و قدرتمندتر هم شده است؛ بنابراین روی کاغذ همه‌چیز برای مرسدس امیدوارکننده است اما نسل تازه‌نفس GLS در برابر حریف سرسختی از باواریا چگونه خواهد بود؟

طراحی خارجی و داخلی

تصمیم‌گیری دربارهٔ اینکه کدام‌یک از این کراس‌اوورهای فول سایز آلمانی زیباتر هستند کاملاً به سلیقهٔ افراد بستگی دارد زیرا در هرکدام از این خودروها از زبان و فلسفهٔ طراحی کاملاً متفاوتی استفاده شده است. بااین‌حال، GLS که طبق زبان طراحی Sensual Purity مرسدس بنز شکل گرفته، استایل ظریف‌تری دارد درحالی‌که X7 پویاتر و تهاجمی‌تر به نظر می‌رسد.

این ویژگی کم‌وبیش در داخل خودروها نیز به چشم می‌خورد. در اینجا داشبورد ب‌ام‌و زاویه‌دارتر و راننده محورتر است درحالی‌که در کابین GLS از طراحی معمول محصولات مدرن مرسدس بنز استفاده شده که ویژگی اصلی آن دو نمایشگر بزرگ ۱۲.۳ اینچی متصل‌به‌هم است. البته در X7 نیز دو صفحه‌نمایش با همین اندازه برای سیستم اطلاعاتی-سرگرمی و صفحه آمپر دیجیتالی در نظر گرفته شده است.

ابعاد و فضای داخلی

هرچند هردوی این کراس‌اوورها بسیار بزرگ هستند اما دراین‌بین GLS به‌وضوح خودروی بزرگ‌تری است به‌گونه‌ای که با ۵.۲۰ متر طول، حدود ۴ سانتیمتر از X7 با طول ۵.۱۶ متر کشیده‌تر است. فاصلهٔ محوری GLS نیز برابر با ۳.۱۳ متر است که تفاوتی ۳ سانتیمتری را نسبت به فاصلهٔ محوری ۳.۱۰ متری رقیب باواریایی نشان می‌دهد. از لحاظ ارتفاع نیز برتری با مرسدس است به‌گونه‌ای که با ۱.۸۲ متر ارتفاع، حدود دو سانتیمتر از X7 بلندتر است؛ اما تنها قسمتی که پرچم‌دار ب‌ام‌و دست بالاتر را دارد، عرض است زیرا با ۱.۹۹ متر عرض، نزدیک به ۴ سانتیمتر پهنای بیشتری نسبت به رقیب خود دارد.

هرچند شاید اختلاف اندازهٔ این دو کراس‌اوور چندان زیاد به نظر نرسد اما قطعاً GLS در داخل کمی جادارتر از X7 خواهد بود. هردوی این کراس‌اوورها به‌صورت استاندارد به سه ردیف صندلی مجهز هستند و برای هردوی آن‌ها ترکیب شش یا هفت‌نفره نیز قابل سفارش است. البته این برای اولین بار است که مرسدس بنز ترکیب شش‌نفره را برای GLS ارائه می‌کند. در این ترکیب، صندلی‌های نیمکتی ردیف دوم با دو صندلی شخصی خلبانی جایگزین می‌شود. به گفتهٔ مرسدس بنز، صندلی‌های ردیف سوم GLS جدید نیز کاملاً برای بزرگ‌سالان قابل‌استفاده بوده و افرادی با قد ۱۹۵ سانتیمتر به‌راحتی می‌توانند در آنجا بنشینند. از لحاظ فضای بار نیز برتری با مرسدس است به‌گونه‌ای که در صورت خواباندن هردو ردیف صندلی‌های عقب، ظرفیت بار GLS به ۲۴۰۰ لیتر می‌رسد درحالی‌که این عدد در X7 برابر با ۲۱۲۰ لیتر است.

قوای محرکه

هم GLS و X7 با دو پیشرانهٔ دیزلی و دو نمونهٔ بنزینی به بازار عرضه می‌شود که در این مطلب مدل‌های بنزینی آن‌ها را باهم مقایسه می‌کنیم. روی کاغذ هردو موتور بنزینی GLS از رقیب باواریایی قوی‌تر هستند. پیشرانهٔ بنزینی پایهٔ این ماشین که در مدل GLS350 ارائه می‌شود، از نوع ۳ لیتری شش سیلندر خطی توربو با ۳۶۷ اسب بخار قدرت و ۵۰۰ نیوتن متر گشتاور است درحالی‌که X7 40i به‌عنوان نسخهٔ بنزینی پایه از یک موتور ۳ لیتری شش سیلندر توربو استفاده می‌کند که ۳۴۰ اسب بخار قدرت و ۴۵۰ نیوتن متر گشتاور دارد. این یعنی X7 پایه ۲۷ اسب بخار قدرت و ۵۰ نیوتن متر گشتاور کمتری نسبت به همتای اشتوتگارتی خود دارد.

