آیا کولر ماشین عمر باتری را کم می‌کند؟

آیا کولر ماشین عمر باتری را کم می‌کند؟

بدون تردید رانندگی در گرمای طاقت‌فرسای تابستان بدون کولر بسیار کلافه‌کننده خواهد بود. با آغاز فصل گرم سال، هر راننده‌ای به این فکر می‌افتد که آیا کولر خودرو سالم است و به درستی کار می‌کند یا خیر؟! وزیدن باد خنک در داخل اتومبیل و به ویژه هنگام ترافیک بسیار لذت‌بخش است و درست کار کردن کولر و آگاهی در ارتباط با نحوه استفاده از آن باعث می‌شود به قطعات مکانیکی و برقی اتومبیل فشار وارد نشود. بسیاری از رانندگان در زمان استفاده از کولر ماشین، همواره این سوال را در ذهن دارند که آیا کولر ماشین عمر باتری را کاهش می‌دهد؟ کولر بر روی باتری اتومبیل تاثیر منفی دارد یا خیر؟ برای رسیدن به پاسخ این سوال، پیشنهاد می‌کنیم مطالعه این مطلب را از دست ندهید تا اطلاعات مفیدی در ارتباط با تاثیر کولر ماشین بر روی باتری در اختیارتان قرار دهیم.

عملکرد کولر خودرو به باتری ارتباط دارد؟

با فرا رسیدن فصل‌های گرم سال، استفاده از کولر ماشین آغاز می‌شود؛ از این‌رو در زمان استفاده از کولر خودرو باید به نکات مختلفی توجه کرد تا بتوان بازدهی کولر را افزایش داد و فشار کمتری به قطعات و اجزای داخلی خودرو نظیر باتری وارد شود. گاهی اوقات در فصل تابستان، راننده اتومبیل خود را زیر نور خورشید پارک می‌کند که در این حالت دمای داخلی ماشین چندین برابر دمای محیط بیرون می‌شود و همین موضوع می‌تواند به کولر و باتری آسیب وارد کند. به‌طور کلی در حالت استاندارد و نرمال که موتور ماشین روشن است و سیستم الکتریکی خودرو به درستی کار می‌کند، کولر ماشین هیچ‌گونه فشار اضافی به باتری خودرو تحمیل نمی‌کند. در زمان کار موتور داخلی، کلاچ کمپرسور در کولر ماشین در حال کار بوده و به انرژی الکتریکی زیادی نیاز خواهد داشت که در این حالت مصرف سوخت اتومبیل کمی افزایش پیدا می‌کند. در حقیقت دینام و تنظیم‌‌کننده ولتاژ (آفتامات یا رله جریان) در اتومبیل، ولتاژ باتری را تشخیص داده و در مواقع ضروری، فرآیند افزایش یا کاهش شارژ را انجام می‌دهند؛ بنابراین در حالت عادی، عمر باتری ماشین تحت تاثیر کولر ماشین کاهش پیدا نمی‌کند و تنها زمانی‌که ولتاژ باتری یا دینام با مشکل مواجه شود، ابتدا شارژی باتری ماشین تخلیه خواهد شد و در نهایت به کاهش عمر باتری منجر می‌شود.

لازم به ذکر است که در حرکت با سرعت پایین، کلاچ کمپرسور از نیروی الکتریکی کمی استفاده می‌کند اما چنانچه همزمان با روشن بودن کولر ماشین از لوازم برقی جانبی چون برف پاک‌کن، چراغ و سیستم‌های صوتی و تصویری استفاده شود و توان خروجی شارژ دینام به میزان لازم نباشد؛ در این حالت فشار زیادی به باتری خودرو وارد می‌شود و منجر به تخلیه آن خواهد شد؛ پس در پاسخ به این سوال که آیا کولر ماشین عمر باتری را کم می‌کند یا خیر؟، می‌توان گفت که بسته به نوع خودرو، شرایط رانندگی و نحوه عملکرد سیستم‌های الکتریکی، ممکن است پاسخ بله یا خیر باشد.

