نویسنده: ابوالقاسم اسلامی (منبع: زومیت)


نسخه بازسازی شده اوپل مانتا با قلب الکتریکی معرفی شد

اوپل نسخه‌ی بنزینی مانتا A را به‌صورت مدل برقی با نام مانتا GSe ElektroMOD بازسازی کرده است که از موتور الکتریکی با ۱۴۵ اسب‌ بخار قدرت در محور عقب بهره می‌برد و شعاع حرکتی حدود ۲۰۰ کیلومتر دارد.

اوپل با دادن قلب الکتریکی به مدل اصلی مانتا آ (Manta A) گامی بلند به سوی آینده برمی‌دارد تا مطابق با زمان باشد. متأسفانه این پروژه منحصربه‌فرد و تک‌مدل با نام ElektroMOD، روح کوپه اسپرت ۱۹۷۰ را احیا و پیشرانه چهار سیلندر بنزینی را حذف می‌کند و به‌جای آن از موتور الکتریکی نصب‌شده در عقب بهره می‌برد. به گزارش موتوروان، این مدل با ۱۴۵ اسب‌بخار قدرت و ۲۵۵ نیوتن‌متر گشتاور، قدرتمندترین مانتای نسل اولی است که از روسلزهایم می‌آید.

جلوپنجره اوپل مانتا جی اس ای الکترومود / Opel Manta GSe ElektroMOD زرد رنگ

مدل بدون آلایندگی اوپل مانتا مانند پیشنیان خود، طرح محرک عقب را نگه می‌دارد و حتی جعبه‌دنده چهار سرعته دستی را حفظ می‌کند. از برخی جهات، این مدل شبیه خودروی الکتریکی فورد موستانگ لیتیوم EV است؛ زیرا این مدل مفهومی نیز پیشرانه تمام برقی را با سیستم محرک عقب (RWD) و تنظیمات سه پداله ترکیب می‌کند. اوپل مانتا GSe ElektroMOD که با نام کامل آن شناخته می‌شود، قدرت لازم را از باتری لیتیوم یون ۳۱ کیلووات ساعتی تأمین می‌کند که برای دستیابی به شعاع حرکتی حدود ۲۰۰ کیلومتر (۱۲۴ مایل) مناسب است.

تغییرات اوپل مانتا برقی تنها به تعویض پیشرانه احتراقی با موتور الکتریکی محدود نمی‌شود؛ زیرا اوپل در طراحی بیرونی نیز تغییراتی داده است تا هویت جدید این شرکت را که در خودروی مفهومی GT X Experimental مدل ۲۰۱۸ دیده می‌شود، با طراحی سپر جلو و جلوپنجره وایزور (Vizor) ترکیب کند. برخی امکانات این مدل مفهومی از آن زمان به بعد در خودروهای تولیدی استفاده شد و اکنون نمایشگر LED داخلی دارد که پیام‌‌های مختلفی از جمله «قلب آلمانی من اکنون برقی شده است» نشان می‌دهد.

اوپل مانتا جی اس ای الکترومود / Opel Manta GSe ElektroMOD زرد و سبز رنگ در پارکینگ

مدل بازسازی‌شده اوپل مانتا با رنگ زرد نئون تزئین شده است و از تغاری‌های گل‌گیر جدید متناسب با رینگ‌‌های آلیاژی ۱۷ اینچی بهره می‌برد. رینگ‌های جدید که به‌طور خاص برای این خودرو ایجاد شده‌‌اند، دارای تایرهای ۱۹۵/۴۰ R17 در جلو و ۲۰۵/۴۰ R17 در عقب هستند. در قسمت عقب، روی در صندوق عقب با افتخار، عبارت «Manta» با استفاده از جدیدترین دست‌خط اوپل نشان داده می‌شود.

موارد بیشتری در داخل کابین اوپل مانتا برقی وجود دارد. اوپل کارهای بیشتری در داخل کابین انجام داده و داشبورد اکنون از صفحه‌نمایش دوگانه بهره می‌برد که به سمت راننده متمایل شده است. در جلوداشبورد از نمایشگر ۱۲ اینچی و در سیستم سرگرمی از نمایشگر مورب ۱۰ اینچی استفاده می‌شود. اگر صندلی‌‌های اسپرت خودرو آشنا به نظر می‌رسند، به این دلیل است که از مدل اوپل آدام اس (Adam S) قرض گرفته شده‌اند. تزئینات زردرنگ در کل کابین وجود دارند و باعث ایجاد ارتباط بصری با رنگ روشن بدنه می‌شود.

مسئولان اوپل می‌گویند که بازسازی مدل‌های قدیمی به‌صورت نسخه برقی در کارخانه‌ی این شرکت در دستور کار قرار گرفته است و برقی‌سازی و بازسازی مدل‌های GT و کالیبرا در اولویت قرار دارد.

WWW.ALMANYADAK.IR