یکی از جدیدترین خودروهایی که برای اولین بار به سامانهٔ چهارچرخ محرک مجهز شده، ب‌ام‌و M4 است. این ماشین دیگر آن M3 ظریفی نیست که قبلاً می‌شناختیم نیست و حالا به کوپه‌ای وحشی و خشونت‌آمیز تبدیل شده که گفته می‌شود با تجهیز به سامانهٔ چهارچرخ محرک xDrive بهتر هم شده است؛ اما آیا M4 xDrive یکی از بهترین خودروهای پرفورمنس چهارچرخ محرک بازار محسوب می‌شود؟

برای پاسخ دادن به این سؤال، نشریهٔ بریتانیایی اوو، این ماشین را در برابر سه خودروی اسپرت چهارچرخ محرک دیگر شامل آئودی RS3، پورشه ۹۱۱ توربو S و تویوتا GR یاریس قرار داده است. قطعاً این خودروها بسیار باهم متفاوت هستند اما همهٔ آن‌ها یک ویژگی مشترک دارند: هیجان با چهارچرخ محرک. پس کدام‌یک از این چهار خودرو بهتر است؟ پاسخ دادن به این سؤال مشکل است زیرا هرکدام از خودروهای مذکور در نوع خود عالی هستند. پورشه توربو S به‌عنوان قوی‌ترین عضو خانوادهٔ ۹۱۱ بدیهی است که در کلاس خاص خود قرار و از لحاظ پرفورمنس با سه خودروی دیگر قابل‌مقایسه نخواهد بود.

M4 xDrive با پیشرانهٔ ۳ لیتری شش سیلندر خطی توئین توربویی که ۵۱۰ اسب بخار قدرت دارد، نه‌تنها در خط مستقیم حریف پورشه نمی‌شود بلکه از لحاظ دینامیک رانندگی، چسبندگی، کنترل بدنه و ظرافت نیز مغلوب ۹۱۱ خواهد بود. البته باید توجه داشت که توربو S دو برابر ب‌ام‌و قیمت دارد. از سوی دیگر، آئودی RS3 هیجان زیادی را در یک پکیج کوچک و کاربردی با قیمتی مناسب ارائه می‌کند. این ماشین سریع و هیجان‌انگیز است، چهار در و پنج صندلی دارد و بسیار از M4 ارزان‌تر است اما وقتی صحبت از ارزش در برابر قیمت می‌شود هیچ‌کدام از این خودروها نمی‌توانند به GR یاریس نزدیک شوند. این هاچ‌بک داغ ژاپنی به لطف موتور سه سیلندر توربو، گیربکس شش سرعتهٔ دستی و سامانهٔ چهارچرخ محرک، نسبت به قیمت، هیجان‌انگیزترین خودروی این جمع محسوب می‌شود.

به‌طورکلی، در پایان این رقابت مشخص شد که هرچند سامانهٔ چهارچرخ محرک مزیت‌هایی دارد اما خودروها را سنگین‌تر می‌کند و لزوماً لذت یا هیجان رانندگی را افزایش نمی‌دهد. بااین‌حال، زمانی که به‌درستی از سامانهٔ چهارچرخ محرک استفاده شود، مثل چیزی که در GR یاریس و M4 xDrive شاهید هستیم، می‌تواند قابلیت‌های دینامیکی جدید و تجربهٔ رانندگی منحصربه‌فردی را فراهم کند و در جاده‌ای پردست‌انداز و لغزنده، پرفورمنسی مطمئن و تهاجمی را در اختیار راننده قرار دهد.

منبع:پدال