پیشرانهٔ بنزینی دوم GLS اما یک واحد ۴ لیتری V8 توئین توربو است که با ۴۹۰ اسب بخار قدرت و ۷۰۰ نیوتن متر گشتاور، در مدل GLS580 ارائه می‌شود. در همین حال، X7 50i که نسخهٔ بنزینی دوم یا بالا ردهٔ این ماشین محسوب می‌شود، در زیر کاپوت خود یک موتور ۴.۴ لیتری V8 توئین توربو با ۴۶۲ اسب بخار قدرت و ۶۵۰ نیوتن متر گشتاور را پنهان کرده است که بازهم از رقیب خود ۲۸ اسب بخار قدرت و ۵۰ نیوتن متر گشتاور کمتری دارد. علاوه بر این، هردو نسخهٔ GLS به تکنولوژی ۴۸ ولت و سیستم هیبریدی خفیف EQ Boost مجهز هستند درحالی‌که X7 از این ویژگی بی‌بهره است. در بخش انتقال قدرت نیز گیربکس نُه سرعتهٔ اتوماتیک GLS یک دنده از گیربکس هشت سرعتهٔ X7 بیشتر دارد. تمامی مدل‌های این کراس‌اوورها اما به‌صورت استاندارد به سامانه‌های چهارچرخ محرک XDrive و ۴Matic مجهز هستند.

X7 40i اما با وجود قدرت کمتر، از GLS350 کمی سریع‌تر است به‌گونه‌ای که ظرف ۵.۸ ثانیه از صفر به سرعت ۹۶ کیلومتر بر ساعت می‌رسد درحالی‌که رقیب برای انجام این کار به یک‌دهم ثانیه زمان بیشتری نیاز دارد. شتاب مدل‌های قوی‌تر X7 50i و GLS580 اما یکسان بوده و هردو ظرف ۵.۲ ثانیه از صفر به سرعت ۹۶ کیلومتر بر ساعت می‌رسند؛ بنابراین مرسدس بنز شاید به خاطر وزن بیشتر یا هر دلیل دیگری، در شتاب گیری نمی‌تواند از قدرت بیشتر خود استفاده کند. حداکثر سرعت هردو کراس‌اوور نیز به‌صورت الکترونیکی روی ۲۱۰ کیلومتر بر ساعت محدود شده است.

تکنولوژی

با توجه به اینکه X7 و GLS پرچم‌داران سازندگان خود محسوب می‌شود، هردو به جدیدترین و بیشترین تجهیزات رفاهی و تکنولوژی‌های ایمنی ب‌ام‌و و مرسدس بنز مجهز شده‌اند. سواری هردوی این کراس‌اوورها باید بسیار نرم باشد زیرا X7 به‌صورت استاندارد از سیستم تعلیق بادی و سیستم کنترل پویایی کمک‌فنرها برخوردار است درحالی‌که GLS هم از سیستم تعلیق بادی Airmatic و سیستم کمک‌فنرهای تطبیقی سود می‌برد. با پرداخت هزینهٔ اضافه نیز می‌توان سیستم تعلیق E-Active Body Control را برای GLS سفارش داد درحالی‌که سیستم فعال راحتی راننده که با استفاده از دوربین و اسکن مسیر پیش رو تعلیق را تنظیم می‌کند هم برای X7 قابل سفارش است.

درنهایت با توجه به تمامی مواردی که در این مطلب بررسی کردیم، شما کدام‌یک از این دو کراس‌اوور فول سایز سه ردیفهٔ لوکس آلمانی را انتخاب می‌کنید؟

 

مشخصات فنی


مرسدس بنز GLS
ب‌ام‌و X7
پیشرانۀ اول۳ لیتری I6 توربو۳ لیتری I6 توربو
قدرت۳۶۷ اسب بخار۳۴۰ اسب بخار
گشتاور۵۰۰ نیوتن متر۴۵۰ نیوتن متر
شتاب صفر تا ۹۶۵.۹ ثانیه۵.۹ ثانیه
پیشرانۀ دوم۴ لیتری V8 توئین توربو۴.۴ لیتری V8 توئین توربو
قدرت۴۹۰ اسب بخار۴۶۲ اسب بخار
گشتاور۷۰۰ نیوتن متر۶۵۰ نیوتن متر
شتاب صفر تا ۹۶۵.۲ ثانیه۵.۲ ثانیه
حداکثر سرعت۲۱۰ کیلومتر/ساعت۲۱۰ کیلومتر/ساعت
گیربکس۹ سرعته اتوماتیک۸ سرعته اتوماتیک
محور محرکچهارچرخچهارچرخ
طول۵.۲۰ متر۵.۱۶ متر
عرض۱.۹۵ متر۱.۹۹ متر
ارتفاع۱.۸۲ متر۱.۸۰ متر
فاصلۀ محوری۳.۱۳ متر۳.۱۰ متر
ضریب آئرودینامیک۰.۳۲۰.۳۴

  منابع: CarScoops & Motor1

فروشگاه آلمان یدک بزگترین مرجع لوازم یدکی BMW