توماس شافر رئیس برند فولکس واگن در مصاحبه با اصحاب رسانه نظرات جنجالی خود درباره سوخت‌های مصنوعی را اعلام کرد و از میان این صحبت‌ها می‌توان به اختلاف‌نظر عمیق او با پورشه پی برد.

شافر در مصاحبه مفصل خود با اتوموتیونیوز اروپا به مباحث مختلفی که اکثراً درباره خودروهای برقی بوده اشاره کرده است. او دوباره تأکید داشته خودروی جدید ID.2all قیمتی کمتر از ۲۵ هزار یورو خواهد داشت و در سال ۲۰۲۶ یا ۲۰۲۷ نیز یک خودروی برقی دیگر با قیمت زیر ۲۰ هزار یورو تولید خواهد شد. همچنین تولید خودروی e-up! نیز از اواسط سال ۲۰۲۴ متوقف خواهد شد زیرا ادامه تولید آن نیازمند معماری الکترونیکی جدید برای پاس کردن قوانین سخت‌گیرانه امنیت سایبری خواهد بود و چنین کاری ارزش ادامه تولیدش را ندارد.

توماس شافر رئیس فولکس واگن

مدیرعامل اسبق اشکودا همچنین به سوخت‌های مصنوعی نیز اشاره کرده و سخنان سورپرایز کننده‌ای بر زبان آورده است. زمانی که از او درباره تصمیم برای تولید خودروهای درون‌سوز با سوخت‌های مصنوعی پرسیده شده شافر گفته که تمامی صحبت‌ها درباره سوخت‌های مصنوعی “سروصداهای غیرضروری” هستند زیرا دوران خودروهای درون‌سوز به‌هرحال تا اواسط دهه آینده میلادی به پایان خواهد رسید. او خاطرنشان می‌سازد پروژه‌های برقی برند فولکس واگن تا سال ۲۰۳۰ سهم ۸۰ درصدی از فروش خواهند داشت. این خودروساز آلمانی قبلاً برنامه‌های خود برای تبدیل شدن به برندی برقی در اروپا تا سال ۲۰۳۳ را اعلام کرده است. مدیر ارشد فولکس واگن در همین مصاحبه پرسشی مهمی مطرح کرده است:


چرا باید روی تکنولوژی‌ای قدیمی (خودروهای درون‌سوز با سوخت مصنوعی) که فایده‌ای برای شما ندارد سرمایه‌گذاری کرد؟


سوخت مصنوعی پورشه

رئیس فولکس واگن در یک مصاحبه دیگر با مجله‌ای آلمانی اعلام کرده نسل بعدی پاسات و تیگوان که اواخر سال جاری پدیدار خواهند شد به همراه تی راک آخرین نسل خودروهای درون‌سوز فولکس واگن در اروپا خواهند بود. به همین خاطر خبری از نهمین نسل گلف با پیشرانه درون‌سوز نخواهد بود. پورشه و برند اصلی فولکس واگن نظرات متفاوتی درباره سوخت‌های مصنوعی دارند و پورشه حتی اخیراً تولید چنین سوخت‌هایی را در کارخانه‌ای در شیلی شروع کرده است. پورشه در فاز آزمایشی به دنبال تولید حدود ۱۳۰ هزار لیتر سوخت مصنوعی در سال بوده ولی می‌خواهد تا اواسط دهه جاری میلادی این رقم را به ۵۵۰ میلیون لیتر برساند.

سوخت مصنوعی پورشه

به عنوان یادآوری باید گفت سوخت پورشه کربن خنثی بوده و با استفاده از انرژی باد و از آب و کربن دی‌اکسید تولید می‌شود. باید به این نکته اشاره کرد که توماس شافر اظهارات خود را فقط درباره برند فولکس واگن و نه این گروه خودروسازی منتشر کرده است. اگرچه فولکس واگن و پورشه زیرمجموعه یک شرکت هستند اما پورشه به دنبال حفظ پیشرانه‌های درون‌سوز بوده و می‌خواهد پیشرانه‌های درون‌سوز بدون آلایندگی را بجای خودروهای برقی ارائه کند.

منبع:پدال