آئودی R8 به آخر خط رسیده و سازندهٔ آلمانی نسخهٔ ویژه‌ای را برای خداحافظی با این سوپرکار ۱۰ سیلندر معرفی کرده است. این خودرو که R8 RWD GT نام دارد، نسخه‌ای قوی‌تر و سبک‌تر است که غروب سوپراسپرت جذاب آئودی را نشان می‌دهد. البته در سال ۲۰۱۰ هم نسخهٔ ویژه‌ای با نام R8 GT ارائه شده بود اما این مدل جدید برخلاف سلف خود، نسخه‌ای محرک عقب است.

در این ماشین، پیشرانهٔ V10 تنفس طبیعی ۶۲۰ اسب بخار قدرت و ۵۶۵ نیوتن متر گشتاور تولید می‌کند که تمام این نیرو به چرخ‌های عقب منتقل می‌شود. برای این کار نیز یک گیربکس هفت سرعتهٔ دوکلاچهٔ جدید توسعه داده شده که دنده‌ها را سریع‌تر از همیشه تعویض می‌کند؛ اما علاوه بر افزایش قدرت، مردان انگولشتات موفق شده‌اند وزن این خودرو را هم ۲۰ کیلوگرم نسبت به R8 RWD معمولی کاهش دهند. این کاهش به لطف رینگ‌های ۲۰ اینچی فورج‌کاری شدهٔ سفارشی، ترمزهای سرامیکی، صندلی‌های اسپرت و آنتی‌رول بار فیبر کربنی جلو حاصل شده و وزن خودرو را به ۱۵۷۰ کیلوگرم رسانده است.

به لطف قدرت بیشتر، وزن کمتر و گیربکس سریع‌تر، R8 RWD GT ظرف ۳.۴ ثانیه از صفر به سرعت صد کیلومتر بر ساعت و پس از ۱۰.۱ ثانیه به دویست کیلومتر بر ساعت می‌رسد درحالی‌که حداکثر سرعت آن ۳۲۰ کیلومتر بر ساعت خواهد بود. یکی دیگر از ویژگی‌های قابل‌توجه این R8 ویژه نیز قابلیت تنظیم مقدار گشتاور ارسالی به چرخ‌های عقب است که در هفت سطح مختلف قابل انتخاب خواهد بود.

آئودی برای اینکه R8 RWD GT را در ظاهر هم از نسخه‌های معمولی متمایز کند، کیت آئرودینامیکی جدیدی را برای آن تدارک دیده که در تونل باد طراحی و از فیبر کربن ساخته شده است. همچنین به‌منظور اشاره به R8 GT قبلی، این خودرو با رنگ خاکستری مات سوزوکا رنگ‌آمیزی شده است اما خریداران می‌توانند رنگ‌های خاکستری متالیک دیتونا یا قرمز تانگو را هم انتخاب کنند. علاوه بر این، لوگوی آئودی در جلو و نشان R8 در عقب نیز مشکی‌رنگ شده‌اند.

در داخل R8 RWD GT شاهد فضایی مشکی با تریم قرمزرنگ هستیم که این هم به R8 GT سال ۲۰۱۰ اشاره دارد. علاوه بر این، پلاکی اختصاصی هم زیر شیفتر دنده کار شده که شمارهٔ ساخت هر دستگاه و تولید محدود بودن آن را نشان می‌دهد زیرا آئودی دقیقاً مثل نسخهٔ قبلی، از این R8 پایانی هم تنها ۳۳۳ دستگاه تولید خواهد کرد. البته هرچند R8 GT قبلی در نسخهٔ اسپایدر هم ارائه می‌شد اما این نسخهٔ جدید فقط به‌صورت کوپه تولید می‌شود. آئودی R8 RWD GT سال ۲۰۲۳ راهی نمایندگی‌های فروش خواهد شد و قیمت آن در آلمان از ۲۲۵ هزار یورو آغاز می‌شود.

منبع:پدال