نسل جدید مرسدس S63 AMG E-Performance که با قوای محرکهٔ هیبریدی معرفی شده است، باید با معیار کنونی سدان‌های لوکس هیبریدی یعنی پورشه پانامرا توربو S E-hybrid رقابت کند. هرچند این ماشین چند سال از مرسدس قدیمی‌تر است اما همچنان حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. این سدان‌ها هردو به قوای محرکهٔ پلاگین‌هیبریدی V8 مجهز هستند که قدرت‌های ماورایی را از طریق سیستم‌های پیشرفته به هر چهارچرخ تحویل می‌دهد؛ بنابراین، روی کاغذ دو ماشین کاملاً باهم یکسان به نظر می‌رسد اما در ادامه خواهیم دید که این سدان‌های آلمانی خودروهای بسیار متفاوتی هستند.

طراحی بیرونی

نسخهٔ S63 به طراحی نسل جدید S کلاس که برخی آن را دوست داشتند و برخی از آن انتقاد می‌کردند را با جلوپنجرهٔ پانامریکانا بجای نمونهٔ معمولی، سپرهای AMG، اسپویلر و چهار سر اگزوز، نمای تهاجمی‌تری بخشیده است. از سوی دیگر، هرچند نسل اول پانامرا به دلیل طراحی خاصی که داشت موردانتقاد قرار گرفت اما نسل دوم آن به سدانی بسیار زیباتر و جذاب‌تر تبدیل شده است. البته توربو S هیبریدی در مقایسه با S63 هنوز هم کسل‌کننده به نظر می‌رسد ولی ظاهر ساده‌تر آن می‌تواند برای کسانی که خیلی به دنبال خودنمایی نیستند مناسب‌تر باشد.

پرفورمنس

مرسدس S63 جدید از یک پیشرانهٔ ۴ لیتری V8 توئین توربو به همراه یک موتور الکتریکی در عقب بهره می‌برد که مجموع خروجی آن ۸۰۲ اسب بخار قدرت و ۱۴۳۰ نیوتن متر گشتاور است. به لطف این نیروی عظیم، سدان بزرگ AMG ظرف ۳.۲ ثانیه از صفر به سرعت ۹۶ کیلومتر بر ساعت می‌رسد و به حداکثر سرعت ۲۹۰ کیلومتر بر ساعت دست پیدا می‌کند. زیر کاپوت پانامرا هم یک موتور ۴ لیتری V8 توئین توربو به همراه یک موتور الکتریکی قرار گرفته است که مجموع خروجی ۷۰۰ اسب بخار قدرت و ۸۷۰ نیوتن متر گشتاور آن در مقایسه با مرسدس نمی‌تواند خیلی هیجان‌انگیز باشد اما جالب اینکه به ادعای پورشه، این ماشین از رقیب سریع‌تر بوده و ظرف ۳.۱ ثانیه از صفر به سرعت ۹۶ کیلومتر بر ساعت می‌رسد درحالی‌که حداکثر سرعت آن روی ۳۱۵ کیلومتر بر ساعت محدود شده است.

این تفاوت در پرفورمنس به‌احتمال‌زیاد به خاطر اختلاف وزن دو خودرو است زیرا درحالی‌که پورشه ۲۴۴۵ کیلوگرم وزن دارد، مرسدس با وزن ۲۵۹۵ کیلوگرم، ۱۵۰ کیلوگرم از رقیب سنگین‌تر است. هردو خودرو به قوای محرکهٔ پلاگین‌هیبریدی مجهز هستند که امکان پیمایش تمام الکتریکی را فراهم می‌کند. طبق معیارهای WLTP، برد تمام الکتریکی مرسدس حدود ۳۳ کیلومتر است اما این عدد طبق برآورد EPA آمریکا احتمالاً به برد ۲۰ کیلومتری پانامرا نزدیک‌تر خواهد بود. حداکثر سرعت هردو خودرو نیز در حالت الکتریکی روی ۱۴۰ کیلومتر بر ساعت محدود می‌شود.

داخل

S کلاس معمولی یکی از بهترین کابین‌ها را در این کلاس دارد و S63 عناصر طراحی AMG را به آن افزوده است. این یعنی خریداران از ویژگی‌هایی مثل تودوزی اختصاصی AMG با چرم ناپا، نشان برجستهٔ AMG روی پشت‌سری‌ها، غربیلک فرمان دو پرهٔ اسپرت AMG و به‌روزرسانی سیستم اطلاعاتی-سرگرمی با منوهای خاص سیستم هیبریدی AMG بهره‌مند می‌شوند. در مقابل، هرچند کابین پورشه به‌خودی‌خود فوق‌العاده است اما در مقایسه با S کلاس اصلاً به چشم نمی‌آید. کیفیت متریال تقریباً با رقیب یکسان است اما صندلی‌های عقب پانامرا حتی در نسخهٔ کشیدهٔ Executive هم احساس تنگی دارد. همچنین متأسفانه پورشه همچنان برای بسیاری از تجهیزاتی که در مرسدس به‌صورت استاندارد ارائه می‌شوند هزینهٔ اضافی دریافت می‌کند؛ بنابراین، به‌طورکلی مرسدس در بخش کابین، راحتی و تکنولوژی‌های داخلی خودروی برتر است.

قیمت و جمع‌بندی

قیمت مرسدس S63 E جدید هنوز اعلام نشده است اما ازآنجایی‌که نسل قبلی حدود ۱۵۲ هزار دلار قیمت داشت، انتظار می‌رود در نسل جدید شاهد ارقامی بین ۱۸۰ تا ۲۰۰ هزار دلار باشیم. با این قیمت، سدان پرچم‌دار مرسدس کاملاً به قلمروی پانامرا توربو S هیبریدی وارد خواهد شد که قیمت آن هم‌اکنون از ۲۰۶,۸۰۰ دلار آغاز می‌شود. به‌طورکلی، S63 سطح بالاتری از راحتی و تجمل را ارائه می‌کند و کابین بسیار بهتری دارد. قوای محرکهٔ جدید این ماشین هم یک شاهکار است و S کلاس را به شکارچی خودروهای اسپرت تبدیل می‌کند؛ بنابراین، هرچند انتخاب از بین این دو ماشین کاملاً سلیقه‌ای است ولی در بخش سدان‌های بزرگ اسپرت به نظر می‌رسد فعلاً برتری از آن مرسدس باشد.

منبع:پدال