تاثیر نوع ماشین بر ارتباط کولر و باتری ماشین

در بازار روز خودرو، 2 مدل ماشین معمولی و ماشین برقی وجود دارد که در ماشین ICE، کولر ماشین انرژی مورد نیاز برای گردش فن و انرژی الکتریکی برای کلاچ را از انرژی حاصل از دینام و انرژی لازم برای کمپرسور را از میل لنگ موتور تامین می‌کند؛ بنابراین زمانی‌که این نوع اتومبیل در حال کار کردن است، باتری به‌طور مستقیم با کولر ماشین ارتباطی نخواهد داشت

کولر خودرو

حال در ماشین EV مساله متفاوت است؛ زیرا در چنین اتومبیل‌هایی، شارژ ذخیره شده در باتری به عنوان منبع اصلی وظیفه تامین انرژی اغلب بخش‌های ماشین را برعهده دارد؛ از این‌رو در ماشین‌های EV، کولر و باتری ماشین به‌طور مستقیم در ارتباط با یکدیگر عمل می‌کنند و هنگامی‌که کولر ماشین‌های برقی روشن است، برای تامین انرژی لازم به باتری فشار وارد خواهد شد.

نحوه کار کولر ماشین؛ منبع تغذیه کولر ماشین‌های معمولی (ICE)

حال اگر کولر ماشین‌های معمولی، انرژی مورد نیاز را از انرژی ذخیره شده در باتری تامین نمی‌کند؛ بنابراین سوالی که پیش می‌آید این است که منبع تغذیه کولر ماشین چیست؟ به‌طور کلی سیستم کولر ماشین شامل کمپرسور، خازن، لوله، خشک کن و اپراتور است که در ارتباط با یکدیگر عمل می‌کنند. منبع انرژی هوای خنک کولر ماشین، سوخت ماشین است که سبب می‌شود تا هوای خنک که به صورت گاز است، از طریق لوله به داخل کابین خودرو منتقل شود.

نکات ضروری برای استفاده بهینه از کولر ماشین

در حالت عادی روشن بودن کولر ماشین در صورت سالم بودن دینام به باتری آسیبی وارد نمی‌کند اما هر‌گونه خرابی و ضعف دینام خودرو سبب کاهش ولتاژ باتری، کاهش عمر آن و آسیب به موتور ماشین خواهد شد. استفاده نادرست از کولر خودرو، می‌تواند علاوه بر کاهش عمر باتری، سلامت موتور ماشین را به خطر بیندازد؛ از این‌رو رانندگان، می‌توانند با رعایت نکات مهم به استفاده مناسب از کولر ماشین بپردازند:

• سرویس منظم و سالانه کولر ماشین

• اجتناب از پارک اتومبیل زیر نور مستقیم آفتاب

• خودداری از افزایش بیش از حد سرعت به هنگام روشن بودن کولر

• استفاده نکردن از کولر در ترافیک شدید یا سربالایی‌ با شیب تند

• بستن پنجره‌ها در هنگام روشن بودن کولر

• استفاده از باتری و دینام با آمپر پایین برای جلوگیری از خرابی پمپ بنزین خودرو

جمع‌بندی:

کولر ماشین یک سیستم خنک‌کننده بیرونی است که در اغلب خودروها وجود دارد. استفاده از کولر خودرو در فصل بهار و تابستان به دلیل افزایش دمای هوا آغاز می‌شود اما بسیاری از رانندگان این سوال را در ذهن دارند که آیا کولر ماشین عمر باتری را کم می‌کند؟ در این مطلب سعی کردیم تا با بررسی کامل و جامع به این سوال پاسخ دهیم. به‌طور کلی در شرایط عادی (سالم بودن دینام) خودروهای معمولی، روشن بودن کولر ماشین به باتری آسیبی وارد نخواهد کرد اما چنانچه دینام دچار ضعف شده باشد، فشار زیادی برای تامین انرژی لازم کولر به باتری و موتور خودرو وارد می‌شود. این موضوع در ماشین‌های برقی بسیار متفاوت است؛ زیرا در این نوع خودروها، باتری به عنوان منبع اصلی وظیفه تامین انرژی قسمت‌های مختلف چون کولر را برعهده دارد. به‌طور کلی فاکتورهایی چون نوع ماشین، شرایط رانندگی و عملکرد اجزای خودرو نظیر دینام در بله یا خیر بودن این سوال که کولر ماشین سبب کاهش عمر باتری می‌شود یا خیر؟! تاثیرگذار هستند. همچنین رانندگان، می‌توانند با رعایت اصولی چون پارک نکردن خودرو زیر نور آفتاب، بالا بودن پنجره‌ها و افزایش ندادن سرعت خودرو در زمان روشن بودن کولر و سرویس دوره‌ای کولر به استفاده بهینه از کولر ماشین در فصل‌های گرم سال اقدام کنند.

منبع: خودروبانک


فروشگاه آلمان یدک بزرگترین مرجع لوازم یدکی خودروهای آلمانی