مرسدس‌بنز در سال ۲۰۱۹ و در موزه خود در شهر اشتوتگارت، از یک سیستم پارکینگ خودکار که بدون نیاز به راننده، عملیات پارک را به انجام می‌رساند رونمایی کرد. این شرکت پس از آن با شرکت «بوش» آلمان همکاری کرد تا پارکینگ خودکارش را بیش‌ازپیش و با استفاده از سیستم‌های گوناگون توسعه دهد.

این مجموعه حال و پس از سه سال موفق شده تا مجوزی را برای استفاده تجاری از این پارکینگ دریافت کند؛ بنابراین از این پس خودروهای عمومی دیگر و خودروهای خاص شخصی نیز می‌تواند از گاراژ P6 مرسدس‌بنز در فرودگاه اشتوتگارت استفاده کنند.

پایه و اساس این سیستم را قانونی جدید در ماه جولای ۲۰۲۱ بنیان گذاشت که در همکاری بین وزارت فدرال آلمان برای حمل‌ونقل و سامانه‌های دیجیتال و KBA مقرر شده بود. این قانون تازه برای خودروهای مجهز به سیستم رانندگی خودکار بدون کمک راننده سطح ۴ برای وسایل نقلیه موتوری مجوز تردد صادر کرد.

در نتیجه این قوانین و تلاش‌های شرکت‌های یادشده، مرسدس‌بنز می‌خواهد در گاراژ P6 فرودگاه اشتوتگارت، طرح پارکینگ بدون کمک راننده خود را نهایی و تجاری کند. مرسدس‌بنزهای کلاس S و پرچم‌دار برقی این شرکت، EQS، که پس از ماه جولای ۲۰۲۲ تولید شده باشند به سامانه‌ای موسوم به «دستیار پارک هوشمند ۲» (به‌عنوان بخشی از سرویس «Mercedes Benz Me Connect») مجهز شده‌اند که امکان استفاده از این پارکینگ را برایشان مهیا می‌سازد.

تنها کاری که راننده باید بکند این است که پارکینگ P6 مرسدس را روی نقشه انتخاب کرده و تا نقطه تحویل خودرو رانندگی کند. سیستم مسیر تعیین‌شده و نیازمندی‌های استفاده از پارکینگ را تحلیل می‌کند؛ سپس مالک می‌تواند خودروی خود را به دست فناوری بسپارد و راهی شود.

خودروهای مرسدس‌بنز می‌توانند با دسترسی به حسگرهای متعدد شرکت بوش که در این پارکینگ نصب شده‌اند، مسیر خود را برای رسیدن به نقطه پارک پیدا کنند. این حسگرها به‌صورت مستقیم با وسیله نقلیه ارتباط برقرار می‌کنند و به آن اجازه مانورهای تماماً خودکار را خواهند داد تا از فضای موجود در پارکینگ استفاده کند. اگر راننده بخواهد خودروی خود را بازپس بگیرد، از نرم‌افزار مربوطه استفاده خواهد کرد و خودرو هم با همان سیستم و مکانیسم یادشده از نقطه پارک خارج خواهد شد.

فناوری جدید مرسدس‌بنز مسلماً درهای زیادی را برای بهینه‌سازی فرایند پارک و برداشتن خودرو باز می‌کند و به قطع‌یقین، در آینده دور یا نزدیک به یکی از اصلی‌ترین سیستم‌های ملزوم در هر خودرو بدل خواهد شد. در دنیایی که تمام عملیات انسانی رو به‌سوی اتوماسیون دارند، پارک کردن خودرو و رانندگی آن از این قاعده مستثنا نخواهند بود. نظر شما درباره این سیستم چیست؟ آیا دست باز سیستم‌های هوش مصنوعی برای تسهیل کارهای انسانی خطرآفرین خواهد شد؟! این فناوری‌ها تا چه حد قابل اطمینان هستند؟!

منبع:پدال