در این نوشتار می‌خواهیم همراه شما نگاهی به بی‌ام‌و ۷۳۵i به عنوان عضو پایه خانواده سری ۷ جدید داشته باشیم. همانند شش نسل قبلی این خودرو از پیشرانه‌های متنوعی سود می‌برد. ژرمن‌ها علاوه بر نیروگاه‌های بنزینی و دیزلی اقدام به عرضه مدل‌های پلاگین هیبریدی و نسخه تمام الکتریکی i7 نیز کرده‌اند؛ اما اگر ارزان‌ترین عضو خانواده سری ۷ جدید را بخواهید چه؟ با ۷۳۵i آشنا شوید که مخصوص آسیا است و در اروپا یا آمریکا عرضه نخواهد شد.

بی ام و 735i

خودرویی که مشاهده می‌کنید در کشور سنگاپور وجود دارد. بی‌ام‌و ۷۳۵i مدل ۲۰۲۳ در چین و سایر کشورهای شرقی نیز عرضه خواهد شد. در بطن این سدان لوکس پیشرانه ۶ سیلندر خطی هیبریدی مشابه ۷۴۰i قرار دارد اما قدرت آن بجای ۳۸۰ اسب بخار مدل یاد شده فقط ۲۸۶ اسب بخار است. همچنین گشتاور ۴۲۵ نیوتون متری این مدل پایه نیز به‌طور قابل‌توجهی کمتر از گشتاور ۵۲۰ نیوتون متری مدل ۷۴۰i است. نکته جالب اینکه خودروی موردبحث در سنگاپور حتی کم‌توان‌تر است زیرا پیشرانه ۳ لیتری توربوی آن فقط ۲۶۸ اسب بخار قدرت و ۴۰۰ نیوتون متر گشتاور تولید می‌کند. معمولاً از این نوع تنظیمات پیشرانه فقط به خاطر مالیات‌های سنگین برخی دولت‌ها روی خودروهای لوکس با پیشرانه‌های قدرتمند استفاده می‌شود.

بی ام و 735iبی ام و 735i

اما با این پیشرانه چه مقدار از پرفورمنس قربانی می‌شود؟ بی‌ام‌و می‌گوید ۷۴۰i جدید در زمان ۵.۴ ثانیه از سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت می‌رسد اما این میران برای مدل ۷۳۵i برابر با ۶.۷ ثانیه است. هر دو نسخه حداکثر سرعت محدود شده به ۲۵۰ کیلومتر بر ساعت دارند.

قدرت کمتر از ۳۰۰ اسب بخار برای سدانی فول سایز که وزن بیش از ۲ تن دارد چندان هیجان‌انگیز نیست اما به‌هرحال، تمام مشتریان هم به دنبال ثبت رکوردهای جدید در نوربرگ رینگ نیستند و این میزان قدرت برای ترددهای روزمره آن‌ها کفایت می‌کند.

بی ام و 735iبی ام و 735iبی ام و 735i

نشان ۷۳۵i از اواخر دهه ۷۰ میلادی تاکنون روی مدل‌های گوناگون بی‌ام‌و بکار رفته و برای مثال پیشرانه M90 آن زمان قدرت قابل‌احترام ۲۱۸ اسب بخای داشت. در سال ۱۹۸۵ شاهد عرضه سری ۷ در بازار آمریکا با قدرت ۱۸۵ اسب بخاری بودیم. سری ۷ موردبحث ما جدای از نشان و پیشرانه به بدنه دو رنگ که آپشنی نسبتاً گران‌قیمت است مجهز شده و رینگ‌های ۲۰ اینچی دارد. این بی‌ام‌و ۷۳۵i از پوشش چرم مرینو و تریم تارتوفو سود می‌برد و عملکرد درب خودکار آن را تنها در محصولات رولزرویس دیده‌ایم.

در بازار جهانی، ۷۴۰i به عنوان نسخه‌ی پایه از سری ۷، آستانه قیمت ۹۴ هزار دلار دارد؛ اما مدل پایه از ۷۳۵i مخصوص بازار شرق آسیا، به دلیل امکانات کمتر و پیشرانه‌ی ضعیف‌‌تر با قیمت ۷۵ تا ۸۰ هزار دلار فروخته می‌شود.

منبع:پدال