پس از اینکه ب‌ام‌و در اواسط دههٔ ۲۰۰۰ اولین محصول هیدروژنی خود را با سدان سری ۷ ارائه کرد، حالا بار دیگر یک خودروی هیدروژنی را روی خط تولید برده است. البته این کار کوتاه‌مدت خواهد بود زیرا iX5 خودروی تولید محدودی است. این ماشین قرار است به‌عنوان ویترین تکنولوژی عمل کند و از بهار آینده در برخی شهرها مورداستفاده قرار خواهد گرفت. تولید اولیهٔ iX5 در کارخانهٔ اسپارتانبورگ آمریکا صورت می‌گیرد یعنی جایی که ب‌ام‌و تمام کراس‌اوورهای خود از X3 تا X7 و همین‌طور مدل جدید XM را تولید می‌کند.

سپس iX5 به کارخانهٔ آزمایشی ب‌ام‌و در مرکز تحقیقات و نوآوری در مونیخ فرستاده می‌شود تا زیر بدنهٔ آن یک کفی اختصاصی قرار گیرد. این تغییر برای نصب دو مخزن هیدروژن شش کیلوگرمی که در تونل مرکزی و زیر صندلی‌های عقب جاسازی شده‌اند ضروری است. در مرحلهٔ بعد، قطعات استاندارد X5 به همراه قطعاتی که خاص iX5 هستند روی خودرو نصب می‌شوند. در این خودرو، سیستم پیل سوختی بجای پیشرانهٔ درون‌سوز قرار می‌گیرد و برخی قطعات اختصاصی هم با استفاده از پرینت سه‌بعدی ساخته می‌شوند.

این کراس‌اوور هیدروژنی در عقب به یک موتور الکتریکی از نسل پنجم eDrive ب‌ام‌و مجهز است که در مدل‌های هیبریدی و الکتریکی کنونی این شرکت استفاده می‌شود و در اینجا ۳۷۴ اسب بخار قدرت تولید می‌کند. سیستم پیل سوختی خودرو نیز از هیدروژن به‌عنوان سوخت برای تولید برق استفاده می‌کند. مثل تویوتا میرای، تنها خروجی این فرایند آب است. البته iX5 تنها محصول هیدروژنی ب‌ام‌و نخواهد بود زیرا رئیس این شرکت وعده داده است که تا پایان دههٔ جاری، باواریایی‌ها یک خودروی هیدروژنی دیگر را هم به بازار عرضه خواهند کرد.

منبع:پدال