پیش از شروع سال ۲۰۱۶، برنامه‌ای برای قرار گیری پیشرانه ب‌ام‌و B58 با کد کامل “B58B30O1”(پرفورمنس بالا)، “B58B30M1”(پرفورمنس متوسط) و “B58B30M0”(کمترین پرفورمنس)، روی طیف گسترده‌ای از خودروهای این شرکت وجود داشت. این پیشرانه از نوع شش سیلندر ۳.۰ لیتری تک توربو با ساختار بوش خشک (Closed Deck) بلوک و از نوع شاتون بلند است که روی محصولات مختلف قدرتی در بازه ۳۲۲ تا ۳۸۲ اسب بخار و گشتاوری از حدود ۴۵۰ تا ۵۰۰ نیوتن متر تولید می‌کند. با این حال با ارتقایی مختصر قابلیت ایجاد بیش از ۵۰۰ اسب بخار را دارد.

پیشرانه‌های به اصطلاح شاتون بلند، گشتاور بیشتری را در دور پایین‌تر به دست می‌دهند ولی قابلیت دور گرفتن کمتری دارند.

B58 همینطور از مصرف سوخت مناسب و قابلیت اعتماد اطمینان بخشی برخوردار بوده، در حالی که بسیار ارتقا پذیر (Tuner Friendly) است و این می‌تواند یک دلیل خوب برای بهره‌گیری از آن در تویوتا سوپرا A90 و A91 باشد. پیشران سوار شده روی سوپرا کد “B58B30C” دارد.

این نسل از پیشران ماژولار برخلاف N55 که طراحی بوش تر (Open Deck) با سیلندر چدنی دارد، با سیلندر نازک‌تری ساخته شده که پتانسیل بهتری در دفع گرما داشته، مزیت فرسودگی و وزن کمتر را به همراه دارد؛ ولی قابلیت ماشین‌کاری دوباره را از دست می‌دهد.

 

ویژگی دیگر به کار گرفته شده، میزان باز شدن متغیر سوپاپ با کنترل الکترونیکی و زمان‌بندی متغیر سوپاپ مختص این شرکت با نام اختصاری VANOS است. این دو تکنولوژی، گشتاور را در دور کم بهبود بخشیده و در دورهای بالاتر با افزایش دبی هوا قدرت را بیشتر می‌کند.

تکنولوژی VAriable  NOckenwellen Steuerung پیش از اواسط دهه ۹۰ میلادی و نخستین بار روی M5 E34 با پیشران M50 به کار گرفته شد. نحوه کار سیستم اینگونه است که یک دنده وجود دارد که در دور آرام درگیر نیست اما با افزایش دور موتور یک سولونوئید به کار افتاده و با افزایش دادن فشار روغن، دنده را میان میل بادامک و دنده میل بادامک درگیر می‌کند. سیستم VANOS به دو صورت تکی و دوتایی وجود دارد.

توربوی در نظر گرفته شده برای B58 از نوع دو دهانه است که هر دهانه میزبان گازهای خروجی از سه سیلندر است. دسته‌بندی اتصال سیلندر‌ها به هر دهانه توربو به‌گونه‌ای است که گازهای خروجی هیچ دو سیلندری با هم تداخل ندارند یا به‌عبارت‌دیگر در یک زمان، تنها یک سیلندر به سمت یک دهانه توربو گاز حاصل از احتراق گسیل می‌کند.

این ترتیب، رانش (بوست) توربو را به بیشینه مقدارش می‌رساند.

منبع:پدال