شمارش معکوس برای معرفی نسل جدید بی‌ام‌و M2 شروع شده است اما برخی نکات درباره این خودرو وجود دارد که می‌خواهیم به آن بپردازیم. محصولات مدرن این خودروساز به طرز شوکه کننده‌ای سنگین هستند که از جمله دلایل آن می‌توان به ابعاد و کلاسی که در آن حضور دارند اشاره کرد. باید اعتراف کنیم این مشکل فقط مختص بی‌ام‌و نیست زیرا اکثر برندها محصولاتی با وزن‌های بیشتر و بیشتر تولید می‌کنند که این موضوع به خاطر ویژگی‌های پیشرفته و سیستم‌های ایمنی است. این در حالی است که بی‌ام‌و به خاطر تولید خودروهای نسبتاً سبک‌وزن در سال‌های گذشته شناخته می‌شود. برای مثال بی‌ام‌و M2 جدید را در نظر بگیرید که حدود ۱۶۷۸ کیلوگرم وزن دارد و این رقم برای یک کوپه دو درب واقعاً وزن بالایی است. خب سؤالی که به وجود می‌آید این است: چرا نسل جدید بی‌ام‌و M2 وزن بالایی دارد؟

نسل جدید بی ام و M2

مجله اتوکار در خلال تست درایو نسخه پیش‌تولیدی M2 جدید با مهندسان این برند گفت‌وگویی داشته و آن‌ها به دلیل این موضوع اشاره کرده‌اند. به گزارش پدال و به نقل از بی‌ام‌و بلاگ، مهندسان می‌گویند خود بی‌ام‌و انتخاب کرده که این خودرو چنین وزنی داشته باشد. اساساً بی‌ام‌و M مجبور بوده بین دو گزینه یکی را انتخاب کند: کم کردن حداکثر وزن این خودرو و حذف برخی تجهیزات به منظور ارائه بهترین پرفورمنس و یا نصب بهترین تکنولوژی‌های مربوط به عملکرد خودرو و تولید پرفورمنس ترین کوپه کوچک تاریخ بی‌ام‌و.

نسل جدید بی ام و M2نسل جدید بی ام و M2

 

گزینه اول باعث می‌شد خودروی سبک‌وزن و چابک تولید شود اما شاید کندتر از رقبا می‌شد درحالی‌که گزینه دوم باعث ایجاد یک کوپه با حد نهایی پرفورمنس می‌شود هرچند از نظر احساس رانندگی و لذت شاید کمی لنگ بزند. بی‌ام‌و M گزینه دوم را انتخاب کرده است. همان‌طور که می‌دانید بخش اعظم زیرساخت بی‌ام‌و M2 جدید از M4 گرفته شده و به همین خاطر است که این کوپه تازه‌نفس چنین فاصله‌ای بین چرخ های روبرویی و توانایی‌های فوق‌العاده دارد. بی‌ام‌و M4 کنونی از نظر پرفورمنس بسیار خوب عمل می‌کند و در واقع می‌توان آن را همانند GT-R ژرمن‌ها تلقی کرد اما فاقد حس سبکی مدل‌های قبل‌تر M3 است زیرا وزن بالایی دارد؛ بنابراین زمانی که ژرمن‌ها بخش‌هایی همچون ساب فریم‌ها، سیستم تعلیق، شوک‌ها و فنرها را از M4 می‌گیرند و آن را در M2 نصب می‌کنند خودرویی بسیار توانا تولید می‌شود که درعین‌حال باید با وزن بالای خود کنار بیاید.

نسل جدید بی ام و M2

 

نکته جالب اینکه علیرغم وزن بالای این خودرو هنوز هم برخی اقدامات برای کاهش وزن M2 صورت گرفته است. برای مثال این خودرو از سقف فیبر کربنی و آلومینیوم زیاد در سیستم تعلیق سود می‌برد؛ بنابراین بی‌ام‌و تنها به فکر پرفورمنس صرف نبوده است. این برند آلمانی برای جبران اضافه‌وزن M2 جدید یک پیشرانه بزرگ را در نظر گرفته است. نیروگاه ۶ سیلندر ۳ لیتری توئین توربوی S58 که آن‌هم از M4 گرفته شده قدرت ۴۴۴ اسب بخاری دارد که از خروجی ۴۷۳ اسبی M4 کمتر است. البته این قدرت برای خودرویی با ابعاد M2 کاملاً کفایت خواهد کرد. همچنین نسخه داغ‌تر این خودرو نیز در راه است که از همان قدرت ۴۷۳ اسبی برادر بزرگ‌تر سود خواهد برد و امیدوارم وزن آن اندکی کاهش یابد.

منبع:پدال