دلایل خالی شدن ناگهانی باتری خودرو

گاهی پیش می آید که باتری خودروی شما به صورت ناگهانی خالی می شود. اگر برای اولین بار با چنین مشکلی مواجه شوید احتمالا به فکر تعویض باتری با یک نمونه جدید می افتید، اما در صورت بروز مشکل تعویض باتری بهترین راه نیست. در ادامه با بررسی دلایل ناگهانی خالی شدن باتری خودرو در سپندخودرو همراه ما باشید.

چرا باتری خودرو خراب می شود؟

باتری خودرو یکی از قطعاتی است که به دلایل بسیار زیادی دچار آسیب می شود و احتمال خرابی آن بسیار بالاست. اما در بحث خالی شدن باتری خودرو می توانیم سه دلیل اصلی و عمده را معرفی کنیم.

دلایل خراب شدن باتری

دلایل خالی شدن باتری خودرو را به طور کلی می توانیم در سه مورد اصلی خلاصه کنیم:

 • وجود مشکل ذاتی در خود باتری
 • وجود مشکل در سیستم سیم کشی خودرو
 • اشتباهاتی که خود راننده مرتکب می شود

با این تفاسیر می توان گفت که بسیاری از مشکلاتی که برای باتری به وجود می آید به سادگی قابل رفع هستند و نیازی به تعویض یا مراجعه به تعمیرگاه ندارند. بیشتر افراد زمانی متوجه ایراد باتری می شوند که خودرو خاموش است و قصد روشن کردن آن را دارند. اما گاهی خالی شدن باتری در حین حرکت خودرو نیز اتفاق می افتد.

چرا باتری خالی می شود

مهمترین دلایل خالی شدن باتری

وقتی باتری به صورت مدام دچار نقص می شود زیاد به دنبال بررسی و تعمیر نباشید، چرا که باتری خودرو به احتمال بسیار زیادی خراب شده و نیاز به تعویض دارد. اما در بیشتر مواقع خراب شدن باتری به دلیل خوردگی و یا اتصالات غیر اصولی نیز هست. شرایط دمایی نیز می تواند تاثیر مستقیمی در عمر باتری و نحوه عملکرد آن داشته باشد.در ادامه دلایل دیگری که به سرعت در عمر باتری خودرو تاثیر دارند را معرفی خواهیم کرد.

 1.  روشن ماندن چراغ خودرو
  یکی از شایع ترین دلایل خرابی باتری که هرکسی ممکن است تجربه کرده باشد، روشن ماندن چراغ هاست. حتی روشن ماندن طولانی مدت چراغ سقفی داخل کابین نیز می تواند به راحتی باعث خالی شدن باتری خودرویتان شود.
  پس همیشه در هنگام ترک ماشین به بررسی چراغ های خودرو بپردازید که چراغی روشن نمانده باشد. در خودروهای جدید که دارای فناوری چراغ بدرقه هستند، در صورتیکه سیستم دچار نقص شده باشد فرایند خالی شدن باتری خودرو با سرعت بیشتری اتفاق خواهد افتاد.
 2. ضعیف بودن باتری خودرو
  هر باتری و منبع تغذیه ای که به خوبی نگهداری نشود و یا قدیمی شده باشد به مراتب شارژ کمتری در مقایسه با روزهای اولیه خود نگهداری می کند و این موضوع فقط محدود به باتری خودروها نیست.
  حتی کوچکترین مشکلات در سیستم برق کشی خودرو، مانند برق کشی برای دزدگیر می تواند باعث خالی شدن یک باتری معیوب شود.
 3. اکسید شدن اتصالات باتری
  اگر اتصالات قلعی باتری نیز دارای پوسیدگی بوده و یا اکسید شده باشند علاوه بر اینکه باعث می شوند برق رسانی به خودرو به خوبی انجام نشود، در حین فرایند شارژ نیز به خوبی عمل نکرده و باعث معیوب شدن باتری می شوند.
 4. مشکلات برق کشی خودرو
  همیشه خودروسازان تاکید دارند که اگر امور برق کشی و یا نصب خدماتی مانند دزدگیر و یا سیستم پخش توسط افرادی به غیر از نمایندگی های مجاز انجام شود، در صورت بروز مشکل مورد پوشش گارانتی نخواهد بود.
  کوچکترین مشکلات در سیستم برق خودرو که از آن با اصطلاح برق دزدی یاد می کنیم به زودی باعث بروز مشکل در خودرو می شوند. بررسی چنین مشکلی کار دشواری است و فقط به کمک افراد متخصص قابل انجام است اما در صورت بروز مشکل برای باتری می توانید به این دلیل هم توجه داشته باشید.
 5. شرایط دمایی
  باتری ها در دماهای بسیار سرد یا بسیار گرم به زودی دچار آسیب می شوند. هوای بیش از حد سرد و یا بیش از حد گرم تاثیر مستقیمی در مایع الکترولیت موجود در باتری دارند که باعث می شود باتری به خوبی شارز نشود و کارایی خود را از دست بدهد.
 6. وجود مشکل در دینام خودرو
  گاهی پیش می آید که باتری خودرو در حین حرکت و وقتی که روشن است خالی می شود. در چنین شرایطی مسلما مشکل از دینام خودروی شماست که شارژ باتری به صورت کامل صورت نمی گیرد.
  برای بررسی این مشکل بهتر است ابتدا تسمه دینام را برای مشکلات احتمالی چک کنید و سپس به دنبال وجود مشکل در خود دینام باشید.

شارژ کردن باتری خراب

بررسی وضعیت سلامت باتری

بدون باتری خودروی شما حتی روشن هم نمی شود، پس همانند دیگر قطعات باید همواره مراقب سلامت خودرو باشید. در بررسی های خود برروی باتری خودرو در ابتدا چک کنید که اتصالات به درستی در جای خود نصب شده اند.

اگر باتری شما از انواع قدیمی است می توانید به بررسی سطح آب آن نیز بپردازید و در صورت نیاز کمی آب به آن اضافه کنید. اگر به دنبال ابزار های تخصصی برای بررسی سلامت باتری هستید می توانید به استفاده از هیدرومتر فکر کنید.

تست سلامت باتری خودرو

هیدرومتر دستگاهی است که سلامت باتری خودرو در حین شارژ کامل را نمایش می دهد و کاربری ساده هم دارد. در صورتیکه اعداد نمایش داده شده برروی دستگاه با توجه به راهنمای استفاده از آن کوچک باشد، نشان دهنده معیوب بودن باتری و نیاز به تعویض و تعمیر است.

راه دیگر استفاده از دستگاه تستر است که معمولا در تمام تعمیرگاه ها وجود دارد. دستگاه های تستر به صورت مجازی باری را روی باتری قرار می دهند و سلامت آن را بررسی می کنند.

آلمان یدک بزگترین مرجع لوازم یدکی خودروهای آلمانی

WWW.ALMANYADAK.IR